PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Surrealistyczne obrazy podwodnego świata, fantastyczne opowieści o dalekich podróżach i zaangażowane komentarze do otaczającej nas rzeczywistości - to niektóre z tematów animacji filmowych, prezentowanych podczas najbliższej edycji Festiwalu Lalka Też Człowiek.
Podczas IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych Dla Dorosłych Lalka Też Człowiek zostanie zaprezentowanych ponad trzydzieści filmów animowanych z całego świata. Wśród nich będą produkcje z m.in. Włoch, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec.

Widzowie będą mogli zobaczyć filmy lalkowe pochodzące z tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego StopTrik odbywającego się w Mariborze. To wybór prezentujący najciekawsze, ręcznie przygotowane animacje przestrzenne. Zostaną także pokazane animowane produkcje, które zwyciężyły na ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator oraz filmy studentów i absolwentów Wydziału Designu i Komunikacji Wizualnej  izraelskiego Shenkar College.

W ramach obchodów Roku Andrzeja Panufnika podczas Festiwalu Lalka Też Człowiek odbędą się projekcje animacji filmowych Mischy Giancovich do muzyki skomponowanej przez dzieci Panufnika. Roxanna Panufnik poszła w ślady ojca i jest dziś jedną z najbardziej uznanych kompozytorek młodego pokolenia, natomiast Jem Panufnik zajmuje się animacją, a pod pseudonimem Jem Stone tworzy muzykę.

Organizatorzy Festiwalu Lalka Też Człowiek konsekwentnie od dziewięciu lat prezentują światowe spektakle, promując teatr lalek, stereotypowo kojarzony jedynie z odbiorcą dziecięcym. W tym roku na festiwal zakwalifikowały się grupy z Izraela, Włoch, Słowacji, Chile, Holandii, Białorusi i Polski. Jak zawsze zobaczymy także nowy spektakl ubiegłorocznego zwycięzcy.

PROGRAM FILMOWY

1. Filmy lalkowe z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego StopTrik

„Le Meat”, Wolfgang Matzl, Austria, 2ཌ''
Austriacki twórca animacji i ilustrator przedstawia surrealistyczną miniaturę wykonaną w technice poklatkowej. Bohaterami tego krótkometrażowego filmu grozy są lalki zrobione z mięsa.

„Nigdy nie przestawaj pedałować” ,Colin Lepper, Kanada 3ཛ''
Kanadyjski film wyprodukowany w technice animacji poklatkowej jest opowieścią o podróży do nieznanego świata. Odbywa ją bohater, który zostaje zmuszony do przełamania codziennej rutyny.

„Simulacra”, Ivana Bošnajk, Thomas Johnson, Chorwacja 8ཤ''
Chorwaccy twórcy animowanych filmów eksperymentalnych skłaniają widzów do refleksji. Zadają pytanie: który z obrazów jest prawdziwy – spoglądający na nas z lustra, czy raczej ten stojący naprzeciw niego?

„Domowe urządzenia”, Lewis Firth Bolton, Wielka Brytania  3'
Zręczne połączenie animacji poklatkowej i tradycyjnej narracji. Film opowiada o ludzkiej skłonności do przypisywania wielkiej wagi przedmiotom i zaniedbywania problemów innych ludzi.

„Moja napchana babcia”, Effie Pappa, Wielka Brytania  10'
Mała Sofia kocha swoją zrzędliwą babcię, która jest wiecznie głodna i zjada wszystko co trafi w jej ręce. Sofia i jej ojciec utrzymują się wyłącznie dzięki babcinej emeryturze. Co zrobią gdy staruszki zabraknie?

„Nascent”, Jerrold Chong, USA, 4ཐ''
Para syjamskich bliźniaków musi dostosować się do nowej, zaskakującej życiowej sytuacji i podjąć decyzję, która na zawsze odmieni ich los.

„Canis”, Marc Riba, Ana Solans, Hiszpania, 16ཀྵ''
Mroczna czarno-biała opowieść o Teo, mężczyźnie, który mieszka sam w domu oblężonym przez hordę wygłodniałych psów.

„Diabeł przyszedł do ziemi świętej”,  Ricardo Werdesheim, Izrael 3ཝ''
Świeże spojrzenie na związek animacji poklatkowej i heavy metalu, pełne demonów, eksplozji, słodyczy i pluszowych misiów. Opowieść o tym, jak szatan relaksuje się po ciężkim dniu pracy.

„Sync”, Beny Gross, Izrael 4གྷ''
Historia dwojga bohaterów Edmonda i Agaty – on mieszka w zlewie, ona w rurach. Nie wiedząc o tym „wpływają” na siebie. Izraelska opowieść o spotkaniu dwójki ludzi, którzy bardzo się od siebie różnią, ale życie każdego z nich zależy od drugiej osoby.

„Najstarszy kamień” / „The Oldest Stone”, Mathieu Girard, Kanada, 10'
Na szczycie góry, na której rośnie tajemniczy krzew, mężczyzna na wózku inwalidzkim dokonuje zaskakującego odkrycia. Złowieszcza baśń podejmująca tematykę własności i produktywności.

„Imperium Vacui”, Massimo Ottoni, Linda Kelvink, Włochy,  5ཤ''
Mężczyzna walczy przeciwko reżimowi w świecie pozbawionym ludzkich wartości. Wydaje się, że jego rebelia stanowi w istocie część systemu – nie może więc zrobić nic innego niż grać swą rolę w teatrze władzy.

 
2. Filmy nagrodzone podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2014 w Poznaniu

BLOK 1 – FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

"Hipopotamy"  Piotr Dumała, Polska, 12ཙ''
Siedem nagich kobiet kąpie się z dziećmi w rzece. Z ukrycia przygląda im się grupa  mężczyzn. Spotkanie przybiera dramatyczny przebieg, gdy jeden z podglądaczy próbuje uwieść kobietę.

„Unmistaken Hands: Ex Voto F.H.”, Timothy i Stephen Quay, USA, 26'
Nagrodzony Złotym Pegazem najnowszy film utytułowanych twórców poklatkowej animacji lalkowej. Obraz inspirowany prozą urugwajskiego pisarza Felisberto Hernandeza, ilustrowany znakomitą muzyką Timothy Nelsona.


BLOK 2 – FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

„Symphony No. 42”, Réka Bucsi, Niemcy 10'
Film niemieckiej reżyserki zdobył na Animatorze Srebrnego Pegaza „za budzenie sprzecznych emocji absurdalnymi obrazami świata, w którym panują odmienne prawa natury”. Ta niekonwencjonalna animowana narracja zbudowana jest z 47 surrealistycznych scen.

„É in motion no.2” Sumito Sakakibara, Japonia 12'
 Romantyczny, a zarazem niepokojący obraz pokazujący złożoność problemów jednostki i świata. Japoński twórca prezentuje serię obrazów ukrytych we wspomnieniach artysty, dryfujących między słowem a ciszą.

„Rzeczy oczywiste” Piotr Bosacki, Polska 10'
Film stworzony na konkurs „Spojrzenia” w warszawskiej Zachęcie i uhonorowany Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Artysta opowiada o otaczającym go świecie stosując aluzje i parafrazy, odwołując się się do dzieł literackich i koncepcji naukowych.

"Łaźnia" Tomek Ducki, Polska, 4'
Dwie leciwe pływaczki spotykają się w łaźni by wspólnie popływać. Tym razem decydują się zanurkować głębiej niż zwykle. Film łączący animację klasyczną z cyfrową uhonorowano nagrodą za muzykę Jeana-Marca Petsasa.

„Padre”, Santiago 'Bou' Grasso, Argentyna 11' 50''
Argentyna, rok 1983. Kobieta pielęgnuje obłożnie chorego ojca, wysoko postawionego wojskowego. Czas wypełniają jej prozaiczne i wykonywane każdego dnia mechanicznie czynności. Na festiwalu Animator film zdobył nagrodę publiczności.


BLOK 3 – FILM DŁUGOMETRAŻOWY

„Rocks in my pockets”, Signe Baumane, Łotwa, 93'
Łotewska autorka snuje osobistą opowieść o kobietach należących do jej rodziny, o sobie samej oraz walce z szaleństwem. Animacja pełna wizualnych metafor, surrealistycznych obrazów i osobliwego poczucia humoru.

 
3. Pokazy filmów Mischy Giancovich do muzyki Roxanny Panufnik i Jema Panufnika

Filmy do utworów z płyty „Love Abide” Roxanny Panufnik

„Love is The Master” – 6ཆ”
„Zen Love Song” – 5ཚ”

Filmy do utworów Jema Panufnika

„Teleparp”, 5ƍ''
„Be-Bop 2 Hip-Hop”, 1ཐ''
„Itch the Fuffle”, 3ཚ''
„Ninth Wave”, 2ཚ''
„Grand Fandango”, 1མ''


4. Filmy studentów i absolwentów Wydziału Designu i Komunikacji Wizualnej Shenkar College w Izraelu

„Underwater”, Tamar Akavia, Izrael, 5'
Krótkometrażowa surrealistyczna animacja opowiadająca o zmaganiach ze stresem. Bohaterka żyje w dziwnym świecie, pomiędzy niebem a ziemią. Gdy tylko próbuje się z niego wyrwać, zaczyna otaczać ją woda.

„Verns”, Idan Zakai, Izrael,  3ཊ''
Futurystyczna fantazja na temat jedzenia i komunikatów reklamowych w 2040 roku. Praca dyplomowa przygotowana pod kierunkiem Orena Greena.

„Oded”, Mor Goldenzweig, Izrael,  3ཚ''
Animacja nawiązuje stylistycznie do układu klatek niemego kina – opowiada tragiczną w skutkach historię pewnego rodzinnego obiadu. Praca dyplomowa zrealizowana pod kierunkiem prof. Itamara Daubego.

„Na wynos” / „Take Away”, Hezi Jacob, Izrael, 2ད''
Film pokazuje, jak transport żywności wpływa na zanieczyszczenia środowiska. Autor przekonuje, że dużo zależy od wyborów konsumenckich – wystarczy, że zaczniemy kupować lokalne produkty.

„Parental Child”, Nerri Shelan i Nadav Mizrahi, Izrael, 4ན''
Twórcy opowiadają historie „wrażliwych” i „dojrzałych” dzieci, które opiekują się swoimi rodzicami ponad własne możliwości. Film skupia się na psychologicznym mechanizmie kształtowania tzw. „fałszywego ja” oraz problemów, jakie się z tym wiążą.

„Habitus”, Timor Barshtman, Izrael 3ƍ''
Film to animowana odpowiedź na teorię Pierra Bourdiueu, w której habitus to system nabytych dyspozycji do określonych schematów myślenia oraz działania. Autor zastanawia się dlaczego zachowuje się inaczej niż otaczający go ludzie.

PROGRAM FESTIWALU LALKA TEŻ CZŁOWIEK

10.10, 19:00 otwarcie wystaw „Kde Bolo, Tam Bolo...” i Teatru FOTOgrafii oraz happening muzyczny Bogdana Edmunda Szczepańskiego10.10, 20:00 „Domov, Eros, Vera”, Med a Prach

11.10, 18:00 pokaz filmów animowanych z festiwalu ANIMATOR blok 1

11.10, 20:00 „Dramat Niemożliwy”, Obwodowy Teatr Lalek w Mohylewie

12.10, 18:00 „Audience of One”, Nicola Unger

12.10, 19:00 pokaz filmów Roxanny Panufnik , Jema Panufnika i Mischy Giancovich

12.10, 20:00 „Audience of One”, Nicola Unger

13.10, 17:30 oraz 20:00 „Zebra”, „Podróż na Księżyc”, Meitel Raz

13.10, 18:30 pokaz filmów animowanych Shenkar College of Enginneeing and Design, Tel-Aviv, Israel

13.10, 20:00 „Podróż na Księżyc”, Meitel Raz

14.10, 17:30 „Cupido es una Broma”, David Zuazola i Scarlattine Teatro

14.10, 19.30 pokaz filmów animowanych z StopTrik International Film Festival

14.10, 20:00 „Cupido es una Broma”, David Zuazola i Scarlattine Teatro

15.10, 19:00 „Opcje Życia” Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem

15.10, 20:00 „Podróż”, Teatr Lalki i Ludzie

16.10, 18:00 „Tra”,Tadeusz Wierzbicki – polska premiera

16.10, 20:00 „Pulcinella burattino napoletano”, Gaspare Nasuto

17.10, 18:00 „Drugi Pokój”, Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem

17.10, 20:00 „Toporland”, Unia Teatr Niemożliwy - poza konkursem

17.10, 21:00 ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród


Dodatkowe pokazy filmowe w „A.D.A. PULAWSKA”, ul. Puławska 37, Warszawa

13.10, 18:00 - pokaz filmów animowanych z festiwalu StopTrik International Film Festival

14.10, 18:00 – pokaz filmu animowanego „Rocks in my pockets” Signe Baumane

15.10, 18:00 - pokaz filmów animowanych z festiwalu Animator

16.10, 18:00 - pokaz filmów Roxanny Panufnik, Jema Panufnika i Mischy Giancovich

IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek, 10-17 października 2014, Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1 Warszawa

Strona festiwalu: www.lalkatezczlowiek.eu
Festiwal na Facebooku: www.facebook.com/lalkatezczlowiek

 

 

AK
Lalka też człowiek
Ostatnia aktualizacja:  7.10.2014
Zobacz również
fot. Lalka też cżłowiek
Już niedługo premiera ekranizacji "Gottlandu"
20-milionowy bilet na polski film z repertuaru Kino Świat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll