PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Przez cały weekend Sokołowsko na Dolnym Śląsku, w którym dorastał Krzysztof Kieślowski, tętniło życiem i filmowymi emocjami. Na festiwal, dedykowany twórcy „Amatora” , przybyli ludzie filmu, kultury i młodzi pasjonaci kina.
7 września 2014 roku zakończyła się 4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. W kinoteatrze Zdrowie oraz trzech kinach plenerowych uczestnicy i goście festiwalu oglądali filmy korespondujące z twórczością Kieślowskiego oraz brali udział w licznych panelach dyskusyjnych.

"Amator" został zaprezentowany na festiwalu, w 35-lecie jego premiery, w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosił wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej – „Czy świat zmontowany jest wiarygodny”. Po projekcji odbyło się spotkanie z twórcami filmu, dla których praca z Kieślowskim stała się przełomem w ich karierze.

Na festiwalu pojawiła się Pani Maria Kieślowska, żona Krzysztofa Kieślowskiego, a także wielu jego przyjaciół i współpracowników. Wśród nich znaleźli się twórcy „Amatora”  - Andrzej Jurga, Krzysztof Knittel, Jacek Petrycki, Krzysztof Wierzbicki, Rafał Waltenberger i Michał Żarnecki. Organizatorzy gościli również Jerzego Armatę, Katarzynę Klimkiewicz, Natalię Koryncką-Gruz, Marcina Latałło, Magdalenę Łazarkiewicz, Marcela Łozińskiego, Łukasza Ostalskiego, Dorotę Paciarelli, Jakuba Pączka, Katarzynę Warzechę, Grega Zglińskiego, a także filmowców z Amatorskiego Klubu Filmowego "Klaps" - Weronikę Dzidę, Jana Dzidę i Rafała Cymorka.


Jerzy Stuhr na spotkaniu z publicznością, fot. Marcin Polak

Jerzy Stuhr
, gość specjalny festiwalu podczas spotkania z publicznością w kinoteatrze Zdrowie o swojej roli w „Amatorze” powiedział: "To była wielka przygoda. Dostałem rolę przełamującą mój kabaretowo-wodewilowy wizerunek, z którego znała mnie cała polska publiczność. Tym bardziej, że „Amatora” kręciliśmy po równie ważnym dla mnie „Wodzireju”. "Amator" odwracał ten wizerunek. Pokazywał mnie z zupełnie innej strony. Musiałem używać innych środków do budowania roli i Krzysztof bardzo mi w tym pomagał." Wybitny aktor opowiedział wiele nieznanych dotąd anegdot związanych z powstawaniem filmu "Amator". Podczas uroczystej gali, wyreżyserowanej przez Magdalenę Łazarkiewicz, Jerzy Stuhr przeczytał początkowy fragment noweli filmowej "Amator" zarysowującej przeszłość głównego bohatera. Przypomniało to widzom, że dla Kieślowskiego najważniejsza w filmie była wiarygodność. Wieczorem na scenie Kinoteatru Zdrowie odbyło się specjalne wydarzenie festiwalu - monodram „KontrabasitaPatricka Süskinda, z którym Jerzy Stuhr od wielu lat odwiedza sceny całego świata.

Filmy 4. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski prezentowane były w blokach tematycznych „Pretekst: Amator”, „Amator: Suplement”, „Uczniowie Kieślowskiego”, „Wiek XXI, nowe spojrzenie”, „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja”, „Dokument Kieślowskiego”, „Spotkanie z czeskim dokumentem” i „Młode kino”, a dyskusje festiwalowe toczyły się wokół motta „Świat zmontowany”.


Serge Gordey i Christine Camdessus, producenci filmu dokumentalnego "5 rozbitych kamer", fot. Leszek Krotulski

Gośćmi specjalnymi bloku „Pretekst: Amator” byli Serge Gordey i Christine Camdessus, producenci filmu dokumentalnego "5 rozbitych kamer". Film opowiada o konflikcie palestyńsko-izraelskim z punktu widzenia małej wioski i rodziny reżysera. Francuscy producenci opowiadali o wyzwaniach, jakie niosła ze sobą ta brawurowa produkcja a także o znaczeniu sztuki filmowej w kształtowaniu świadomości społecznej.          

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski to także wiele imprez towarzyszących. W namiocie festiwalowym publiczność odpowiadała na pytania projektu W.A.Y., który ma zaowocować stworzeniem w Sokołowsku archiwum „Gadających głów” – odpowiedzi ludzi z całego świata na trzy pytania Kieślowskiego: Kim jesteś? Co jest dla ciebie najważniejsze? Czego byś chciał? W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wystawiony został spektakl „Opowieści plemienne” w reżyserii Macieja Podstawnego, inspirowany „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII”. Podczas festiwalu odbył się również finał projektu „Produkcja międzypokoleniowa”, półrocznych warsztatów filmowych organizowanych przez Fundację In Situ dla młodych ludzi z Dolnego Śląska.


Twórcy "Amatora" na spotkaniu z publicznością, fot. Marcin Polak

Podczas trzech dni 4. edycji Hommage à Kieślowski, w projekcjach filmowych i towarzyszących im wydarzeniach, wzięło udział ponad 2000 uczestników. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych twórców filmowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Festiwal odbywał się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej. Program festiwalowy tworzony jest co roku przez Radę Programową w składzie: Maria Kieślowska, Ajka Tarasow i Stanisław Zawiśliński. W tym roku we współpracy z Izą Grauman.

Partnerem strategicznym i współtwórcą festiwalu jest firma Outdoor Cinema, specjalizująca się w organizacji imprez i festiwali filmowych, która podobnie, jak w latach ubiegłych zaangażowana była w realizację wszystkich projekcji filmowych. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, która odbudowuje zabytkowy kompleks Sanatorium dr. Brehmera w Sokołowsku, gdzie powstaje Międzynarodowe Laboratorium Kultury, miejsce wspierania i promocji twórców europejskich. Fundacja In Situ realizuje wiele interdyscyplinarnych projektów artystycznych. W 2011 roku w Sokołowsku powstało Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.


 

AK
Hommage à Kieślowski
Ostatnia aktualizacja:  10.09.2014
Zobacz również
fot. Marcin Polak
"Ida" z najlepszymi zdjęciami
„Debiutantka” dała się pociąć za „Krzyk”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll