PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Do tego jubileusze 50-lecia pracy artystycznej Anny Seniuk, Janusza Gajosa i Jana Nowickiego – tak zapowiada się nowy sezon teatralny w Telewizji Polskiej.
– Mamy nadzieję, że rozpoczynający się sezon Teatru Telewizji pokaże przede wszystkim bogactwo i różnorodność jego oferty na Antenach Telewizji Polskiej – zapowiada Wojciech Majcherek, kierownik Redakcji Teatru Telewizji i przewodniczący Kolegium Teatralnego TVP. - W poniedziałkowym teatrze w TVP1 w każdym miesiącu zaplanowana jest premiera i każda z nich zapowiada się atrakcyjnie. Wydarzeniem będzie reaktywacja po ośmiu latach przerwy Studia Teatralnego Dwójki, tym bardziej, że z pewnością ambicją dyrekcji TVP2 będzie nawiązanie do najlepszych tradycji pasma, zaś widzom Studio da szansę dodatkowego kontaktu ze sztuką teatru w telewizji. TVP Kultura będzie jak zwykle korzystać ze wspaniałego archiwum i przypomni wielkie spektakle wybitnych aktorów: Anny Seniuk, Janusza Gajosa i Jana Nowickiego, obchodzących jubileusze pracy. Liczymy też, że uda się w TVP Kultura zaprezentować najciekawsze przedstawienia polskiego teatru współczesnego. Nie zapominamy także o edukacji młodego pokolenia, dla którego kontynuujemy m.in. projekt Internetowego Teatru TVP dla szkół, który cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Jesienią TVP1 jak zwykle zaprasza do Teatru Telewizji w poniedziałki o godz. 20:25. Pierwszą premierę widzowie zobaczą 8 września 2014 roku. W komedii obyczajowej swojego autorstwa pt. „BranczJuliusz Machulski celnie portretuje współczesną polską rodzinę określaną mianem „patchworkowej”. Podczas spotkania w hotelowej restauracji z okazji wielkanocnego brunchu dochodzi do zderzenia tradycyjnych wartości i postaw, tradycyjnego i nowoczesnego światopoglądu. Każdy z bohaterów ma inną wizję rodzinnego szczęścia, a nawet inną wizję serwowanej kuchni; dla jednych spełnieniem są ostrygi i sushi, dla drugich klopsiki... W obsadzie: Stanisława Celińska, Anna Seniuk, Gabriela Muskała, Andrzej Zieliński, Cezary Pazura, Alicja Juszkiewicz, Dawid Ogrodnik, Olga Bołądź. Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny.

6 października 2014 roku TVP1 zaprezentuje „Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej” w reżyserii Grażyny Barszczewskiej. To widowisko teatralne nawiązujące do najlepszych tradycji kabaretu literackiego. Oparte zostało na twórczości satyrycznej Stefanii Grodzieńskiej i jej męża, Jerzego Jurandota. Każdy monolog, każdy dialog, każda piosenka, to popis aktorski, z którego wyłania się pełna humoru opowieść o kobiecie i mężczyźnie. Całość jest inteligentną zabawą słowem, zawierającą satyrę i lirykę, abstrakcyjny żart i pure-nonsensy podkreślające absurdy życia codziennego. W obsadzie: Grażyna Barszczewska, Grzegorz Damięcki, Andrzej Poniedzielski.

Teatr Telewizji na swojej największej scenie w TVP1 – 24 listopada 2014 roku zaprezentuje premierę „Rewizora” w reżyserii Jerzego Stuhra. Arcydzieło dramaturgii rosyjskiej, z jednej strony bezlitośnie demaskuje realia carskiej Rosji i stosunki panujące na prowincji, z drugiej podkreśla to, co jest ponadczasowe, czyli ludzkie wady i tzw. układy funkcjonujące w każdym społeczeństwie i systemie, który opiera się na strachu. Jerzy Stuhr przedstawi współczesne odczytanie komedii Mikołaja Gogola po 37 latach od jej ostatniej inscenizacji w Teatrze Telewizji – pamiętnego spektaklu Jerzego Gruzy z Tadeuszem Łomnickim w roli Horodniczego. W obsadzie: Jerzy Stuhr, Agata Kulesza, Adam Serowaniec, Nina Minor, Roman Gancarczyk, Dariusz Gnatowski, Piotr Cyrwus, Grzegorz Mielczarek, Zbigniew Zamachowski, Marek Kalita, Jacek Romanowski, Tomasz Schimscheiner i inni. Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny.

Wydarzeniem jesiennego sezonu teatralnego w Telewizji Polskiej będzie powrót Studia Teatralnego Dwójki jako pasma komplementarnego wobec teatru poniedziałkowego w TVP1. Studio Teatralne Dwójki będzie miało swoje premiery raz w miesiącu w niedziele o godz. 23:00. Pierwszą, po ośmiu latach, premierą będzie telewizyjna wersja głośnego spektaklu „(A)pollonia” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (28 września i 6 października 2014 roku w TVP2). Przedstawienie powstało w oparciu o teksty m.in.: Ajschylosa, Eurypidesa, Hanny Krall, J.M. Coetzeego i podejmuje temat ofiarowania życia ludzkiego w imię wyższych idei. W spektaklu występują m.in.: Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Magdalena Popławska, Ewa Dałkowska, Anna Radwan, Jacek Poniedziałek i Marek Kalita. Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny.

Z kolei TVP Kultura we wrześniu przypomni wybitne kreacje aktorów nagrodzonych Wielkimi Nagrodami Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2014”: Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej („Elżbieta, królowa AngliiBrucknera w reż. Laco Adamika) i Wojciecha Pszoniaka („Siedem pięter” wg Buzzattiego w reż. Andrzeja Barańskiego). Jesienią TVP Kultura złoży również honory innym znakomitym aktorom – w związku z jubileuszami ich 50-lecia pracy. W październiku zobaczymy Annę Seniuk w kilku jej niezapomnianych kreacjach (m.in.:w wyreżyserowanych przez Tomasza Zygadłę  „Moralność pani Dulskiej” i „Przyszedł mężczyzna do kobiety”). W listopadzie TVP Kultura zaprosi widzów na miesiąc z Januszem Gajosem (m.in.: „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” w reżyserii Olgi Lipińskiej, „SamobójcaErdmana w reżyserii Kazimierza Kutza), a w grudniu na miesiąc z Janem Nowickim (m.in.: „Urodziny mistrza” w reżyserii Marty Maszaros, „Equus” w reżyserii Tomasza Wiszniewskiego).

TVP Kultura, kontynuując misję rejestracji ważnych dokonań polskiego teatru, czyni starania, by jeszcze jesienią zrealizować trzy kolejne takie przedsięwzięcia. W przyszłym roku Antena planuje - w ramach obchodów 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce - zorganizowanie Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Inicjatywa ta ma służyć prezentacji w formie comiesięcznych transmisji najciekawszych spektakli polskich teatrów.

Ideą i założeniem Internetowego Teatru TVP dla szkół jest dotarcie z kulturą i sztuką do szkolnej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków (przede wszystkim ze wsi oraz małych i średnich miast). Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkudziesięciotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Projekt opiera się na realizacji na żywo spektakli teatralnych wozami transmisyjnymi Oddziałów Terenowych TVP. Od 29 października 2012 do 13 czerwca 2014 roku przeprowadzonych zostało 26 transmisji, które obejrzało w sumie ponad 750 tys. widzów z ponad 11 tys. szkół różnego szczebla. Repertuar na nadchodzący sezon (wrzesień-grudzień 2014 roku) przewiduje transmisję m.in.: „Krawca Niteczki” w reżyserii Zbigniewa Głowackiego ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach; „TU-WIM-a” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego z Teatru Powszechnego w Łodzi oraz „WężaMarty Guśniowskiej z Wrocławskiego Teatru Lalek.

MZ
TVP
Ostatnia aktualizacja:  19.08.2014
Zobacz również
fot. TVP
Retrospektywa Krzysztofa Kieślowskiego w Szwecji
HBO na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll