PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W tym roku w targach East Silver Market weźmie udział czterdzieści filmów produkowanych lub koprodukowanych w Polsce. Siedem z nich zostało nominowanych do nagród Silver Eye dla najlepszych kreatywnych dokumentów targów.
East Silver Market to targi filmowe, których celem jest promocja i dystrybucja filmów dokumentalnych z 27 państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym również z Polski. W tym roku już po raz jedenasty będą towarzyszyły Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Od 2009 roku na East Silver Market przyznawane są Silver Eye – nagrody dla najlepszych dokumentów biorących udział w targach. Silver Eye to wyróżnienie o tyle wyjątkowe pośród innych nagród filmowych, że przyznawane jest producentowi, nie zaś reżyserowi filmu. Nagroda przeznaczona jest na wsparcie promocji i dystrybucji zagranicznej filmu.

Filmy biorące udział w targach podzielone są na trzy kategorie – krótki, średni i długi metraż. W każdej z nich nominowanych do nagrody jest około 10 tytułów. Zwycięzcy poza statuetką otrzymują 1500 euro i roczną reprezentację filmu w East Silver Caravan, jednoznaczną z promocją zwycięskiego filmu na ponad 100 najważniejszych festiwalach filmowych na świecie.

W tym roku nominację do nagród Silver Eye otrzymało siedem obrazów mających polskiego producenta lub koproducenta:

a) w kategorii filmów krótkometrażowych (do 30 minut):

- "Superjednostka", reż. Teresa Czepiec, prod. Wajda Studio
- "Odwiedziny", reż. Matej Bobrik, prod. SFP– Studio Munka
- "Gdzie ja", reż. Arjun Talwar, prod. PWSFTViT, Arjun Talwar (Indie)

b) w kategorii filmów średniometrażowych (od 30 do 60 minut):

- "Rybaczymy", reż. Maciej Głowiński, prod. Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie

c) w kategorii filmów pełnometrażowych (powyżej 60 minut):

- "Deep Love", reż. Jan P. Matuszyński, prod. Cor Leonis Production, Otter Films, HBO Poland
- "Aleppo. Notatki z ciemności", reż. Wojciech Szumowski, Michał Przedlacki, prod. Studio Szumowski, TVN S.A.
- "Gottland", reż. Viera Čákanyová, Petr Hátle, Lukáš Kokeš, Klára Tasovská, Rozálie Kohoutová, prod. Nutprodukce (Czechy), Czech Television (Czechy), Bfilm, s.r.o. (Slovakia), Centrala (Polska), FAMU - Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague (Czechy)

Trzy z wymienionych filmów ("Superjednostka", "Odwiedziny" i „Deep love”)  reprezentowane są przez Krakowską Fundację Filmową. Poza filmami nominowanymi, w targach East Silver Market weźmie udział ponad trzydzieści innych polskich produkcji, z czego szesnaście reprezentowanych jest przez Krakowską Fundację Filmową w ramach programu Polish Docs.

W ubiegłych latach polskie filmy były równie licznie reprezentowane na East Silver Market, a co więcej, wiele z nich otrzymało nagrody Silver Eye. W 2009 roku „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka zwyciężyło w kategorii krótkiego metrażu, a „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki – w kategorii średniego metrażu. Wyróżnienie w kategorii długiego metrażu otrzymał film "Bocznica” Anny Kazejak. Rok później za najlepszy film krótkometrażowy uznany został obraz „Takie życie” Daniela Zielińskiego, a za najlepszy film długometrażowy – „Koniec Rosji” Michała Marczaka. Wyróżnienia powędrowały do filmów „Praca Maszyn” Michała i Macieja Mądrackich oraz Gillesa Lepore’a oraz „Krajobraz nizinny z kołyską” Arkadiusza Biedrzyckiego. W 2012 wśród laureatów Silver Eye znalazły się „Wytnij-wklej” Rafała Samusika w kategorii dokumentów krótkometrażowych oraz „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego w kategorii średniego metrażu. W ubiegłym roku najlepszym filmem krótkometrażowym East Silver Market została polsko-kubańska korpodukcja „Sceny sprzed” Aleksandry Maciuszek, a średniometrażowym – „Joanna” Anety Kopacz”. Wyróżnienie otrzymała „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego.

Pełną listę tytułów nominowanych do nagród Silver Eye znaleźć można na stronie internetowej East Silver .
PZ
PolishDocs
Ostatnia aktualizacja:  30.09.2014
Zobacz również
fot. Otter Films
"Zbliżenia" coraz bliżej
Zwiastun filmu "Hiszpanka"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll