PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  7.10.2014
Działający już jedenaście lat program "Polskie Kino Młodego Widza" oraz realizowany po raz pierwszy projekt "Spotkania ze sztuką filmową" to inicjatywy Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży SFP, które obejmują swoim zakresem różnorodne wydarzenia kulturalne dla najmłodszych bazujące na dorobku polskiej i światowej kinematografii.
Konkursy na recenzje, grupa zdjęciowa, kaskaderzy, spotkania z filmowym kostiumem i make-up'em, warsztaty filmu lalkowego i rysunkowego, to wszystko przewinęło się przez Program i projekcje w całym kraju: od Sopotu po Zakopane. Minęło jedenaście lat. W międzyczasie, dzięki wsparciu SFP, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działania Koła nabierały rozmachu. Polskie filmy dla dzieci i młodzieży zaczęły być prezentowane za granicą, na małych i dużych festiwalach: od Moskwy po Nairobi, od Kairu po Tokio.

Istniejące w SFP Koło Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży od lat podejmuje różnego rodzaju działania, by zachęcać młodą widownię do oglądania polskich filmów. Tak narodził się pomysł, by wykorzystać polskie festiwale filmowe do prezentacji kina dla młodych i program „Polskie Kino Młodego Widza”, którego pomysłodawcą był Andrzej Roman Jasiewicz, przewodniczący Koła.

Natomiast głównym celem projektu "Spotkania ze sztuką filmową" jest przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego i świadomego uczestnictwa w kulturze m.in. poprzez: prezentację wartościowych pozycji filmowych z polskiego i międzynarodowego repertuaru kinematografii dziecięcej, przybliżenie młodym widzom sylwetek artystów oraz  tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej dzieci i młodzieży w ramach organizowanych konkursów, zajęć interaktywnych, zajęć artystycznych i warsztatów.


Warsztaty w Cieplewie, fot. SFP

Przy wsparciu Krystyny Krupskiej-Wysockiej, Witolda Giersza i Leszka Gałysza powstała również „Gdynia Dzieciom”, gdzie prawie 70 tys. młodych widzów oglądało retrospekcje polskich twórców (od Marii Kaniewskiej po Stanisława Jędrykę) oraz filmy dla dzieci realizowane w Europie i na świecie. To ponad 60 obrazów pełnometrażowych, z których większość pokazywana była w Polsce po raz pierwszy.

Program Polskie Kino Młodego Widza, który wystartował w 2004 roku, powstał w wyniku wielkiego zainteresowania ze strony widowni zorganizowanymi przez SFP sekcjami dziecięcymi festiwali w Gdyni i w Krakowie. Od tego czasu jest stale obecny na najważniejszych Polskich festiwalach filmowych. Stowarzyszenie jest partnerem licznych filmowych wydarzeń dla młodego widza, organizuje przeglądy, projekcje, spotkania edukacyjne, warsztaty, zimowe i letnie wakacje z filmem, pokazy dla dzieci niedosłyszących i niedowidzących, wystawy i konkursy. Wspiera również ambitne imprezy regionalne przeznaczone dla młodej widowni w: Warszawie, Ostrołęce, Kielcach, Katowicach, Nowym Targu, Zakopanem, Sanoku, Zielonej Górze, Cieszynie i wielu innych polskich miastach.

Dzięki Programowi Polskie Kino Młodego Widza polskie filmy znajdują swoje miejsce na imprezach filmowych wszystkich kontynentów. SFP zorganizowało m.in. pozakonkursowe projekcie i spotkania z twórcami na festiwalach we Włoszech, Turkmenistanie, Armenii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Chinach, Holandii, RPA, USA, a nawet w Kenii. W Niemczech, Francji i Hiszpanii regularnie organizujemy projekcje i spotkania dla dzieci polonijnych i ich rodziców. Polscy dziecięcy jurorzy wielokrotnie brali udział w międzynarodowych festiwalach dziecięcych w Zlinie i w Giffoni. W ramach współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Giffoni, zorganizowany został m.in. Pierwszy Polsko-Włoski Konkurs na Scenariusz Filmu dla Dzieci i Młodzieży. Na podstawie nagrodzonych scenariuszy powstają już kolejne produkcje.


Od lewej: Kazimierz Tarnas i Roman Nehrebecki podczas spotkań w ramach Gdynia Dzieciom na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni, fot. SharkFotoStudio/SFP.

Rok 2014 to już jedenasta edycja programu Polskie Kino Młodego Widza. Tym razem odwiedziliśmy już Warszawę, Gdynię, Cieplewo, Łomżę i Lublin, a w planie są jeszcze Jelenia Góra, Sanok i Bolesławiec. W każdym mieście zaplanowano co najmniej dwudniowe spotkanie z filmem dziecięcym, w ramach którego odbywają się projekcje filmów polskich i zagranicznych, spotkania z twórcami, konkursy, gry, warsztaty i zajęcia edukacyjne bezpośrednio związane z tematyką filmową i tematami poruszanymi w prezentowanych filmach. "Spotkania ze sztuką filmową" gościły już w Warszawie, Gdyni, Elblągu, Lęborku i Wejherowie, a w planie są jeszcze Zakopane, Nowotaniec, Bielsko-Biała i Katowice.

W tym roku miały już miejsce 44 projekcje w 9 kinach, przy frekwencji ponad 10 tys. widzów. Zaprezentowano 12 filmów fabularnych oraz 25 najnowszych animacji. Dodatkowo 150 uczniów ze szkół podstawowych i przedszkoli wzięło udział w warsztatach ze scenografii oraz animacji filmowej, prowadzonych przez Magdalenę Bryll, Martę Stróżycką, Eugeniusza Gordziejuka i Tomasza Rolniaka. W trakcie projekcji odbyły się spotkania z wybitnymi twórcami filmów dla dzieci i młodzieży m.in. Stanisławem Jędryką, Witoldem Gierszem, Kazimierzem Tarnasem i Romanem Nehrebeckim. W spotkaniach wziął również udział Julian Zawisza, od lat organizujący warsztaty w ramach LAF w Legnicy, jak również Maciej Molewski CFR, który zapoznał młodych widzów z tematyką rekonstrukcji cyfrowej filmów przy okazji projekcji zrekonstruowanego „Szatana z siódmej klasy”.

Mecenasami, bez których wszystkie te imprezy nie mogłyby się odbyć, są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. SFP współpracuje przy organizacji przeglądów z najważniejszymi producentami i twórcami filmów dla dzieci i młodzieży, którzy chętnie wspierają tę inicjatywę.
AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.10.2014
Zobacz również
fot. SharkFotoStudio/SFP
Odeszła Anna Przybylska
Tydzień Kina Irańskiego w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll