PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  20.07.2014
Jednym z najciekawszych wydarzeń poznańskiego Animatora było spotkanie typu work-in-progress z Mariuszem Wilczyńskim, który po raz pierwszy 17 lipca 2014 roku publicznie zaprezentował fragmenty animaticu swojego filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.
  To miasto to Łódź, z której pochodzi Wilczyński.  Konkretnie – z najgorszej części Łodzi, przy której, jak powiedział, Bronx to małe piwo. Miasto, dzielnica, jego dzieciństwo, rodzice, ówcześni idole wracają po latach w pełnometrażowym fresku malowanym charakterystyczną, Wilkową kreską.  Wilczyński, który pracuje nad projektem od końca 2005 roku, pozyskał do swojego projektu najsłynniejszych aktorów i najbardziej niezwykłe postaci życia publicznego. Głosy pod postaci użyczyli między innymi Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek, Marek Kondrat, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Zbigniew Boniek, Tadeusz Nalepa, Tomasz Stańko, Zbigniew Rybczyński czy Janusz Kondratiuk. - Chciałem, żeby były to osoby, które były dla mnie szczególnie ważne w okresie mojego dzieciństwa – wyjaśnił reżyser, opowiadając o wzruszającym spotkaniu w Skolimowie z bardzo już sędziwą Ireną Kwiatkowską. To właśnie jej głos słyszymy w pure-nonsensowych dialogach w pociągu, gdzie towarzyszy Andrzejowi Wajdzie. Faktycznie, można nieco zszokować się, słysząc charakterystyczny głos Wajdy wypowiadający kwestie z pogranicza absurdu czy groteski, a do tego ubrany w postać w żaden sposób mistrza nie przypominającą, najogólniej mówiąc. - Już prawie 50 lat uprawiam ten zawód i myślałem, że nic mnie nie zaskoczy – powiedział Wajda po nagraniu dialogów.
 

Spotkanie ze Zbigniewem Bońkiem, które obejrzeliśmy we fragmencie filmu, powoduje mrowienie w plecach – dzisiejszy artysta – narrator spotyka Bońka na moment przed jego niewiarygodną karierą, ale już z dzisiejszą wiedzą. W rzeczywistości spotkanie z piłkarzem było równie interesujące. Boniek wpadł na nagranie na moment przed losowanie mistrzostw Europy, na początku trochę zagubiony w niezwykłej dla niego sytuacji,  po chwili błyskawicznie odnalazł się w studiu a nawet przejął dowodzenie. Efekt wypadł świetnie. - Boniek mieszkał w  Łodzi, w tej samej dzielnicy, jeździł tym samym okropnym tramwajem – wspomina Wilczyński. - Wokół była beznadzieja, w sklepach tylko ocet.  Wszyscy mieliśmy kompleks wobec Zachodu, poczucie niższości, a tymczasem Boniek był najlepszy na świecie – tłumaczył reżyser.  I ta postać, która leczyła z kompleksów i niosła nadzieję jest jedną z kilkudziesięciu bohaterów filmu.

Co ciekawe, w filmie usłyszymy także głos Gustawa Holoubka, artysty szczególnie dla Wilka ważnego. Taśmy z nagraniem prywatnego monologu aktora do Tadeusza Konwickiego przekazał Wilczyńskiemu  syn Jan, po obejrzeniu animaticu. - To niezwykły podarunek, który ogromnie sobie cenię – dodał reżyser - Magdalena Zawadzka i Janek zaufali mi, podarowali do mojego filmu najskrytsze myśli mistrza.  



Postaciom filmu swych głosów użyczyli niezwykle popularni i cenieni aktorzy: Magdalena Cielecka, Anna Dymna, Krystyna Janda, Małgorzata Kożuchowska, Barbara Krafftówna,  Maja Ostaszewska, Andrzej Chyra, Marek Kondrat, Krzysztof Kowalewski, Daniel Olbrychski.Jednym z centralnych bohaterów opowieści jest Tadeusz Nalepa, który jest sam sobą, słyszymy jego głos i jego muzykę. Podobnie jak w swoim wywiadzie-rzece pióra Jerzego Armaty (skądinąd prowadzącego poznańskie spotkanie), Wilczyński przyznaje, że muzyk był jedną z najważniejszych osób, jakie spotkał na swojej drodze życiowej. Z tego, co udało mi się wywnioskować z fragmentów filmu, będzie on rodzajem przewrotnego hołdu złożonego przedwcześnie zmarłemu artyście.


 
Choć scenariusz, cała warstwa wizualna- scenografia i wszystkie projekty postaci, a także dialogi (pozornie tylko zaimprowizowane, w  gruncie rzeczy bardzo starannie napisane) są dziełem samego Wilczyńskiego, w jego pracy pomagają mu najlepsi młodzi reżyserzy animacji którzy sami zasłynęli już udanymi filmami. Wśród nich jest Joanna Jasińska-Koronkiewicz, ceniona i nagradzana reżyserka a także studenci i dyplomanci Wilka: Piotr Szczepanowicz, Anita Kwiatkowska-Naqvi, Kuba Wroński, Agata Gorządek. Jak twierdzi Wilk, odciskają oni swoje autorskie piętno na filmie Wilczyńskiego. Montuje jak zwykle Jarosław Barzan, od 15 lat współpracujący z artystą. Premiera filmu planowana jest na 2017 rok.

Ilustracje do filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta", reż. Mariusz Wilczyński, z serwisu festiwalu Animator

 


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  20.07.2014
Zobacz również
Chyra na Dwóch Brzegach
Konkurs na film o Wieliczce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll