PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wyreżyserowany przez Tomasza Śliwińskiego dokument zdobył nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Krótkometrażowego na zakończonym w minioną niedzielę, 5 października, londyńskim festiwalu Raindance. Natomiast film "Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka został uznany za Najlepszy Debiut Pełnometrażowy.
Do kolekcji nagród zdobytych przez „Naszą klątwę” Tomasza Śliwińskiego dołączyła w miniony weekend kolejna. Ten wyprodukowany przez Warszawską Szkołę Filmową dokument otrzymał nagrodę dla Najlepszego Dokumentu Krótkometrażowego (Best Documentary Short) na odbywającym się w Londynie festiwalu Raindance. Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się 24 września, a zakończyła 5 października. Gala rozdania nagród odbyła się 4 października w May Fair Hotel.

Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Reżyser dokumentuje pierwsze miesiące życia swojej rodziny po urodzeniu dziecka. Na początku chłopiec jest jeszcze w szpitalu, ale wkrótce przyjeżdża do domu wraz z całą niezbędną do życia aparaturą medyczną. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą oraz stopniowe dostosowywania się do nowej sytuacji.

Warto dodać, że na festiwalu Raindance nagrodzono jeszcze jedną polską produkcję – za Najlepszy Debiut Pełnometrażowy uznano film "Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka.

"Kebab i Horoskop" to film pełen absurdu, ale tylko na pierwszy rzut oka. To historia pracowników sklepu z dywanami, do którego pewnego dnia trafia dwóch cwaniaków o wdzięcznych pseudonimach Kebab i Horoskop. Podają się za specjalistów od marketingu i rozpoczynają działania mające na celu uratowanie sklepu przed likwidacją. Załoga sklepu składa się z postaci niesamowicie barwnych w swojej bezbarwności, którzy poddają się coraz dziwniejszym pomysłom naszych speców. Tak rozpoczynamy przygodę z genialnym poczuciem humoru, dzięki której uświadamiamy sobie, że nie ma sensu próbować walczyć z samotnością.

Pełną listę filmów nagrodzonych na festiwalu znaleźć można tutaj .
PZ
PolishDocs
Ostatnia aktualizacja:  6.10.2014
Zobacz również
fot. Warszawska Szkoła Filmowa
"Łaźnia" Tomasza Duckiego znów nagrodzona
Laureaci 48 Hour Film Project w Warszawie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll