PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Fascynowała wiele pokoleń, choć jej kariera w Polsce była krótka.
Trwa postprodukcja pełnometrażowego dokumentu o Elżbiecie Czyżewskiej w reżyserii Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej. Film będzie nosił tytuł "Aktorka" (tytuł roboczy “Obecność. Drugie życie Elżbiety Czyżewskiej”).  Autorem scenariusza jest Maria Konwicka, córka Tadeusza Konwickiego, wieloletnia przyjaciółka Elżbiety Czyżewskiej. W serwisie Marhan.pl czytamy jej wypowiedź o przyjaźni z aktorką - Potrafiłyśmy się godzinami kłócić, kto jest autorem dzieł Szekspira, albo razem czytałyśmy Biblię. Mój ojciec nazywał nas „filozofkami", kiedyś przywiózł nam kapcie „filozoficzne", żeby nam było ciepło w nogi, jak będziemy gadać. Elżbieta ma fantastyczny zmysł obserwacji, jest niesłychanie twórcza, jeśli chodzi o język, wymyśla nowe słowa. Ojciec zachęcał ją, by pisała. Nawet kupił jej dziennik. Nie zapełniła ani jednej strony. Jedno z największych wydawnictw amerykańskich proponowało jej wielkie sumy za napisanie książki o sobie, nie chciała. Po prostu żyje pod prąd, po swojemu, i to też trzeba cenić - dodaje autorka scenariusza.

Elżbieta Czyżewska rozpoczęła karierę w latach sześćdziesiątych. Do dzisiaj widzowie pamiętają ją z takich klasycznych filmów jak "Gdzie jest generał" Tadeusza Chmielewskiego, "Giuseppe w Warszawie" Stanisława Lenartowicza, "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy czy "Niekochana" Janusza Nasfetera. W 1967 roku wyjechała do USA wraz ze swym mężem, amerykańskim dziennikarzem, który musiał opuścić Polskę, bo wypowiadał się negatywnie na temat Władysława Gomułki. Zagrała jeszcze w wielu filmach i sztukach, ale nigdy już nie powróciła do takiej popularności jak w początkach swojej kariery. Zmarła w 2010 roku i została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Produkcją filmu o aktorce zajęło się Studio Filmowe Kalejdoskop i Telewizja Polska. Autorem zdjęć jest Radosław Ładczuk, a nad opracowaniem muzycznym pracowała Teresa Kruczek. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Albert Kiciński
Artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  5.08.2014
Zobacz również
fot. Kino RP
"Miasto 44": trwają ostatnie poprawki
Dziworski, Starski i Szumowska na Dwóch Brzegach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll