PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.07.2014
W niedzielę, 27 lipca 2014 roku we Lwowie zakończyła się 7. edycja festiwalu Wiz-Art. Grand Prix międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych trafiło do filmu Mateusza Głowackiego „Zabicie ciotki”.
To pierwsza, długo wyczekiwana nagroda dla filmu Głowackiego, który do tej pory był pokazywany m.in. na festiwalach Busan, Premiers Plans, Konrad Wolf ISFF.  "Zabicie ciotki", które swoją światową premierę miało podczas 53. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest filmem dyplomowym  Głowackiego, który ukończył studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

23 letni Jurek mieszka ze swoją ciocią, która całe serce wkłada w to, by chłopakowi niczego na co dzień nie brakowało. Zmęczony stabilizacją i bezpieczeństwem życia pod nieustającą opieką chłopak postanawia odmienić swój los. By uciszyć ciągłe gadanie ciotki, sięga po młotek… Zrealizowane na podstawie niedokończonej powieści Andrzeja Bursy Zabicie ciotki jest pełną dyskretnego absurdu i czarnego humoru opowieścią o potrzebie wyzwolenia.

Film Głowackiego był jedynym polskim filmem w konkursowym zestawieniu festiwalu. Przyznając Grand Prix „Zabiciu ciotki” jury w następujący sposób argumentowało swój wybór – W „Zabiciu ciotki” wyczuwa się równowagę między nierealistyczną historią oraz przekonywującym sposobem jej opowiedzenia. Mimo że "Zabicie ciotki" jest bardzo dobrze wyreżyserowane,  zmontowane i posiada świetne, komiczne wyczucie czasu, jest filmem który trudno jest opisać. Po prostu trzeba go obejrzeć!”. W jury zasiedli Gunhild Enger (norweska reżyser), Kateryna Gornostai (ukraińska reżyser) i Szymon Stemplewski (dyrektor festiwalu Short Waves). W tegorocznym konkursie pokazano 15 filmów.

Warto wspomnieć, że w programie festiwalu znalazł się także specjalny pokaz polskich filmów przygotowany przez organizatorów festiwalu Short Waves. Widzowie obejrzeli siedem polskich filmów m.in. „Nieprawdopodobnie elastycznego człowiekaKaroliny Specht, "Żar" Bartosza Kruhlika czy „128. Szczura” Jakuba Pączka
PZ
PolishShorts
Ostatnia aktualizacja:  28.07.2014
Zobacz również
fot. Wydział Radia i Telewizji
Trwają zdjęcia do "Karbali"
Polskie filmy w Meksyku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll