PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.10.2014
Twórca nagrodzonego na festiwalu w Sundance dokumentu „Gwizdek” rozpoczął zdjęcia do swojego pełnometrażowego debiutu fabularnego.
- Wokół jest wiele ludzi, którzy nie znajdują żadnej możliwości realizacji siebie w otaczającym ich świecie. Nie mogą zaspokoić ani potrzeb materialnych, ani ambicji zawodowych, są zupełnie bezradni wobec rzeczywistości – pisze w eksplikacji do filmu "Fale" reżyser i scenarzysta, Grzegorz Zariczny. Jedną z takich osób jest główna bohaterka, wchodząca w dorosłość Kasia. Dziewczyna mieszka w Nowej Hucie, gdzie odbywa również praktyki w niewielkim zakładzie fryzjerskim. Marzy jednak, by zostać zawodowym fryzjerem. Aby to osiągnąć, musi zmierzyć się z podjęciem ważnych życiowych decyzji, co jednak będzie kosztowało ją wiele wysiłku i zrodzi konflikt z najbliższym otoczeniem.
 
- Główną rolę zagra Katarzyna Kopeć – 17-latka z Krakowa, której życie stało się inspiracją do powstania scenariusza filmu "Fale". Zacząłem realizować film dokumentalny o Kasi, która nie ze swej winy ma gorzej niż inni. Startuje z bardzo niska. Zacząłem się zastanawiać, co taka dziewczyna może zrobić, aby zmienić swój statut społeczny i materialny? Wiedziałem, że w dokumencie tego nie przeprowadzę. Napisałem więc scenariusz filmu fabularnego z głównym udziałem Kasi, z całym jej światem, w którym jest osadzona, ale z zupełnie fikcyjną, fabularną strukturą. Chciałem, aby Kasia w tej historii czerpała ze swoich doświadczeń, ale żeby była otoczona aktorami, którzy pomogą jej w fabularnej próbie zmiany jej losu. Cała historia w filmie jest zatem fikcyjna, ale cechy i świat głównej bohaterki są zaczerpnięte z autentycznego, gotowego świata – tłumaczy Grzegorz Zariczny.  Na ekranie Kasi towarzyszyć będą m.in. Beata Schimscheiner i Artur Krajewski, którzy wcielą się w rolę rodziców głównej bohaterki.
 
Autorką zdjęć, które rozpoczęły się 14 października i potrwają w Nowej Hucie do 30 listopada 2014 roku, jest Weronika Bilska, od dawna współpracująca zarówno ze Studiem Munka-SFP, jak i z Grzegorzem Zaricznym. Razem pracowali między innymi przy dokumencie „Gwizdek”, który otrzymał Grand Prix na festiwalu w Sundance w 2013 roku. - Z Weroniką poznaliśmy się na studiach w Katowicach. Po wspólnej pracy nad moim dyplomem zrozumiałem, że ona potrafi usunąć ze mnie wszystko co niefilmowe. Potrafi ciężko pracować, nigdy nie odpuszcza, zmusza do większego wysiłku – komentuje wybór Bilskiej na operatora swojego filmu Zariczny. Za scenografię odpowiedzialny jest Grzegorz Piątkowski, za kostiumy Katarzyna Lewińska i Julia Jarża. Z kolei charakteryzacją zajmie się Beata Rółkowska. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka.
 
"Fale" to już piąta pełnometrażowa produkcja Studia Munka-SFP. Koproducentem filmu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt został wyłoniony w ramach VI Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków. Wsparcia logistycznego przy organizowaniu lokacji do zdjęć udzieliła Krakow Film Commission. Premiera „Fal” planowana jest na jesień 2015 roku.

 

MZ
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.10.2014
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
"Sati" z nagrodą Jury w Popradzie
Kanadyjczyk szefem jury w Poznaniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll