PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  4.07.2014
W dniach 11-17 lipca 2014 roku w Poznaniu odbędzie się 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator. W sekcji konkursowej 41 filmów, w tym osiem polskich.
Pierwszym z nich będą "Rzeczy oczywiste" Piotra Bosackiego. Projekt został stworzony specjalnie na wystawę konkursową "Spojrzenia" w warszawskiej galerii Zachęta. Tekst mówiony przez artystę skrywa aluzje, parafrazy oraz odniesienia do innych utworów literackich, filozoficznych, do języka naukowego – m.in. Leszka Kołakowskiego, Emmanuela Levinasa, Thomasa Manna oraz Nielsa Bohra.

Z kolei "Wilq Negocjator" Leszka Nowickiego i Bartosza Minkiewicza to powieść o polskim superbohaterze. Tytułowy Wilq staje do walki w obronie swego miasta. Rutynowe policyjne wezwanie zamienia się w epicką walkę dwóch najtęższych umysłów Opola. Balansując na granicy występku, „Heros z górnego śląska” doprowadza szalonego terrorystę przed oblicze prawa, udowadniając, że to nie moce czynią nas bohaterami, ale poświęcenie, wytrwałość, a przede wszystkim wyszukane wulgaryzmy.

"Lato 2014" Wojciecha Sobczyka pokazuje historię ludzkości napędzaną przez pragnieniu dominacji i przemocy. Ten surowy w formie, zrealizowany w szarościach traktat przedstawia apokaliptyczny krajobraz po wielkiej bitwie trawiony przez wszechogarniający ogień. Według reżysera historia to ciąg powracających plag i nieszczęść, pośród których człowiek próbuje znaleźć swoje miejsce, ale tylko coraz bardziej i dotkliwiej upada.


"Dróżnik", fot. Studio Munka

Film Piotra Szczepanowicza pt. "Dróżnik" to kameralny dramat skupiony na człowieku i otaczającym go świecie. Bohaterem filmu jest samotny mężczyzna pracujący jako dróżnik w miejscu gdzie nie staje żaden pociąg. Jedyną jego rozrywką jest gra na trąbce. Jednak nastaje dzień, w którym dostaje szansę zmiany swojego dość monotonnego życia. Obraz został współfinansowany z funduszy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a wyprodukowany przez Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich i TVP Kultura.

Piotr Dumała w swoim nowym filmie pt. "Hipopotamy" zainspirował się zachowaniami tytułowych zwierząt. Grupa kobiet z dziećmi kąpie się w rzece. Po chwili zbliża się do nich grupa mężczyzn. Dominujący samiec z grupy, zachęcony, podchodzi do jednej z kobiet. Odrzucenie prowokuje przemoc. Rozpoczyna się brutalny i jednocześnie ujmująco piękny taniec nagich ciał, milcząco odbijających się w tafli wody.

Najnowszy film Tomasza Duckiego - "Łaźnia" to połączenie animacji klasycznej z cyfrową. Obraz zabiera nas w podróż do granicy rzeczywistości i fantazji. Dwie starsze kobiety spotykają się w miejskiej łaźni, by oddać się regularnym ćwiczeniom. Po krótkiej rozgrzewce wskakują do basenu. Tym razem podwodny świat kusi nieznanym światłem. Kobiety zdecydują się zanurkować odrobinę głębiej niż zazwyczaj.

"T." Zbigniewa Czapli i Tadeusza Łabędzkiego jest dokumentacją współpracy i twórczego dialogu dwóch artystów w różnym wieku. W trakcie realizacji filmu Tadek miał zaledwie 11 lat i było to jego pierwsze doświadczenie z filmem animowanym. Materiał został zrealizowany w ciągu kilku krótkich, improwizowanych spotkań warsztatowych. Odkrywanie zaskakujących sekwencji skojarzeń i tajemnic procesu kreacji prowadzi widza w fascynujący świat dziecięcej wyobraźni. Film zrealizowany w poklatkowej technice mieszanej.


"Lato 2014", fot. KFF

Obraz Marcina Wojciechowskiego "under_construction" to osobisty dziennik, w którym autor nieustannie tworzy swoje ja. Przemieszczając się z punktu do punktu, cierpliwie wyznacza kierunek każdego dnia. Względny porządek rzeczywistości rodzi się tu w natłoku dat i godzin, które – podobnie jak kropki w dziecięcej kolorowance – dopiero po połączeniu zdradzają swój rzeczywisty kształt. Codzienność jawi się jako żmudny proces ciągłego „stawania się”.

Filmy oceni jury w składzie: Anna Ida Orosz, Andrea MartignoniWojciech Bąkowski. Filmy pełnometrażowe ocenią: Alfio Bastiancich, Mariusz Wilczyński (Wilk) oraz Nancy Denney-Phelps.


Filmy powalczą o nagrody: Grand Prix - Złoty Pegaz - 45 tys. zł, II Nagroda - Srebrny Pegaz - 25 tys. zł, III Nagroda - Brązowy Pegaz - 15 tys. zł. Jury przyzna również nagrody specjalne: za film muzyczny/muzykę w wysokości 10 tys. zł brutto oraz za film pełnometrażowy w wysokości 45 tys. zł.


AK
PISF /Animator
Ostatnia aktualizacja:  5.07.2014
Zobacz również
Film o fenomenie discopolo w gwiazdorskiej obsadzie
Polskie filmy na festiwalu w Odessie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll