PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  9.09.2014
39. Festiwal Filmowy w Gdyni odbywa się w trakcie obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji organizatorzy postanowili uhonorować Warszawę i jej filmowe przedstawienia specjalną sekcją „Warszawa. Portret miasta“.
Widzowie obejrzą filmy na różne sposoby oddające cześć stolicy Polski i jej mieszkańcom: „Powstanie Warszawskie“ wyprodukowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, dokument  „Minkowski Saga“  Rafaela Lewandowskiego oraz dwie produkcje sygnowane przez Telewizję Polską: „Pocztówki z Republiki AbsurduJana Holoubka i „Nową Warszawę“ Bartka Konopki.

Wyjątkowym wydarzeniem Festiwalu będzie uroczysty pokaz „Powstania Warszawskiego", stanowiącego unikalny eksperyment narracyjny i zarazem jedyny w swoim rodzaju dokument odwagi tych, którzy w roku 1944 postawili wszystko na jedną kartę. Projekcja ta (19 września w Multikinie) zostanie uświetniona obecnością wyjątkowych gości związanych z realizacją filmu, a przygotowana została we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i jego dyrektorem, Janem Ołdakowskim.

"Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku. Posiłkując się nowoczesną technologią koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych oraz zapraszając do współpracy grupę znamienitych twórców, jego autorzy zrealizowali projekt, który nie ma odpowiednika w skali światowej.

„Minkowski Saga“ , film dokumentalny Rafaela Lewandowskiego, przybliża widzom postać słynnego francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego.  Kompozytor odkrywa w Warszawie fascynującą przeszłość swoich przodków, wielkich polskich patriotów, którzy należeli do elity II Rzeczypospolitej, lecz dziś po ich wielkości pozostaje tylko wspomnienie. Zanurzony w muzyce i historii, film rzuca nowe spojrzenie na burzliwe losy rodzin żydowskich  z Europy Środkowej.


„Minkowski Saga“, fot. Archiwum rodzinne.

Film został wyprodukowany przez firmy Fido Film i Vertigo przy wsparciu Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki,  Mazowieckiego Funduszu Filmowego, Fundacji Zygmunta Zaleskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Widzowie Festiwalu będą mieli okazję obejrzeć również dwa nowe filmy  wyprodukowane przez TVP SA przy udziale  Narodowego Instytutu Audiowizualnego. 

Pierwszy z nich - przejmujący dokument muzyczny "Nowa Warszawa" Bartosza Konopki miał swoją światową premierę podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film inspirowany był płytą "Nowa Warszawa" Stanisławy Celińskiej, Bartka Wąsika i Royal String Quartet, nagraną w 2012 roku.  W niezwykłym filmie Konopki kameralne koncerty „Nowej Warszawy” odbywają się niezapowiedzianie w różnych punktach Warszawy wybranych wspólnie ze Stanisławą Celińską.  W filmie usłyszeć można m.in. wykonanie przeboju T.Love „Warszawa”, szlagier „Bal na Gnojnej” i fragmenty niezwykłego występu Stanisławy Celińskiej, który odbył się na warszawskiej Pradze. "Nowa Warszawa" to również poruszające opowieści Stanisławy Celińskiej o życiu, aktorstwie i stolicy.

Niezwykle ciekawą propozycją jest film z pogranicza fabuły i dokumentu: „Pocztówki z republiki absurdu“ Jana Holubka. To uchwycony „ukrytą kamerą” obraz PRL-u, który właśnie obchodzi jubileusz 70-lecia, próba wyobrażenia sobie Polski, w której w 2014 roku PRL trwa w najlepsze. Orwellowski w klimacie dokument przedstawia Warszawę, w której stały element krajobrazu stanowią kolejki po talony i kolejki z talonami – po podstawowe produkty. To świat, w którym czas zatrzymał się w miejscu, a utopijna wizja socjalizmu zakorzeniła się w świadomości Polaków żyjących z dnia na dzień, bez złudzeń o lepszym jutrze. Jedynie młodzi jeszcze w coś wierzą i próbują łamać ustalony porządek. Film Holoubka miał swoją premierę w TVP 2 4 czerwca 2014 roku.

Michał Oleszczyk
, dyrektor artystyczny Festiwalu, podkreśla że sekcja jest mu szczególnie bliska i stanowi jego autorski pomysł: - Mieszkam w Warszawie od roku i mogę szczerze powiedzieć, że zakochałem się w tym mieście - w jego energii, historii i zróżnicowaniu. Rok tak ważnej dla stolicy rocznicy nie powinien przejść niezauważony na Festiwalu, stąd pomysł by uczcić ją sekcją równie eklektyczną, jak sama Warszawa. Dokument Rafaela Lewandowskiego to w moim przekonaniu jeden z najważniejszych polskich filmów tej dekady, a eksperyment „Powstania warszawskiego“ jest prawdziwie unikalny. Fakt, że ten ostatni film będzie miał na Festiwalu swój wyjątkowy, uroczysty pokaz, jest dla mnie powodem do radości i dumy.

Współorganizatorem sekcji jest Narodowe Centrum Kultury.

PZ
FFG
Ostatnia aktualizacja:  9.09.2014
Zobacz również
fot. Next Film
Wystawa „Jerzy Wójcik. Sformowana energia”
Spotkanie z twórcami "Miasta 44"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll