PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  17.09.2014
To słowa Jerzego Wójcika o zrekonstruowanej cyfrowo wersji filmu Jerzego Hoffmana „Potop Redivivus”.

16 września 2014 roku odbyła się konferencja prasowa poświęcona filmowi, który otworzył 39. Festiwal Filmowy w Gdyni – zrekonstruowane i przemontowane dzieło Jerzego Hoffmana: „Potop Redivivus”. W spotkaniu prowadzonym przez Andrzeja Sołtysika znaleźli się goście: odtwórca roli Andrzeja Kmicica - Daniel Olbrychski; reżyser Jerzy Hoffman; odtwórca roli Brauna - Jerzy Fedorowicz; Dyrektor Filmoteki Narodowej - ; montażysta nowej wersji - Marcin „Kot” Bastkowski oraz odpowiedzialna za rekonstrukcję cyfrową - Elżbieta Wysocka.


Na zdjęciu od lewej: Andrzej Sołtysik, Daniel Olbrychski, Jerzy Hoffman i Tadeusz Kowalski, fot. SharkFotoStudio/SFP


- Wilhelm z Hoffmanem dokonali rzeczy nieprawdopodobnej – zmontowali wszystko co się da, że widać końskie łby; że jesteśmy na koniach, a czasami nie widać końskich łbów: wtedy Teleszyński siedział na Hoffmanie, a ja siedziałem na Wilhelmie Hollendrze. – mówił Daniel Olbrychski wspominając zdjęcia na planie „Potopu”.


- Film wejdzie do kin 3 października 2014 roku. To będzie prawdziwy sprawdzian, jak nowy "Potop" sprawdzi się w dzisiejszych realiach, 40 lat po swojej premierze. Mam nadzieję, że zainteresuje młodego widza, który dzisiaj uchodzi za najważniejszego odbiorcę kina. – mówił Jerzy Hoffman.


Prace nad ponownym montażem filmu powierzono Marcinowi „Kot” Bastkowskiemu. – Jestem niezmiernie wdzięczny, że Jerzy Hoffman, mimo, że dzieli nas duża różnica wieku, powierzył mi to zadanie i zaufał mi w pełnym zakresie. Dał możliwość wykazania się zostawiając duże pole do włożenia własnej inwencji twórczej w montaż filmu. – powiedział „Kot” Bastkowski. – Z całego materiału nietknięty pozostawiłem fragment kultowej sceny pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim. Kiedyś na Facebook’u znajomy umieścił sondę, w której chciał się przekonać, która scena pojedynku w polskim kinie jest najlepsza. Większość osób wskazało tę z „Potopu”. Uznałem, że gdybym „skrzywdził” montażem ten fragment, powieszono by mnie – dodawał „Kot”.


Jerzy Hoffman, Andrzej Sołtysik i Daniel Olbrychski, fot. SharkFotoStudio/SFP


Wielkim nieobecnym na spotkaniu był autor zdjęć do „Potopu” a zarazem jedna ze współodpowiedzialnych osób za rekonstrukcję cyfrową, Jerzy Wójcik. Przygotowana została jednak dokumentacja telewizyjna z wypowiedzią operatora. – „Potop Redivivus” to jest ta lepsza wersja „Potopu” – zapewniał Wójcik.


- To co chcieliśmy powiedzieć, zdążyliśmy już powiedzieć. Teraz słowo należy do widza. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wersji „Potop Redivivus”. Chcielibyśmy ponadto zaprosić do kin wszystkich tych, którzy kochają polskie kino; tych, którzy są miłośnikami trylogii Henryka Sienkiewicza; a także tych, którzy jeszcze niczego nie widząc z góry twierdzą, że to chała, aby skonfrontowali swoje opinie z tym co zobaczą na ekranie – podsumowywał spotkanie Jerzy Hoffman.


Zrekonstruowana i skrócona do 185 minut wersja „Potopu Redivivus” pojawi się na ekranach polskich kin 3 października 2014 roku.


Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest jednym z organizatorów 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, a „Magazyn Filmowy” i serwis „sfp.org.pl” są jego partnerami medialnymi.

 

Paweł Zwoliński
Artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  17.09.2014
Zobacz również
fot. SharkFotoStudio/SFP
Forum SFP w Gdyni. Jak walczyć z piractwem?
[wideo] Bolesna komedia o Polsce i Polakach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll