PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W dniach 2 – 8 pażdziernika 2014 roku odbędzie się Festiwal Filmu Polskiego. Gościem specjalnym będzie Dawid Ogrodnik, a film „Chce się żyć”, w którym gra główną rolę, otworzy Festiwal.
W mieście, w którym jest około 200 sali kinowych, w którym każdego miesiąca odbywają się niezliczone premiery i festiwale filmowe czy to kina niemieckiego, arabskiego czy włoskiego, pokażemy tutejszemu widzowi wybór najnowszych polskich filmów. W tym roku będzie to 6 filmów długometrażowych : "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy pokazywany w czasie wieczoru inauguracyjnego przy obecności zaproszonego gościa Dawida Ogrodnika, oprócz tego "Papusza", "Jack Strong", "Hardkor Disko", "Płynące wieżowce" oraz „Miłość”.

Dzięki współpracy z Wajda School, która jest naszym głównym partnerem w Polsce,  pokażemy 5 filmów dokumentalnych wyprodukowanych przez Wajda Studio, między innymi "Niewiadoma Henryka Fasta" wyreżyserowanego przez Agnieszkę Elbanowską, która przyjęła zaproszenie na Festiwal, "Małe instrumenty" (prod. Simple Story Production) Edyty Wróblewskej, kolejnego naszego gościa, ponadto "Joanna", "Kiedy będę ptakiem", "Marysina Polana".

W tym roku pokażemy po raz pierwszy w Argentynie wybór filmów animowanych pochodzących z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych wyprodukowanych pod kierownictwem artystycznym Jerzego Kuci.

Zakończenie Festiwalu BAP Cine i wręczenie nagrody Transatlantico dla najlepszego filmu fabularnego  odbędzie się w Domu Polskim razem z projekcją zremasteryzowanej cyfrowo wersji filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Przypadek".

O wyborze zwycięskiego filmu zadecyduje między innymi dyrektor Argentyńskiego Instytutu Filmowego INCAA, Lucrecia Cardoso, która znalazła się w tegorocznym składzie jury.

Organizatorzy i pomysłodawcy Festiwalu Agnieszka Herbich i Robert Kowalski z Fundacji Pro America mówią : „Mamy nadzieję, że tegoroczna propozycja spotka się z jeszcze większym odzewem wymagającej ale bardzo otwartej tutejszej widowni w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy zaczynaliśmy wielką przygodę z naszym Festiwalem. Buenos Aires żyje kulturą przez cały rok a my chcemy się na trwale wpisać z Festiwalem w kalendarz wydarzeń artystycznych tego kilkunastomilionowego miasta. Współczesna polska kultura, tak mało dotychczas tutaj obecna, zasługuje w pełni żeby dotrzeć do serc Argentyńczyków a licznej Polonii przypomnieć o jej korzeniach”.

Festiwal finansowany jest głównie ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest też częściowo dofinansowany przez Ambasadę RP w Buenos Aires.

Projekt wspiera INCAA Argentyński Instytut Filmowy, który udostępnia salę w kinie Gaumont oraz ACAP Stowarzyszenie Kulturalne Argentyńsko Polskie.


PZ
bapcine
Ostatnia aktualizacja:  29.09.2014
Zobacz również
fot. Kino Świat
"Ida" pokonała "Boyhood" i "Zimowy sen"
Pokaż swój dokument w Japonii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll