PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  1.07.2014
W dniach 9-13 lipca 2014 roku w Nowogardzie odbędzie się 18. edycja Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami". Wśród gości wydarzenia znajdą się m.in. Wojtek Smarzowski, Wojciech Solarz, Sebastian Stankiewicz, Kamil Tkacz.
Bogaty program filmowy (fabuły, krótkie metraże, animacje) wzbogacony zostanie o spotkania z twórcami polskiego kina, koncerty, wystawy, prezentacje i liczne warsztaty. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest darmowy.

Laur Cisowy, nagrodę przyznawaną cenionemu polskiemu reżyserowi, odbierze w tym roku Wojtek Smarzowski, twórca m.in. "Wesela", "Domu złego" i "Drogówki". Na "Lecie z Muzami" będzie można obejrzeć film "Pod Mocnym Aniołem" oraz dokument o reżyserze zatytułowany "Pod Mocnym Smarzolem". Wojtek Smarzowski dwukrotnie spotka się z publicznością festiwalu, a towarzyszyć mu będą producent Jacek Rzehak oraz autor wspomnianego filmu dokumentalnego  Adam Lewandowski.

 

Gościem festiwalu będzie także Wojciech Solarz, młody polski aktor, reżyser, scenarzysta, który do Nowogardu przyjedzie ze swoimi filmami oraz ze specjalnym występem kabaretowo-artystycznym. Widzowie festiwalu zobaczą go m.in. w filmie "Bobry", który pokazany zostanie tutaj przedpremierowo oraz w licznych produkcjach krótkometrażowych, w których zagrał ("Odwyk"), ale też które sam wyreżyserował (m.in. "Tajemnica Alberta"). Obok niego nurt kina niezależnego i dobrego aktorstwa reprezentować będzie Sebastian Stankiewicz, którego na festiwalu będzie można zobaczyć w kilku produkcjach (m.in. "Fragmenty", "Trashhh!", "Brzydkie słowa"). Obaj aktorzy spotkają się z publicznością festiwalową.

Bardzo ważnym wydarzeniem festiwalu jest konkurs Filmowa Młoda Polska, który prezentuje dokonania w dziedzinie kina krótkometrażowego. W zorganizowanym przy współpracy ze Stowarzyszeniem Film Forum konkursie weźmie udział 14 filmów. Polskie krótkie filmy będzie można też zobaczyć w bloku poświęconym filmom fantastycznym i horrorom, które do Nowogardu przybywają wraz z Jarosławem Florczakiem, dyrektorem Niezależnego Festiwalu Filmów Fantastycznych i Horrorów w Bielawie. Na "Lecie z Muzami" będzie też można obejrzeć krótkie produkcje studia Platige Image, a wśród nich "Wilqa Negocjatora", krótki filmik na podstawie komiksu o superbohaterze z Opola.

Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie prezentacja dokumentu "Był bunt" w reżyserii Małgorzaty Kozery. Opowiada on o buntach w polskich więzieniach, które wybuchły przed 25 laty. Do takiego zdarzenia doszło m.in. właśnie w Nowogardzie oraz w niedalekim Goleniowie. Jak pamiętają tamte wydarzenia mieszkańcy miasta? Czy wstrząsną nimi niepokazywane wcześniej materiały filmowe z tych tragicznych zajść? Będzie można się o tym przekonać 13 lipca, a po seansie przewidywane jest spotkanie z twórcami filmu (Małgorzata Kozera i współscenarzysta Łukasz Bluszcz) oraz świadkami tamtych wydarzeń.

W trakcie specjalnych spotkań będzie można wziąć udział w rozmowie na temat kina Stanleya Kubricka oraz aktorskich dokonań Philipa Seymoura Hoffmana. Do Nowogardu zawitają dziennikarze i publicyści, którzy podzielą się swoją wiedzą w tych tematach, a zwieńczeniem spotkań będą seanse filmów "2001: Odyseja kosmiczna" oraz "Mistrz". Podczas dwóch nocnych seansów widzowie obejrzą zestawy filmów o opętanych zakonnicach i kanibalach.

Festiwalową publiczność mają szansę przyciągnąć koncerty, w tym dwa o dużej randze. W czasie otwarcia festiwalu będzie można obejrzeć i posłuchać m.in. występu zespołu Tekla Klebetnica. Podczas sobotniego wieczoru 12 lipca wystąpi The Washing Machine, który zagra do filmu niemego Alfreda Hitchcocka zatytułowanego "Lokator".

"Lato z Muzami" to także cykle: The Best of... Polska (m.in. "Ida" oraz "Chce się żyć"), Premiera w regionie (m.in. "Teoria wszystkiego" Terry'ego Gilliama), codzienne seanse filmów dla dzieci, pokazy przedpremierowe (m.in. "Frank" z udziałem Michaela Fassbendera).

W trakcie festiwalu rozstrzygnięty zostanie także konkurs na Komiks o tematyce filmowej lub inspirowanej filmami, w którym na zwycięzcę czeka bardzo atrakcyjna nagroda. W dniach 4-13 lipca w Nowogardzie trwać będą Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne ARTeria. W jednej przestrzeni spotkają się profesjonaliści - tancerze, malarze, aktorzy, wokaliści i instrumentaliści - oraz młodzi adepci sztuki.

Patronami medialnym festiwalu są: miesięcznik "Kino", TVP Szczecin, Kurier  Szczeciński oraz serwisy Infoludek.pl, wnowogardzie.pl i Esensja.pl. Partnerem i współorganizatorem konkursu Filmowa Młoda Polska jest Stowarzyszenie Film Forum. Organizatorami festiwalu są Urząd Miejski w Nowogardzie oraz Nowogardzki Dom Kultury.

Więcej informacji na:
www.ndk.plPZ
NDK
Ostatnia aktualizacja:  1.07.2014
Zobacz również
Udostępniałeś "Drogówkę"? Twoje dane trafiły do prokuratury
[wideo] "Miasto 44" na miesiąc przed prapremierą
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll