PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tegoroczna edycja to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. W trakcie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 40 projekcji.
Podobnie, jak w poprzednich edycjach, w programie festiwalu znalazły się tytuły korespondujące z twórczością Krzysztofa Kieślowskiego. Uczestnicy festiwalu zobaczą m.in. takie filmy jak:  "5 rozbitych kamer" Emada Burnata i Guy'a Davidi, "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego, „Jeśli nie my to kto?Andresa Veiela, "Ojciec i syn w podróży" Marcela Łozińskiego, „Piekło nieboNatalii Korynckiej-Gruz, "Red Road" Andrei Arnold, „WyspaKatarzyny Klimkiewicz, "Daleko od miasta" Macieja Cuske, „Auto*MatMartina Marečka, "Mazurek" Julii Kolberger czy "Ojcze masz" Kacpra Lisowskiego. W tym roku filmy festiwalowe zostaną pokazane w blokach tematycznych: „Pretekst: Amator”, „Amator: Suplement”, „Uczniowie Kieślowskiego”, „Wiek XXI, nowe spojrzenie”, „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja”, „Dokument Kieślowskiego”, „Spotkanie z czeskim dokumentem” i „Młode kino”.

„Świat zmontowany”, to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu, a pretekstem do dyskusji jest "Amator" nakręcony w 1979 roku, jeden z najwybitniejszych polskich filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. W 35-lecie jego premiery, film zostanie zaprezentowany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem filmu Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosi wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej „Czy świat zmontowany jest wiarygodny?”, który będzie wprowadzeniem do tegorocznej edycji. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jerzy Stuhr, odtwórca głównej roli w „Amatorze”.

Projekcja filmu "Amator" w nowej odrestaurowanej cyfrowo wersji i spotkanie z jego twórcami to także nadzwyczajna okazja by powrócić na chwilę do okresu, w którym film powstawał. Począwszy od jego genezy, czyli od spotkania z założycielem Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps” w Chybiu Franciszkiem Dzidą, pierwowzorem postaci Filipa Mosza, postaci, w którą wcielił się na ekranie Jerzy Stuhr, poprzez proces twórczy udokumentowany fotosami, aż do prapremiery filmu we wspomnianym Chybiu. W trakcie festiwalu (5,6,7 września 2014 roku) w Kinoteatrze Zdrowie zostaną zaprezentowane materiały archiwalne ilustrujące kolejne etapy. Na wystawie „Wokół Amatora” znajdzie się między innymi oryginalny scenariusz przekazany przez współpracującego przy reżyserii „Amatora” Krzysztofa Wierzbickiego oraz zdjęcia z planu filmowego. Publiczność festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć unikatowe zdjęcia z premiery w Chybiu, w której uczestniczył Krzysztof Kieślowski oraz nigdzie dotąd poza Chybiem nie pokazywany film z tej premiery nakręcony na taśmie 16mm. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z przedstawicielami AKF Klaps, którego gośćmi będą Jan Dzida – brat nieżyjącego Franciszka, współtwórca „Nietutejszej” – filmu, po którego obejrzeniu Krzysztof Kieślowski wpadł na pomysł scenariusza "Amatora oraz" dyrektor klubu Rafał Cymorek. Partnerami wystawy są: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Studio Filmowe TOR, AKF Klaps w Chybiu.

W piątek, pierwszego dnia festiwalu w Kinoteatrze Zdrowie odbędzie się spotkanie z Sergem Gordey'em i Christine Camdessus,  producentami filmu "5 rozbitych kamer", które odbędzie się  w ramach panelu  wokół współczesnego dokumentu społeczno-politycznego i praw człowieka w filmie. Spotkanie poprowadzi Marcin Latałło, reżyser, scenarzysta i aktor.
 
Hommage à Kieślowski to także imprezy towarzyszące. W namiocie festiwalowym publiczność będzie mogła odpowiedzieć na pytania projektu W.A.Y., który ma zaowocować stworzeniem w Sokołowsku archiwum „Gadających głów” – wypowiedzi ludzi z całego świata. W ramach festiwalu, w siedzibie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, zostanie wystawiony spektakl „Opowieści plemienne” w reż. Macieja Podstawnego, inspirowany „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII”. Podczas festiwalu odbędzie się finał projektu „Produkcja międzypokoleniowa”, półrocznych warsztatów filmowych organizowanych przez Fundację In Situ dla młodych ludzi z Dolnego Śląska. Pierwszego dnia festiwalu, w kinie plenerowym Zamek, odbędzie się specjalny pokaz filmu "Duże zwierzę" w reż. Jerzego Stuhra. Wyjątkowym wydarzeniem ostatniego dnia będzie monodram „KontrabasistaPatricka Süskinda w wykonaniu Jerzego Stuhra, który wystawiony zostanie na scenie kinoteatru „Zdrowie”.


Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych twórców filmowych. Organizatorzy festiwalu chcą pozostać wierni dziedzictwu wybitnego artysty, który przez wiele lat rozwijał swój styl, dowodząc swoich umiejętności zarówno w dziedzinie dokumentu, jak i filmu fabularnego. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

Więcej szczegółów na www.hommageakieslowski.pl.



AK
Hommage à Kieślowski
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2014
Zobacz również
Przewodnik po plenerach "Stawki większej niż życie"
Gdynia: znamy skład Jury!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll