PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Jan Kanty Pawluśkiewicz będzie gościem 8. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Stworzona przez niego ścieżka dźwiękowa do filmu "Papusza" otrzymała nie tylko nagrodę na ubiegłorocznym Gdynia - Festiwal Filmowy, ale także niedawno Grand Prix na Festiwalu Filmowym im. Krzysztofa Komedy ,,Z muzyką w tle". Już za miesiąc jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów, związany przez lata ze słynną, krakowską Piwnicą pod Baranami, przyjedzie do Kazimierza Dolnego n/Wisłą.


Jan Kanty Pawluśkiewicz. Fot. Dwa Brzegi.

Kiedy w 1993 roku Jan Kanty Pawluśkiewicz stworzył „Harfy Papuszy” – dużą formę wokalno-instrumentalną na głosy, chór i orkiestrę, myślał, że to koniec przygody z romską poetką. 16 lat później małżeństwo Krauzów zwróciło się do niego z propozycją wykorzystania utworu w swoim nowym filmie. O historii, która zaczęła się na nowo, kompozytor opowie 7 sierpnia podczas „Lekcji Kina”. Wspólnie wybierzemy się w niezwykłą podróż do świata Romów. Aby zrozumieć, jak ważna jest muzyka w „Papuszy”, wieczorem tego samego dnia obejrzymy film raz jeszcze. Zrobimy to jednak w szczególnych okolicznościach – w kinie pod gwiazdami, na kazimierskim rynku. Publiczność czeka uczta nie tylko dla ucha, ale również dzięki talentowi pracy autorów zdjęć i scenografów, dla oka.

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa. Napisał muzykę do wielu przebojów Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy i Grzegorza Turnaua. Na swoim koncie ma również duże formy muzyczne, takie jak „Opera żebracza”, oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” czy stworzony wspólnie z Markiem Grechutą musical „Szalona lokomotywa”. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej, m.in. do takich filmów jak: "Wodzirej" i „Bohater roku” Feliksa Falka, "Ćma" Tomasza Zygadło, "Gorączka" Agnieszki Holland i "Zawrócony" Kazimierza Kutza.

8. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 2 do 10 sierpnia 2014 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu n/Wisłą.


MZ
Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  2.07.2014
Zobacz również
fot. sadeczanin.info
Telewizja publiczna pokaże zapomniane animacje
Dokument Moniki Pawluczuk wyróżniony w Słowenii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll