PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Uhonorowano m.in. nowy film braci Quay oraz "Hipopotamy" Piotra Dumały. "Rzeczy oczywiste" Piotra Bosackiego otrzymały nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Główną nagrodę, Złotego Pegaza/ Grand Prix, „za konsekwentne rozwijanie języka, którego mgliste oniryczne formy tworzą czytelny i ogólny przekaz [oraz] za umiejętne użycie muzyki w budowaniu napięcia niegasnącego w żadnej sekundzie mozolnej sennej narracji”, odebrali Stephen Quay i Timothy Quay za film "Unmistaken Hands: Ex Voto F.H.". Film stworzony w technice poklatkowej animacji kukiełkowej, z której bracia Quay słyną od lat, oparty został na dziełach urugwajskiego pisarza Felisberto Hernandeza, często nazywanego „ojcem realizmu magicznego”.


Piotr Bosacki otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za film "Rzeczy oczywiste", fot. MFFA Animator

"Rzeczy oczywiste" Piotra Bosackiego otrzymały nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu „za sugestywne przedstawienie problemów filozoficznych w literacko-wizualnym poemacie”. Obraz, zrealizowany w technice poklatkowej animacji obiektów, opowiada o budowie świata, który poprzez liczne aluzje i parafrazy odwołuje się do dzieł literackich i koncepcji naukowych.

Srebrnym Pegazem uhonorowano "Symphony No. 42" w reżyserii Réka Bucsi „za skuteczne budzenie sprzecznych emocji absurdalnymi obrazami świata, w którym panują odmienne prawa natury” . Film przyjmuje niekonwencjonalną narrację, przedstawiając subiektywny świat w 47 scenach. Małe zdarzenia, przeplatane skojarzeniami, wyrażają irracjonalny związek tego, co nas otacza, a surrealne sytuacje opierają się na interakcji człowieka z naturą.

Marek Serafiński odczytuje werdykt Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego, fot. MFFA Animator

Brązowy Pegaz „za stworzenie romantycznej, niepokojącej wizji złożoności problemów jednostki i świata” otrzymał "É IN MOTION NO.2", reż. Sumito Sakakibara. W cykliczny sposób, poprzez serię obrazów ukrytych we wspomnieniach artysty i takich, które dryfują między słowem a ciszą, film stara się ukazać i przywołać emocje im towarzyszące.

Laureatem nagroda za muzykę do filmu "Łaźnia" w reżyserii  Tomasza Duckiego został Jean-Marc Petsas. Werdykt brzmiał: „Za oszczędność i plakatową czystość w komponowaniu efektów dźwiękowych z muzyką”.

Nagroda specjalna im. Wojciecha Juszczaka trafiła w ręce Piotra Dumały za Hipopotamy". Animacja opowiada o grupce nagich kobiet z dziećmi, które kąpią się w rzeczce. Przypatruje się im z ukrycia grupka mężczyzn, decydują się zbliżyć… Ich spotkanie przybiera dramatyczny przebieg inspirowany wydarzeniami z życia hipopotamów.


Piotr Dumała odbiera Nagrodę im. Wojciecha Juszczaka za film "Hipopotamy", fot. MFFA Animator

Nagrodę za film pełnometrażowy „za wiarę, że kino to coś więcej niż tylko opowiadanie historii i za wiarę, że kino jest w stanie uleczyć ludzką duszę” odebrała Signe Baumane za „Rocks in my pockets". Film jest osobistą opowieścią reżyserki o kobietach z jej rodziny, o niej samej oraz o walce z szaleństwem. Autorka zadaje sobie pytanie: do jakiego stopnia nasza genetyka determinuje to kim jesteśmy i czy można przechytrzyć DNA? Obraz jest pełen wizualnych metafor, surrealnych obrazów i osobliwego poczucia humoru.

Publiczność uhonorowała film „Padre” w reżyserii Santiago 'Bou' Grasso. Animacja opowiada o opiece nad obłożnie chorym ojcem u schyłku argentyńskiej dyktatury.

Nagrodzone filmy będzie można obejrzeć, w piątek 18 lipca o godz. 18.00 i 20.00, w poznańskim Kinie Muza.

AK
MFFA Animator
Ostatnia aktualizacja:  18.07.2014
Zobacz również
fot. MFFA Animator
Nowy wiceminister odpowiedzialny za kinematografię
Kto oceni filmy we Wrocławiu?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll