PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
39. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych zaprasza do zapoznania się z ciekawymi filmami telewizyjnymi poświęconymi II wojnie światowej, jak i do konfrontacji dwóch spojrzeń na podobne kwestie i odmiennych artystycznie ujęć tematu.
Festiwal zaprezentuje widzom dwa różne projekty: brytyjski serial dokumentalny i polski cykl kreacyjny, obydwa poświęcone postaciom polskich bohaterów wojennych. W ramach spotkania widzowie obejrzą polskiej serii „Portrety wojenne”, poświęcony Janowi Zumbachowi, a następnie odcinek polsko-brytyjskiej serii „Polscy bohaterowie wojenni”,  poświęcony złamaniu kodu maszyny szyfrującej Enigma przez polskich matematyków.

Filmy te są obecnie wprowadzone do telewizyjnej dystrybucji w Polsce. Serię brytyjską emitował w Polsce kanał HISTORY, należących do A+ E Networks, a TVP1 pokaże ją pod koniec roku, natomiast „Portrety wojenne” od września 2014 roku prezentowane będą w TVP2.


"Portrety wojenne" - odc. Jan Zumbach, fot. FPFF w Gdyni

Poprzez porównanie dwóch projektów organizatorzy chcą podjąć dyskusję o polskiej historii i o sposobie ukazywania jej na ekranie. Po pokazie, który odbędzie się w piątek 19 września 2014 roku o godz. 12.00 w sali nr 3 w Multikinie, zaplanowana została dyskusja z producentami obydwu serii. Wezmą udział w niej producentki serialu polsko-brytyjskiego, Rachel Job z A+ E Networks UK i Anna Poullain-Majchrzak ze Sky Vision, a także Dawid Janicki i Katarzyna Sarnowska, producenci „Portretów wojennych”. Spotkanie poprowadzi krytyk filmowy Sebastian Smoliński.

Wydarzenie jest autorskim pomysłem dyrektora artystycznego Festiwalu, Michała Oleszczyka, który podkreśla wartość tego typu porównań między projektami polskimi i światowymi. - Polska historia często jest uważana przez nas samych za niemożliwą do opowiedzenia na zewnątrz i zbyt skomplikowaną. Brytyjski serial, który zaprezentujemy, pokazuje że jest to całkowicie nieprawdziwy przesąd, a polska seria tylko to potwierdza – obydwa biorą na warsztat temat polskich bohaterów wojennych i podchodzą doń zupełnie inaczej, ale wynik jest za każdym razem znakomity: widz otrzymuje pasjonującą ekranową opowieść, jednocześnie otrzymując świetną lekcję historii. Odcinek o Enigmie ogląda się z zapartym tchem, a historia Zumbacha uzyskała nowoczesny kształt, przybliżający tę postać także młodszej widowni – mówi Michał Oleszczyk.

Współorganizatorem sekcji „Polscy bohaterowie wojenni - porównanie projektów” jest Narodowe Centrum Kultury.


AK
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  1.09.2014
Zobacz również
fot. FPFF w Gdyni
Nabór filmów do Short Waves Festival 2015 rozpoczęty
Trwa nabór na darmowy kurs scenariopisarstwa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll