Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Znany aktor filmowy i teatralny odebrał z rąk Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Złoty Medal Gloria Artis.
Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 4 lipca 2014 roku w Teatrze
Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie, po premierze sztuki
"Edyp" Sofoklesa w reż. Jakuba Krofty, w której Władysław Kowalski grał jedną z głównych ról. W tym roku ten wybitny aktor obchodzi 55. rocznicę swojej twórczości artystycznej.
Otrzymując medal Władysław Kowalski powiedział, że był "szczerze i kompletnie zaskoczony". - To było trzymane w całkowitej tajemnicy. Tak że nie wiem, po prostu nie wiem... Dziękuję państwu bardzo - mówił wzruszony. - Ja pochodzę z pokolenia, dla którego pan Władysław to Jurek z "Kolumbów". A jako miłośniczka kryminałów uwielbiam jego rolę w "S.O.S", choć nie wiem, czy to jest jego najbardziej ulubiona rola - mówiła prof. Małgorzata Omilanowska. - Grał u najlepszych reżyserów, współpracował z najwybitniejszymi twórcami polskiej sceny i filmu, jakich mieliśmy w tym 55-leciu. Zawsze był mistrzem, ale dzisiaj udowodnił, że dobry aktor jest jak dobre stare wino" - uznała szefowa resortu kultury.
Prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz, który w "Edypie" wcielił się w rolę wróżbity Tejrezjasza, po spektaklu wygłosił okolicznościowe przemówienie. - Twój udany związek z aktorstwem trwa już 55 lat (...). Twoja pierwsza rola w "Kapeluszu pełnym deszczu" była szczęśliwym tego związku początkiem. To wówczas na scenie Teatru Wybrzeże chłopięciem będąc nie tylko zagrałeś w tym spektaklu ciekawą postać, ale na dodatek był ten spektakl chwalonym teatralnym debiutem Andrzeja Wajdy - wspominał Łukaszewicz.
Władysław Kowalski. fot. MKiDN.
Władysław Kowalski urodził się w 1936 roku w Żurawcach k. Tomaszowa Lubelskiego. Ukończył PWST w Warszawie (1959). Stworzył pamiętne role w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Konrada Swinarskiego, Zygmunta Hübnera, Jana Świderskiego; Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy, Krystyny Meissner, Piotra Cieplaka i Agnieszki Glińskiej.
Wystąpił również w wielu znanych filmach m.in. u Janusza Morgensterna („Kolumbowie”, „Trzeba zabić tę miłość”, "Mniejsze niebo"), Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog VII”, "Podwójne życie Weroniki"), Wojciecha Marczewskiego ("Dreszcze", „Ucieczka z kina Wolność”), Andrzeja Wajdy ("Samson", "Pan Tadeusz", "Katyń"), Wojciecha Jerzego Hasa ("Rozstanie", "Złoto").
W 1974 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. W 1979 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1980 roku otrzymał odznaczenie Zasłużonego Działacza Kultury.
AK
MKiDN
Ostatnia aktualizacja: 8.07.2014
25 filmów w Konkursie Młodego Kina
Nie żyje Stefan Burczyk
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024