PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
25 września 2014 roku w stołecznym kinie Kultura odbył się pokaz specjalny najnowszego filmu jednego najwybitniejszych twórców polskiego kina.
- Mój wiek sprzyja temu, żeby zauważać samotność. Im bardziej jesteśmy starsi, tym bardziej to odczuwamy i rozumiemy. W miarę upływu naszego życia dostrzegamy, że to jest naturalny stan naszej egzystencji. Dlatego też postanowiłem się tym zająć w moim najnowszym filmie. (...) Moje bohaterki z korporacji to jest nowa klasa średnia, a nie reprezentantki inteligencji, którą starałem się przez lata opisywać w moich poprzednich filmach. Inteligencja miała swój etos i bardzo wyraźny profil. Natomiast współczesna klasa średnia jest pozbawiona ideałów i poczucia misji. To jest jednak inna formacja, która tylko przejęła niektóre zewnętrzne pozory od inteligencji, ale sama jest raczej dawną pół- czy wręcz ćwierć-inteligencją - powiedział Krzysztof Zanussi, reżyser i scenarzysta filmu "Obce ciało", którego kinowa premiera planowana jest na 5 grudnia 2014 roku.


Jacek Bromski gratuluje Krzysztofowi Zanussiemu najnowszego filmu oraz w imieniu członków SFP składa zaległe życzenia urodzinowe. Fot. Żelazna Studio/SFP.

- To jest pewna nowość, którą widzę nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Nazwałbym ją taką bigoterią korporacyjną. Korporacje istnieją niemal na całym świecie, ale ich specyficzna kultura nie jest wszędzie przyjmowana tak bezkrytycznie jak u nas. Po obejrzeniu "Obcego ciała" Ernest Bryll powiedział mi coś, co bardzo do mnie trafiło: "Wolność z takim trudem przez nas wywalczona, teraz sprzedaje się tak tanio". Korporację tego od nas wymagają w zamian za zawodowy i ekonomiczny awans - opowiadał już po pokazie Krzysztof Zanussi.


Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda. Fot. Żelazna Studio/SFP.

Moja bohaterka zostawia swojego chłopaka dla jeszcze większej miłości, ale boryka się z tym. On też nie może sobie z tym poradzić. I jak ich z tymi problemami zostawiam. Oboje nie są bez skazy, nie są doskonali - zdradza reżyser.


Uroczysty pokaz filmu "Obce ciało". Fot. Żelazna Studio/SFP.

- Do prawie wszystkich filmów, jakie zrobiłem przez blisko 40 lat,  muzykę pisał Wojciech Kilar. Tym razem to jest muzyka kompilowana, nowej nie zdążył już skomponować. Nie wiem, co będzie dalej, jak będę mógł sobie wyobrazić filmy bez jego dźwięków - wyznał reżyser. Mimo to, nie zamierza rezygnować z pracy za kamerą. - Piszę teraz scenariusz do kolejnego filmu. Będę go już niedługo składał do PISF. To będzie historia w kostiumie, niedroga. Tym razem akcja nie będzie się dziać współcześnie, ale gdzieś w okolicach I wojny światowej. To będzie film o ludzkich namiętnościach, o tym jak zło wyrasta z ludzkich decyzji - zakończył Krzysztof Zanussi.

Marcin Zawiśliński
Artykuł własny
Ostatnia aktualizacja:  26.09.2014
Zobacz również
fot. Żelazna Studio/SFP
Małgorzata Przedpełska-Bieniek: kobieta-orkiestra
Festiwal robienia filmów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll