PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dokumentalna seria o polskich bohaterach wojennych to spektakularna próba opowiedzenia o odwadze, heroizmie i walce nowoczesnymi metodami: od aktorsko-animowanych sekwencji po czysty komiks.

Ten niesztampowy pomysł był dziełem dwójki producentów kreatywnych – Dawida Janickiego i Katarzyny Sarnowskiej, którzy wspólnie z reżyserami Rafałem Skalskim, Tomaszem Matuszczakiem i Cezarym Iberem, rysownikami Michałem Śledzińskim i Michałem Araszewiczem, operatorem i animatorem Jackiem Kościuszko oraz animatorką Agnieszką Boryczko przygotowali pięć pasjonujących dokumentów. Poświęcone są one kolejno: Janowi Grudzińskiemu z legendarnego ORP Orzeł, Zdzisławowi Pacakowi-Kuźmirskiemu, którego ucieczki z oflagu wydają się na granicy prawdopodobieństwa, Janowi Zumbachowi – asowi lotnictwa myśliwskiego, Bronisławowi Hellwigowi – mistrzowi kierownicy z batalionu Parasol i Józefowi Beckowi – kontrowersyjnemu ale wybitnemu szefowi sanacyjnej dyplomacji.


Każdy z tych dynamicznie robionych „portretów wojennych” ma mocne przesłanie: odwaga, męstwo, siła woli, brawura, czyli archetyp człowieka walki. Wiarygodne pokazanie takich wartości stało się możliwe dzięki unikalnemu połączeniu materiałów archiwalnych i scen fabularnych, w których tło dla żywych aktorów stanowią komiksowe animacje i oryginalna scenografia. Nowoczesną formę uzupełniają barwne, sugestywne komentarze znanych historyków, ekspertów, wojskowych i bliskich bohaterów poszczególnych odcinków. Dodatkowo, aby ożywić obrazy, twórcy zastosowali metodę wymyśloną przez dokumentalistę Errola Morrisa: zbudowali Interotron dający możliwość „patrzenia prosto w oczy” osobie, która udziela wywiadu. Dzięki tej konstrukcji możliwy jest bliższy, niemal „fizyczny” kontakt z bohaterem filmu.



fot. TVP 


TVP2 będzie emitować "Portrety wojenne" w każdy wrześniowy wtorek w paśmie Świat bez fikcji, o godz. 22:50. Wtorek 2 września 2014 roku, czyli dzień premiery pierwszego odcinka na małym ekranie, będzie też dniem otwarcia poświęconej całej serii wystawy w warszawskiej Kordegardzie (czynna do połowy września), a także podwójnej premiery kinowej: o godz. 19:00, w dwóch miastach jednocześnie - Warszawie i Gdyni. Warszawski Iluzjon pokaże wtedy odcinki o Janie Zumbachu, Bronisławie Hellwigu i Zdzisławie Kuźmirskim-Pacaku, a w gdyńskim Muzeum Marynarki Wojennej wyświetlony zostanie „ORP Orzeł. Jan Grudziński”.

 
2 września
PORTRETY WOJENNE,  odc. 1 – HELLWIG, reż. Tomasz Matuszczak.
Historia żołnierza Oddziału Szturmowego “Parasol”, Bronisława “Bruno” Hellwiga - jednego z najlepszych kierowców bojowych, który brał udział w wielu spektakularnych akcjach na terenie okupowanej Warszawy. Film opowiada o momentach kiedy ocierał się o śmierć i o tym, jak to doświadczenie na niego wpłynęło. Człowiek, który może nosić miano Bohatera jest też mężem i ojcem - jego poświęcenie dla Sprawy dotyka bezpośrednio ludzi mu najbliższych. W filmie o Ojcu opowiada córka “Bruna” - Hanna Hellwig-Stańczuk.

9 września
PORTRETY WOJENNE,  odc. 2 – JÓZEF BECK, reż. Tomasz Matuszczak.
Film przedstawia sylwetkę ostatniego Ministra Spraw Zagranicznych Drugiej Rzeczpospolitej na tle realiów politycznych przedwojennej Europy. Minister Beck, od września 1939 roku internowany w Rumunii, wspomina wydarzenia, które doprowadziły do II Wojny Światowej, a jego samego do śmierci na wygnaniu. Nieuchronność wydarzeń i złudność nadziei staje się widoczna z perspektywy czasu.


fot. TVP


16 września
PORTRETY WOJENNE,  odc. 3 – ORP ORZEŁ – JAN GRUDZIŃSKI , reż. Cezary Iber.
Podczas kampanii wrześniowej ORP Orzeł przebywał w morzu, jednak sytuacja na okręcie była dość napięta. Kiedy polska jednostka zawinęła do portu w Tallinie, aby wysadzić na ląd komandora Kłoczkowskiego, okręt bezprawnie internowano. Dowodzenie objął Jan Grudziński. Dowódca był jednym z inicjatorów próby ucieczki, która powiodła się 17 września 1939 roku i ORP Orzeł wyszedł na pełne morze. Okręt był pozbawiony map i przyrządów nawigacyjnych. Po wyczerpaniu możliwości działań postanowił przejść przez Cieśniny Duńskie do Wielkiej Brytanii. 7 października ORP Orzeł rozpoczął swój rejs do Anglii, który zakończył się dokładnie po tygodniu, szczęśliwym podejściem do szkockiego wybrzeża.

23 września
PORTRETY WOJENNE,  odc. 4 – ZDZISŁAW PACAK-KUŹMIRSKI, reż. Rafał Skalski.
Jak głosi oficerski kodeks „oficer nie opuszcza swoich żołnierzy i wraz z nimi oddaje się do niewoli”. Pacaka uwięziono w obozie jenieckim dla oficerów i szeregowych polskich – Oflag II C Woldenberg. Zorganizował trzy ucieczki, z których każda była niezmiernie pracochłonna i błyskotliwa. Skuteczna okazała się jednak ta ostatnia. Mając ze sobą zrobione z drewna karabiny i tekturowe ładownice pomalowane pastą do butów, wyszedł z obozu przez główną bramę. Po przedarciu się do Warszawy został zastępcą dowódcy i szefa operacyjnego Komendy Głównej AK "Osa-Kosa".

30 września
PORTRETY WOJENNE,  odc. 5 – JAN ZUMBACH, reż. Cezary Iber.
As polskiego lotnictwa i dowódca legendarnego dywizjonu 303, a następnie Polskiego Skrzydła Myśliwców w stopniu Squadron Leader (major). Oprócz Virtuti Militari, został odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych i dwukrotnie brytyjskim Distinguished Flying Cross. Zwany „Donaldem” gdyż na swoich myśliwcach malował dla postrachu Kaczora Donalda, trzymającego kij baseball’owy. Był niepokornym duchem, buntownikiem i poszukiwaczem przygód.


AK
TVP/ Kino Iluzjon
Ostatnia aktualizacja:  29.08.2014
Zobacz również
fot. TVP
Film Waldemara Krzystka powalczy o Złote Lwy
„Deep love” rusza w światłoczułą podróż
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll