PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
20-milionowy widz wybrał się na seans superprodukcji „Miasto 44”. Najnowszy film Jana Komasy, który w 17 dni obejrzało ponad milion widzów, zamyka długą listę frekwencyjnych hitów z repertuaru Kino Świat.
Wcześniej Kino Świat wprowadził na ekrany najgłośniejsze krajowe produkcje ostatnich lat, m.in. "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida (ponad 1,4 miliona widzów), "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego (1,3 miliona widzów), nominowane do Oscara w "W ciemności" Agnieszki Holland (1,2 miliona), "Śluby panieńskie" Filipa Bajona (1 milion) i "Pod Mocnym Aniołem" Wojtka Smarzowskiego (blisko 0,9 miliona widzów).

Kino Świat to laureat dwóch ostatnich edycji Nagrody PISF za dystrybucję polskiego filmu – w 2011 i 2012 roku (w 2013 i 2014 roku nagród w tej kategorii nie przyznano) oraz najskuteczniejszy dystrybutor polskiego kina w 2014 roku (do 5 października na seanse polskich filmów Kino Świat udało się 2 721 610 widzów). Na przestrzeni ostatnich czterech lat (2011-2014) firma wprowadziła do szerokiej dystrybucji aż 40 polskich filmów; oprócz wyżej wymienionych kasowy przebój: "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego oraz szeroko komentowane i wielokrotnie nagrodzone obrazy "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, „Bejbi bluesKatarzyny Rosłaniec, „W imię…Małgorzaty Szumowskiej i "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej. Ogromną popularnością cieszyły się również takie hity dużego ekranu jak "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego, "Wyjazd integracyjny" Przemysława Angermana, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padłAntoniego Krauze, czy "Obława" Marcina Krzyształowicza.

Polskie tytuły z oferty Kino Świat należą do najchętniej oglądanych i najczęściej nagradzanych krajowych produkcji ostatnich lat. Każdego roku liczą się w walce o Polskie Nagrody Filmowe i laury Festiwalu Filmowego w Gdyni. W 2012 roku pula nagród gdyńskiego festiwalu zdobytych przez filmy z repertuaru Kino Świat wyniosła 24 trofea, w tym: Złote Lwy dla "W ciemności", Srebrne Lwy dla „Obławy”, a także liczne nagrody indywidualne dla gwiazd takich produkcji jak "Sponsoring" i "Jesteś Bogiem". W 2013 roku do prestiżowego Konkursu Głównego imprezy zakwalifikowano aż osiem tytułów z oferty Kino Świat. Zgromadziły one łącznie imponującą pulę 10 nagród regulaminowych, w tym m.in. Srebrne Lwy dla "W imię..." i "Chce się żyć" oraz nagrody indywidualne: nagrodę za reżyserię dla Małgorzaty Szumowskiej, za scenariusz "Biletu na księżyc" dla Jacka Bromskiego i nagrody aktorskie dla Andrzeja Chyry i Magdaleny Berus. Bieżący rok to kolejne sukcesy – 6 filmów w konkursie i jedenaście trofeów dla takich tytułów, jak osadzona w realiach Powstania Warszawskiego superprodukcja – "Miasto 44" Jana Komasy, dramat generacji online – "Obietnica" Anny Kazejak, mroczny thriller Waldemara Krzystka"Fotograf" i nagrodzony Srebrnymi Lwami film, który zachwiał Polską, czyli "Pod Mocnym Aniołem" Wojtka Smarzowskiego.

Równie interesująco, w przypadku filmów Kino Świat, wyglądają zmagania o „krajowe Oscary”. W 2012 roku dwie Polskie Nagrody Filmowe – Orły trafiły w ręce Roberta Więckiewicza i Kingi Preis – aktorskiego duetu z "W ciemności". Zaś nagrodę za najlepszą muzykę do obrazu „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" otrzymał Michał Lorenc. Rok później triumfatorem imprezy okazał się film "Obława" w reżyserii Marcina Krzyształowicza, który otrzymał cztery Orły, w tym dla Najlepszego Filmu. Wśród nagrodzonych obrazów znalazły się także trzy inne tytuły – "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, "Jesteś Bogiem" i "Sponsoring". W 2014 roku najwięcej statuetek, bo aż pięć otrzymał film "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem historia triumfowała w trzech kategoriach aktorskich. Ponadto obraz otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz i prestiżową nagrodę publiczności. Polska Akademia Filmowa nagrodziła także dwie inne produkcje. Za najlepszy dźwięk otrzymało "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego, a Nagroda Odkrycie Roku powędrowała w ręce Bodo Koxa za „Dziewczynę z szafy”.



AK
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  7.10.2014
Zobacz również
fot. Kino Świat
"Lalka też człowiek" rusza 10 października
Odeszła Anna Przybylska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll