PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.08.2014
Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęło już 17 odpowiedzi w sprawie zagospodarowania nowego pakietu kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Tym razem konsultacje Urzędu dotyczyły zagospodarowanie tzw. multipleksu ósmego naziemnej telewizji cyfrowej.
 W dyskusji wzięły udział takie spółki, jak: Agora, Cyfrowy Polsat, Discovery Polska, Emitel, Kino Polska TV, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (skupiła się w swojej opinii na kwestiach technicznych), TV Puls, TVP, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz grupa Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (właściciel spółek nadających naziemne kanały Polo TV, Fokus TV i Eska TV).

Jak pisze w rp.pl analityk rynku medialnego Magdalena Lemańska, konsultacje zapewne będą burzliwe. Decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nowy pakiet cyfrowych stacji powinna zagospodarować TVP, także w wysokiej rozdzielczości, którego to przywileju nie dostąpił na razie żaden nadający naziemnie nadawca prywatny.  Nie podoba się to prywatnym nadawcom.  Głos w tej sprawie zabrały m.in. Agora, Polsat, TV Puls i ZPR.

W czerwcu 2014 roku  KRRiT przesłała rekomendację, według której cały ósmy multipleks powinien zostać zajęty wyłącznie przez Telewizję Polską. Rada zasugerowała, aby nowe kanały powinny być nadawane w wysokiej rozdzielczości (HD). Jak wyjaśniał na łamach „Gazety Wyborczej” Martin Stysiak,  TVP miałaby przenieść swoje kanały nadawane w standardowej jakości (SD) z trzeciego multipleksu na ósmy i oferować przy tym jakość HD. Obecnie trzeci multipleks w całości należy do Telewizji Polskiej, która nadaje na nich: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia i TVP Polonia.

W dyskusji tej rp.pl przytacza głos Zbigniewa Benbenka, szefa ZPR. Benbenek uważa, że multipleks ósmy będzie wymagał od widzów montowania dodatkowych elementów anten. „Obawiam się, że jeśli będą na nim nadawane dotychczasowe stacje w HD, nie wystarczy to do przekonania ich do przełączania anten. Zrobią to, jeśli dostaną pakiet nowych ośmiu atrakcyjnych stacji”, mówił Benbenek w rozmowie z „RZ”.

Obecnie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej nadają 24 stacje telewizyjne. Oprócz kanałów TVP są to: TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV, Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, TV Puls, TV Puls 2, TV 4 i TV 6.

Będziemy wracać do tej sprawy w naszym Serwisie.


WRÓB
rp.pl., Gazeta Wyborcza
Ostatnia aktualizacja:  23.08.2014
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan / Kuźnia Zdjęć
TV Puls w HD
[wideo] "Potop Redivivus" w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll