PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
21 lipca 2014 roku na antenie MiniMini+ zadebiutowała ryjówka Florka. Po Parauszku i jego pluszowych przyjaciołach to kolejny polski serial dla dzieci, który ma szansę przebić się do szerokiej publiczności.
W „Pamiętniku Florki”  świat pokazany jest z perspektywy kilkuletniego dziecka z całą jego naiwnością, a jednocześnie zachwytem i świeżością spojrzenia. Florka jest pilną i ciekawską obserwatorką rzeczywistości. Nie do końca dowierza tłumaczeniom dorosłych, więc sprawdza wszystko sama  i oczywiście dochodzi do własnych wniosków, niekoniecznie słusznych, ale zawsze bardzo odkrywczych. W poznawaniu świata i siebie samej towarzyszą Florce trzy przyjaciółki – koszatniczki Celestyna, Albertyna i Michalina. Ale najważniejszą rolę pełni dom rodzinny – ostoja bezpieczeństwa i spokoju, chociaż rodzice Florki nie są pozbawieni wad i słabości.

Serial produkuje znana łódzka firma „Anima-pol” (m.in. „Gabriel”). „Pamiętnik Florki” otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, koproducentami są Narodowy Instytut Audiowizualny, Planet Nemo Animationi Studio Miniatur Filmowych. W MiniMini+ możemy oglądać pierwszą, 13-odcinkową serię, kolejna trzynastka jest w produkcji.

"Pamiętnik Florki", fot. MiniMini+ /Anima-Pol

Film powstaje na podstawie popularnych książek (oraz scenariuszy) Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Autorką projektów plastycznych postaci i dekoracji jest Jona Jung. Opieką artystyczną serial otoczyli Stanisław Lenartowicz i Janusz Martyn.

„Pamiętnik Florki” to jeden z tych nowych, dostosowanych do dzisiejszych czasów seriali, które reagują na zmieniające się zwyczaje i kulturę dnia codziennego. Przemiany obyczajowe widać m. in. w opisywanej przez nas niedawno „Kacperiadzie” Wojtka Wawszczyka. Tu jest podobnie – serial pokazuje współczesną,  od stereotypów rodzinę, czasem mniej idealną, za to bardziej realistyczną. W „Pamiętniku Florki” ciepła i serdeczna babcia Balbina dużo podróżuje i jest bardzo niezależna, głowa rodziny, tata Ambroży, zawsze pomaga w obowiązkach domowych i poważnie traktuje dziecięce problemy swojej córki, a mama Gryzelda dba o dom nie rezygnując z kariery zawodowej, dlatego nie zawsze ma tak dużo czasu dla Florki, ile by chciała.

- Chcieliśmy przedstawić świat bliski każdemu maluchowi, dziecięce uniwersum, w którym kluczową rolę odgrywa dom jako ostoja bezpieczeństwa i spokoju oraz rodzina, która otacza maluchy opieką. Florka czuje się kochana, co daje jej siłę i wiarę w siebie, a także odwagę do zadawania pytań – opowiada Jadwiga Wendorff, producent serialu - Jednocześnie rodzice nie zawsze mają czas dla Florki, dlatego mała ryjówka musi nauczyć się samodzielności i odpowiedzialności. –  To mądra propozycja dla maluchów z ciekawymi postaciami, które z jednej strony reprezentują tradycyjne wartości, z drugiej są bardzo współczesne – mówi dyrektor Marta Szwakopf z nc+ , odpowiedzialna m.in. za kanały dziecięce i młodzieżowe.

"Pamiętnik Florki", fot. MiniMini+ /Anima-Pol

  Jak informuje MiniMini+ , tematyka odcinków została podzielona na trzy cykle tematyczne: filozoficzny, w którym Florka dziwi się światu, jego zmienności, naturze i zjawiskom przyrodniczym; rodzinny, związany z naturalnymi dla dziecka emocjami – radością, rozczarowaniem, a także poczuciem winy i odpowiedzialności; codzienny, prezentujący takie sytuacje jak nauka pływania, zakupy w supermarkecie, zarażenie świnką czy marzenie o własnym zwierzątku.

Bajka skierowana jest do najmłodszych widzów. Już w tej chwili zbiera dobre recenzje. „Zabawna, spokojna i mądra. Polska animacja ma ostatnio dobry czas”, napisał recenzent dodatku telewizyjnego „Gazety Wyborczej” dodając , że serial „można pokazać dziecku bez strachu”.  Odcinki „Florki”  prezentowane były już na prestiżowych festiwalach filmowych, w Bratysławie, Zlinie, w Indiach w Chennai i na poznańskim Ale Kino!. Serial doczeka się również pewnego rodzaju dystrybucji kinowej. Odcinek “Cień” w reżyserii Janusza Martyna z został zaproszony do specjalnego programu "Wędrujące Ale Kino!" w październiku 2014 roku. 


 

Anna Wróblewska
Anima_Pol / MiniMini+
Ostatnia aktualizacja:  26.07.2014
Zobacz również
Polska animacja: Więcej blasków niż cieni
Europejski grant na napisy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll