PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.07.2014
Znany aktor filmowy i teatralny odebrał z rąk Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Złoty Medal Gloria Artis.
Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się 4 lipca 2014 roku w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie, po premierze sztuki "Edyp" Sofoklesa w reż. Jakuba Krofty, w której Władysław Kowalski grał jedną z głównych ról. W tym roku ten wybitny aktor obchodzi 55. rocznicę swojej twórczości artystycznej.

Otrzymując medal Władysław Kowalski powiedział, że był "szczerze i kompletnie zaskoczony". - To było trzymane w całkowitej tajemnicy. Tak że nie wiem, po prostu nie wiem... Dziękuję państwu bardzo - mówił wzruszony. - Ja pochodzę z pokolenia, dla którego pan Władysław to Jurek z "Kolumbów". A jako miłośniczka kryminałów uwielbiam jego rolę w "S.O.S", choć nie wiem, czy to jest jego najbardziej ulubiona rola - mówiła prof. Małgorzata Omilanowska. - Grał u najlepszych reżyserów, współpracował z najwybitniejszymi twórcami polskiej sceny i filmu, jakich mieliśmy w tym 55-leciu. Zawsze był mistrzem, ale dzisiaj udowodnił, że dobry aktor jest jak dobre stare wino" - uznała szefowa resortu kultury.

Prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz, który w "Edypie" wcielił się w rolę wróżbity Tejrezjasza, po spektaklu wygłosił okolicznościowe przemówienie. - Twój udany związek z aktorstwem trwa już 55 lat (...). Twoja pierwsza rola w "Kapeluszu pełnym deszczu" była szczęśliwym tego związku początkiem. To wówczas na scenie Teatru Wybrzeże chłopięciem będąc nie tylko zagrałeś w tym spektaklu ciekawą postać, ale na dodatek był ten spektakl chwalonym teatralnym debiutem Andrzeja Wajdy - wspominał Łukaszewicz.


Władysław Kowalski. fot. MKiDN.

Władysław Kowalski urodził się w 1936 roku w Żurawcach k. Tomaszowa Lubelskiego. Ukończył PWST w Warszawie (1959). Stworzył pamiętne role w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Konrada Swinarskiego, Zygmunta Hübnera, Jana Świderskiego; Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy, Krystyny Meissner, Piotra Cieplaka i Agnieszki Glińskiej.

Wystąpił również w wielu znanych filmach m.in. u Janusza Morgensterna („Kolumbowie”, „Trzeba zabić tę miłość”, "Mniejsze niebo"), Krzysztofa Kieślowskiego („Dekalog VII”, "Podwójne życie Weroniki"), Wojciecha Marczewskiego ("Dreszcze", „Ucieczka z kina Wolność”), Andrzeja Wajdy ("Samson", "Pan Tadeusz", "Katyń"), Wojciecha Jerzego Hasa ("Rozstanie", "Złoto").

W 1974 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi. W 1979 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1980 roku otrzymał odznaczenie Zasłużonego Działacza Kultury.

AK
MKiDN
Ostatnia aktualizacja:  8.07.2014
Zobacz również
25 filmów w Konkursie Młodego Kina
Nie żyje Stefan Burczyk
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll