PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.10.2014
W Warszawie rozpoczęła się trzecia z kolei Światowa Konferencja Scenarzystów WCOS03. Oto nasza relacja.
- W amerykańskim modelu produkcji filmowej, tej bardziej rozrywkowej, to reżyser jest królem i bogiem. Natomiast w przypadku produkcji telewizyjnej, to autor scenariusza, czyli twórca całego programu, zajmuje pozycję króla i boga – powiedział Carl Gottlieb, scenarzysta legendarnych „Szczęk” Stevena Spielberga, podczas konferencji prasowej inaugurującej stołeczną konferencję.


 
Pierwsza konferencja, gromadząca wybitnych scenarzystów z całego świata, odbyła się w Atenach w 2009 roku. Drugą zorganizowano w Barcelonie w 2012 roku. Warszawska jest trzecią z kolei. - Tematy, jakie na niej poruszymy, będą zróżnicowane. Będziemy skupiać się na zagadnieniach, które są najistotniejsze dla scenarzystów, zarówno tych którzy piszą do filmów, jak i tych, którzy są związani z telewizją i internetem. Będziemy również przyglądać się polskiej branży filmowej, skupiając się na finansowaniu produkcji filmowej w tym kraju. Przyjrzymy się także oryginalnemu, skandynawskiemu modelowi produkcji filmowej – wyliczał Robert Taylor, wiceprezes Federacji Scenarzystów Europejskich (FSE).


Christopher Keyser. Fot. Małgorzata Mikołajczyk/SFP.

Uczestnicy konferencji, która odbywa się w dniach 1-2 października w warszawskim kinie Kultura, omówią również koncepcję, którą można nazwać pracą zespołową scenarzystów (tzw. „writers in the room”), czyli sytuację, w której mamy naczelnego scenarzystę odpowiedzialnego za całość scenariusza oraz grupę scenarzystów, którzy pomagają mu w tworzeniu poszczególnych wątków. - Ta konferencja odbywa się w bezprecedensowym momencie naszej historii. Żyjemy w czasach ,w których telewizja stała się najpotężniejszym medium pod względem produkcji filmowej na całym świecie. Obecnie, za sprawą internetu, oba media współrządzą globalnie – zauważył Christopher Keyser, prezes Gildii Scenarzystów Amerykańskich, Oddział Zachodni.

Stronę polską podczas konferencji reprezentują m.in. Jacek Bromski, Józef Hen, Maciej Karpiński, Michał Komar, Ilona Łepkowska, Dominik Skoczek i Andrzej Maleszka.Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  2.10.2014
Zobacz również
fot. Małgorzata Mikołajczyk/SFP
Wielokulturowość i koprodukcje filmowe
Kino tworząc obrazy daje pewną wieloznaczność
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll