PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  11.07.2014
Mamy już za sobą dwa bloki filmów krótkometrażowych. - Okazuje się, że kino to nie muszą być tylko łzy i śmiech, ale także głębsza, niejednoznaczna refleksja – powiedział Janusz Zaorski, przewodniczący jury.
W pierwszym dniu konkursu głównego, ale już kolejnym całego festiwalu, widzowie i członkowie jury pod przewodnictwem wybitnego reżysera Janusza Zaorskiego obejrzeli krótkie fabuły, dokumenty i animacje (co ciekawe – aż cztery o tematyce morskiej). W pierwszym bloku projekcji uwagę jurorów przykuł - jak zauważono - zrealizowany w konwencji tarantinowskiego kina "Mały palec" Tomasza Cichonia. Drugim filmem, który wywołał jeszcze bardziej ożywioną dyskusję, okazał się dokument „O której wrócisz” Alexa Casianowa. Jest to opowieść o młodej matce – z zawodu aktorce, która szuka pracy w filmie i teatrze. Wątpliwości jurorów i widzów wzbudziło to, na ile ów film jest wiarygodny, na ile jest „czystym” dokumentem, a na ile historią fabularyzowaną. Uznanie części widzów zyskały „Smutne potwory” Justyny Tafel ze względu na oryginalne, nieco bajkowe, podjęcie tematu alkoholizmu w rodzinie. Wiele ciepłych słów usłyszeli również twórcy animacji tj. „After allBogny Kowalczyk, „Morze” Zoffi Dąbrowskiej, "Czerwony papierowy stateczek" Aleksandry Zaręby.

- Nie lubię kina, w którym jest „oczywista oczywistość”, czyli takiego gdzie są kropki na „i”. Nie lubię filmów publicystycznych, ale takie w których jest niedopowiedzenie – wyznał Janusz Zaorski, przewodniczący jury konkursu głównego Kameralnego Lata. Takim obrazem jest według niego „Obcy”. - Za nim kryje się wiele pytań: jakie mamy obawy, jakie lęki. Tak samo podobała mi się "Magma" Pawła Maślony, która również nie jest krzykiem i wołaniem o emocje. Bardzo podobał mi się również, momentami nieco prześmiewczy, dokument "Ze wsi Grunwald", który rodzi innego typu pytania tj. co to jest współczesny patriotyzm – mówi reżyser. - We wspomnianym filmie Artura Wierzbickiego widać znakomitą rękę operatora-obserwatora. I nie chodzi tu tylko o to, jak udało mu się podpatrzeć naszych polityków. Reżyser pokazuje, czy i jak potrafimy być dumni z naszej historii, jak ją potrafimy przeżyć – podkreśliła Anna Wydra, producentka filmowa i członek jury.

Kadr z filmu "Magma", fot. Wydział Radia i Telewizji UŚ

- Dla mnie filmem, który krył w sobie jakąś tajemnicę, była „Delegacja”. Zaskoczyło mnie w nim również to, że nie widać tam żądnego aktora. Pojawiają się rączki, nóżki, ale za wyjątkiem jednego krótkiego momentu, nie widać tam żądnej twarzy – zauważył z kolei Lesław Żurek, aktor i członek jury. - To był bardzo ciekawy zestaw filmów. Wiele tematów nie jest w nich opowiadanych wprost. Widać, że twórcy zwracają dużą uwagę na formę. Dostrzegają też, że w polskich filmach mamy problem z dialogami, więc sami także sprytnie ich unikają. Fajne jest również to, szczególnie w prezentowanych dokumentach i animacjach, że są one, wielokrotnie udanym, twórczym przetworzeniem rzeczywistości – ocenił Rafał Listopad, montażysta i członek jury. 

   
Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.07.2014
Zobacz również
fot. Kuba Kiljan, Kuźnia Zdjęć
Wyślij swój film na konkurs "Wolność formy"
Jubileuszowa edycja Quest Europe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll