PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Huba" Anki i Wilhelma Sasnali, "Jak całkowicie zniknąć" Przemysława Wojcieszka oraz "Wołanie" Marcina Dudziaka będą miały swoje premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty.
W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty po raz pierwszy w historii festiwalu znalazły się aż trzy polskie filmy. "Jak całkowicie zniknąć" będzie miało swoją światową premierę na wrocławskim festiwalu. Film, którego reżyserem jest 40-letni Przemysław Wojcieszek, to opowieść o dwóch kobietach. Gerda poznaje Małą Rozbójniczkę w berlińskim metrze. Rozstaną się za dziesięć, może dwanaście godzin. Wzajemne zainteresowanie zamieni się w miłość, a miłość skończy się nad ranem. Przed dziewczynami jednak całe miasto i noc, przez którą płyną. W większości improwizowany, montowany na planie film oparty jest na rytmie, który porządkuje wszystko. Bohaterami są czerwień, błękit, blask miejskich świateł, hałasy i zapach letniej nocy. Fabuła ustępuje miejsca zapisowi chwili i osobistym notatkom. Gerdę zagra niemiecka aktorka Pheline Roggan (znana choćby z roli Heleny w filmie "Russendisko"), zaś w Małą Rozbójniczkę wcieli się ulubiona aktorka, pochodzącego z Wrocławia reżysera, Agnieszka Podsiadlik. Film został dofinansowany z środków finansowych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz z Dolnośląskiego Konkursu Filmowego .


Agnieszka Podsiadlik i Pheline Roggan w filmie "Jak całkowicie zniknąć". Fot. WFC.

W tegorocznej edycji festiwalu pokazana zostanie również "Huba". Autorami tego obrazu są Anna Sasnal i Wilhelm Sasnal, reżyserzy wielokrotnie nagradzanej produkcji "Z daleka widok jest piękny". W pokazywanym na tegorocznym Berlinale filmie tarnowskie zakłady azotowe zostają przedstawione jako fabryka ludzkich robotów. Bohaterowie – starszy mężczyzna (w tej roli Jerzy Gajlikowski), kobieta (Joanna Drozda) i dziecko (Wojciech Słowik), funkcjonują w cieniu przemysłowego molocha i ograniczają swoje życie do serii pustych rytuałów. Zastosowana przez para reżyserską minimalistyczna forma w pełni oddaje monotonię pokazywanej na ekranie egzystencji.Swoją premierę na Nowych Horyzontach będzie miało również "Wołanie", pełnometrażowy debiut Marcina Dudziaka. Młody reżyser przeniósł na ekran "Zimorodka", opowiadanie cenionego prozaika Kazimierza Orłosia. Jest to historia dorosłego mężczyzny i chłopca, którzy wyruszają z plecakami na wyprawę. Z rzadka odzywając się do siebie, przemierzają łąki, by po krótkim spływie rzeką zagłębić się w las kryjący nieznane ścieżki. Ich miarowe oddechy zakłócane są przez niezidentyfikowane odgłosy dobiegające spoza namiotu. Po niedługim czasie chłopiec zaczyna słyszeć tajemnicze dźwięki przypominające śpiew. Autorem zdjęć do zrealizowanego całkowicie za prywatne pieniądze filmu, jest Tomasz Woźniczka. W obsadzie filmu znaleźli się: Sebastian Pawlak oraz debiutujący na dużym ekranie Witold Kotrys.MZ/ A
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  3.07.2014
Zobacz również
fot. Mat. prasowe
Polskie filmy na festiwalu w Odessie
Platynowe Lwy dla twórcy kultowych polskich komedii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll