PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Sylwester Chęciński otrzyma nagrodę za całokształt twórczości podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Nagroda zostanie wręczona na gali zamknięcia festiwalu, która odbędzie się 20 września 2014 roku. Wśród laureatów tego wyróżnienia z ostatnich lat są tacy twórcy, jak m. in. Jerzy Antczak, Witold Sobociński, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Jerzy Wójcik.


Sylwester Chęciński. Fot. SFP.

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Sućcu k. Tomaszowa Lubelskiego. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1956). Zadebiutował  „Historią żółtej ciżemki” (1961), do dzisiaj jednym z najchętniej oglądanych filmów dla młodej widowni, który otrzymał Srebrny Medal na MFF dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji. W 1964 roku powstała „Agnieszka 46”, rok później - „Katastrofa”. W 1967 roku Sylwester Chęciński zrealizował pierwszą część swojego słynnego tryptyku  o rodzinie Kargulów i Pawlaków. "Sami swoi", a potem dwie kolejne: "Nie ma mocnych" (1974) i "Kochaj albo rzuć" (1977). Wszystkie należą do ulubionych komedii Polaków. Pierwsza część cyklu jest jednym z dwóch czarno-białych polskich filmów, które zostały pokolorowane. Wokół postaci i miejsc z tryptyku Chęcińskiego zorganizowany został Festiwal Filmów Komediowych w Lubomierzu, który co roku przyznaje Złote, Srebrne, i Brązowe Granaty za najlepszą komedię.



Kadr z filmu "Sami swoi". Fo. Fototeka Filmoteki Narodowej.

Sylwester Chęciński jest reżyserem również takich filmów, jak: "Tylko umarły odpowie" (1969), "Legenda" (1970 ), „Roman i Magda” (1978), „Bo oszalałem dla niej" (1980);  filmów telewizyjnych „Diament radży” i „Pierwsza miłość” wg scenariusza Andrzeja Wajdy (oba z 1971) oraz serialu „Droga” (1973). W roku 1982 zrealizował przebój kinowy "Wielki Szu", jedną najpopularniejszych polskich komedii sensacyjnych. W 1991 roku powstały "Rozmowy kontrolowane", pierwsza komedia, której akcja toczy się w realiach stanu wojennego. Ostatni film reżysera, „Przybyli ułani” z telewizyjnego cyklu „Święta polskie” (2005) jest do dzisiaj stale obecny na małych ekranach.
 
Jan Nowicki jako tytułowy "Wielki Szu". Fot. KinoRP.

Sylwester Chęciński w latach 1976-1980 był zastępcą kierownika artystycznego Zespołu Filmowego „Iluzjon”, zaś w latach 1988-1991 zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego „Kadr”.  Dwukrotnie (w latach 1969 i 1975) otrzymał Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki II stopnia, w 1971 roku otrzymał Nagrodę MON II stopnia, za tryptyk filmowy "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć" w 1978 roku otrzymał nagrodę czasopisma „Film” Jest dwukrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Wrocławia (w latach 1968 i 2000).  W 2006 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. W 2007 roku dostał nagrodę za osiągnięcia życia przyznawaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, zaś w 2011 Platynowe Koziołki na festiwalu Ale Kino! W Poznaniu. Jest laureatem licznych nagród na festiwalach w Gdańsku, Gdyni, Koszalinie, Łagowie, w tym wielu nagród publiczności, a także specjalnej Złotej Kaczki Stulecia za Polską Komedię Stulecia - "Sami swoi".


MZ
Festiwal Filmowy w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  3.07.2014
Zobacz również
fot. Janusz Stankiewicz
Trzy polskie filmy w konkursie międzynarodowym
Gdynia na Horyzoncie, czyli "Za ścianą i "Ponure chwile"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll