PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej TVP na ośmiu antenach wyemituje blisko 100 programów poświęconych tej tematyce. Najważniejszym wydarzeniem będzie wspólne wydanie głównych programów informacyjnych Telewizji Polskiej, niemieckiej ZDF i brytyjskiej BBC.
Najbogatszą ofertę wspomnieniową mieć będzie TVP Historia, która przygotowała w związku z 1 września ponad 40 propozycji.  Jednak z racji na wagę 75. rocznicy specjalne programy przygotowały także TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Regionalna oraz TVP Seriale.

25 sierpnia na antenie TVP1 zobaczymy: „Pianistę” Romana Polańskiego. Od 23 czerwca do 10 listopada 2014 roku  TVP Seriale (w poniedziałki i soboty o godz. 8:20 i 19:55) i TVP Historia od 6 sierpnia do 9 września (codziennie o 9:00 i 17:00) pokazują  serial „Pogranicze w ogniu” o wywiadach, polskim i niemieckim, przed wybuchem II wojny światowej.  Tej samej pasjonującej tematyki dotyczy wspólne dzieło TVP i BBC Worldwide „Szpiedzy w Warszawie”, serial sensacyjny na podstawie bestsellerowej powieści Alana Fursta, który TVP1 pokaże 28 i 29 sierpnia (pierwszego dnia odc. 1 o 22:20 i odc. 2 o 23:20, a dnia następnego dwa kolejne odcinki o  22:40 i 23:40). Chwilę później zaś, w nocy 1:35, zobaczyć będzie można „Westerplatte” Stanisława Różewicza – polski dramat wojenny  z 1967 roku  z wielką rolą Zygmunta Huebnera. Powtórzony zostanie 31 sierpnia o 22:20.30 i 31 sierpnia TVP Polonia (odpowiednio o godz. 15:00, 4:30 i ponownie 15:00) przypomni filmową wersję wojennego dramatu Leona Kruczkowskiego „Niemcy” z 1996 roku w reżyserii Zbigniewa Kamińskiego z Beatą Tyszkiewicz i Perem Oscarsonem.  TVP Historia też pokaże ten film  3 września o 23:35.


"Pianista", fot. TVP


30 sierpnia TVP Regionalna (o godz. 23:15 i 5:05 oraz w tych samych godzinach dzień później) wyemituje dokument Leszka Wasiuty „Zaczęło się 1 września – Cisza przed burzą”, a 31 sierpnia o 21:45 reportaż „Wieluń – podniebny atak”.

1 września w Jedynce zobaczymy  znakomite dokumenty (o godz. 8:35 „Uciekinier” Marka Tomasza Pawłowskiego i o 22:25 angielskie „Kulisy II Wojny Światowej” cz. 1) oraz o 1:20 francusko-niemiecko-polska fabuła „Polana pośród brzeziny” z Anouk Aimee, Augustem Diehlem i Zbigniewem Zamachowskim.

TVP2 z kolei tego dnia o 22:50 zaprosi na „Inny świat” – wybitny dokument Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta, którego główną bohaterką i narratorką jest Danuta Szaflarska, zaś w jej wspomnieniach temat wojny i okupacji zajmuje ważne miejsce.

Natomiast TVP Kultura od 1 września rozpoczyna emisję serialu „Polskie drogi”, który będzie nadawany codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 7:10 i 15:20, a w Panoramie kina polskiego o 20:20 (powtórka o 00:55) przypomni "Krajobraz po bitwie" Andrzeja Wajdy, z Danielem Olbrychskim, Stanisławą Celińską, Aleksandrem Bardinim, Tadeuszem Janczarem i Zygmuntem Malanowiczem.

TVP Polonia tego dnia m.in. o 13:45 pokaże „Atak Hitlera na Polskę. Jak rozpoczęła się II wojna światowa” – dokument polsko-niemiecki, a TVP Regionalna o godz. 12:05 dwuczęściowy dokument Leszka Wasiuty „Zaczęło się 1 września”.


"Szpiedzy w Warszawie", fot. TVP

2 września o godz. 20:20 TVP1 pokaże pierwszą część wielkiej premierowej dokumentalnej koprodukcji niemieckiej ZDF i polskiej TVP „Druga woja światowa. Pierwszy dzień” (powtórka 5 września o 9:20) w reżyserii Christiana Frey’a. Jej druga część - „Druga wojna światowa. Pierwsza ofiara” w reżyserii Petera Hartla zostanie wyemitowana tydzień później, czyli 9 września o godz. 20.20, (powtórka 12 września, godz. 9:20. Głównym konsultantem z polskiej strony był profesor  Tomasz Szarota.   O swoich doświadczeniach mówić będą zarówno powszechnie znani nasi rodacy (Andrzej Wajda, Roman Polański)  jak i wybitni polscy i europejscy historycy (Paweł Machcewicz, Ian Kershaw, Richard Overy, Soenke Neitzel, Jochen Böhler).

Pierwsza część przedstawia wydarzenia poprzedzające wybuch II wojny światowej, świadczące o konsekwentnych przygotowaniach Hitlera do napaści na Polskę. Druga koncentruje się na relacjach osób, które w początkach wojny były dziećmi. W tej części też usłyszymy opinie polskich ekspertów, specjalizujących się w badaniu dziejów Niemiec i Polski: profesorów Bogdana Musiała  oraz Pawła Machcewicza.

Filmy na temat II wojny światowej będzie można oglądać  przez kolejne dni  w telewizji publicznej. Warto podkreślić planowaną na 3 i 4 września emisję „Bękartów wojny” Quentina Tarantino oraz start 7 września siódmej serii „Czas honoru”.  TVP1 15 września o 20:25 pokaże „Katyń” Andrzej Wajdy,


WRÓB
TVP
Ostatnia aktualizacja:  24.08.2014
Zobacz również
fot. materiały promocyjne
Kreatywna Europa - kto dostał na development pakietu?
VOD ciągle w górę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll