PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tyle produkcji reprezentujących przeszło 50 kinematografii z całego świata zostanie zaprezentowanych podczas 30. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
W konkursie międzynarodowym jury (irańska reżyserka Sepideh Farsi, rosyjski producent filmowy Yevgeny Gindilis, włoski producent i reżyser Uberto Pasolini, ukraińska producentka Olena Yershova oraz polski reżyser Janusz Zaorski) obejrzy i oceni 15 filmów fabularnych. Wśród nich jeden z Polski. Wszystkie powalczą o Główną Nagrodę - Warsaw Grand Prix, Nagrodę za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodę Specjalną Jury.
 
Oto one:

"Carmina i Amen" , reż. Paco Leon (Hiszpania 2014), 93 min.
Kiedy niespodziewanie umiera mąż Carminy, ta zdaje sobie sprawę, że za dwa dni mąż miał dostać pieniądze. Decyduje się ukrywać jego zgon do tego czasu. Kontynuacja filmu "Carmina o revienta" nominowanego do trzech Nagród Goi. Dramat i czarna komedia w jednym.

"Dzień sądu" , reż. Stephan Komandarev (Bułgaria, Niemcy, Chorwacja, Macedonia 2014), 107 min.
Historia Mityo i jego syna, Vasko, którzy żyją bardzo biednie w wiosce blisko bułgarsko-turecko-greckiej granicy. Mityo stracił wszystko, co było dla niego ważne - żonę, pracę, zaufanie syna. Aby odzyskać uczucia syna, Mityo musi zapłacić za grzech, którego dopuścił się 25 lat wcześniej. Najnowszy film reżysera "Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem" wyróżnionego Nagrodą Specjalną Jury WFF 2008.

"Feliks i Meira" , reż. Maxime Giroux (Kanada 2014), 105 min.
Młoda mężatka z montrealskiej społeczności ortodoksyjnych Żydów znajduje wolność od sztywnych reguł swojej wiary w relacji z ateistą. Niezwykły romans między dwojgiem ludzi, którzy zamieszkują po sąsiedzku, ale pochodzą z różnych światów.

"Gwiazda" , reż. Anna Melikian (Rosja 2014), 128 min.
Film koncentruje się na dziewczynie, która marzy o byciu sławną i podziwianą przez wszystkich gwiazdą. Nie ma za grosz talentu, więc pomóc jej w tym mają operacje plastyczne, które w duchu planuje. Tragikomedia o przeznaczeniu i kruchości istnienia, opowiadająca o ludziach, których los kapryśnie splata ze sobą. Poprzedni film reżyserki Anny Melikian "Rusałka" (2007) zdobył szereg nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. Nagrodę FIPRESCI na MFF w Berlinie, Nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmowym Sundance).

"Moja syrenka" , reż. Nana Djordjadze (Ukraina, Rosja 2014), 80 min.
14-letni Fedor kocha starszą o 4 lata Nyurkę. Film o tym, że dla miłości nie ma znaczenia, ile ma się lat. I że miłość to magiczne i czyste uczucie, które może obudzić odwagę w sercach.

"Na skrzyżowaniu wiatrów" , reż. Martti Helde (Estonia 2014), 87 min.
14 czerwca 1941 roku władza sowiecka rozpoczęła masowe wywózki rdzennej ludności z terenów Litwy, Estonii i Łotwy. Poruszający, czarno-biały i niezwykły wizualnie film zrealizowany na podstawie pamiętnika młodej Estonki, Erny, która z córką przeszła piekło Syberii.

"Neurastenia" , reż. Omid Tootoonchi (Iran 2014), 75 min.
Niezależne kino z Iranu. Młody, 25-letni chłopak czuje się głęboko samotny. Zmaga się z depresją spowodowaną niepowodzeniami emocjonalnymi i problemami rodzinnymi. Noce spędza samotnie siedząc w swoim samochodzie.

"Oczekiwanie" , reż. Aditya Vikram Sengupta (Indie 2014), 84 min.
Opowiedziana niemal bez słów historia dwojga ludzi na tle kryzysu gospodarczego. Ich życie wypełnia niekończący się cykl: praca na zmiany i domowa rutyna z długim oczekiwaniem w ciszy pustego domu na to drugie. To nie są komfortowe warunki do rozkwitu miłości.

"Przewodnik" , reż. Oles Sanin (Ukraina 2014), 120 min.
Początek lat 30 XX w. na sowieckiej Ukrainie. Czas chaotycznego uprzemysłowienia kraju, przymusowej kolektywizacji rolnictwa, Wielkiego Głodu i brutalnej rozprawy z ukraińską inteligencją. W środek tej zawieruchy trafia Peter, 10-letni Amerykanin. Film jest ukraińskim kandydatem do Oscara.

"Serce, serduszko" , reż. Jan Jakub Kolski (Polska 2014), 114 min.
Historia Maszeńki (debiutantka Maria Blandzi), 11-letniej wychowanki bieszczadzkiego domu dziecka, która wraz z wychowawczynią (Julia Kijowska) ucieka, by zdążyć na egzamin do szkoły baletowej w Gdańsku. W filmie występują również: Marcin Dorociński, Gabriela Muskała, Borys Szyc, Maja Komorowska i Franciszek Pieczka.

"Sprawiedliwość" , reż. Joel Lamangan (Filipiny 2014), 120 min.
Biring mieszka w Manili i pracuje dla syndykatu handlującego ludźmi. Tutaj możesz być tylko katem albo ofiarą. Biring musi wybierać. W roli głównej filipińska gwiazda filmowa Nora Aunor.

"Szef, anatomia przestępstwa" , reż. Sebastián Schindel (Argentyna, Wenezuela 2014), 95 min.
Prosty mężczyzna z argentyńskiej prowincji trafia do pracy w Buenos Aires w sklepie rzeźnika. Szef okazuje się tyranem. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach sprzed 10 lat pokazuje współczesne argentyńskie niewolnictwo.

"Takie są zasady" , reż. Ognjen Sviličić (Chorwacja, Francja, Serbia, Macedonia 2014), 75 min.
Nastoletni syn spokojnej rodziny z przedmieść Zagrzebia zostaje brutalnie pobity na ulicy. Kilka najbliższych dni uzmysławia rodzicom, że ich świat fałszywego bezpieczeństwa właśnie runął. Najnowszy film reżysera nagrodzonego za "Sorry For Kung Fu" na WFF 2005.

"Trumna w górach" , reż. Xin Yukun (Chiny 2014), 119 min.
Trójka bohaterów, których połączy pewne przypadkowe zabójstwo. Od kogo zależy twój los? Ile wiesz, o swojej śmierci? Sekrety można próbować ukryć, ale nie da się tego zrobić z trumną w górach.

"Unlucky Plaza", reż. Ken Kwek (Singapur 2014), 122 min.
Kobieta wynajmuje mieszkanie imigrantowi będącemu w poważnych tarapatach. To uruchamia serię wydarzeń, których konsekwencji nie można przewidzieć. Czarna komedia kontrowersyjnego reżysera. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Na inaugurację 30. Warszawskiego Festiwalu Filmowego pokazany zostanie najnowszy film Davida Cronenberga pt. "Mapy gwiazd". Na zakończenie widzowie obejrzą najnowszy obraz Waldemara Krzystka pt. "Fotograf".

Konkurs 1-2, czyli debiutów bądź drugich filmów oceni jury w składzie: Jan Komasa, Hawa Essuman, Ozan Aciktan. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny TUTAJ.

MZ
WFF
Ostatnia aktualizacja:  24.09.2014
Zobacz również
fot. Next Film
Dwa polskie filmy powalczą o Złote Anioły
Szturm "Miasta 44"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll