PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.06.2014
Zmarła jedna z najpopularniejszych polskich aktorek lat 70. Do historii polskiej kinematografii przeszły jej role w takich filmach jak "Potop" czy "Lalka".
Małgorzata Braunek urodziła się 30 stycznia 1947 roku w Szamotułach. Na dużym ekranie zadebiutowała jeszcze jako studentka warszawskiej PWST rolą Teresy w filmie "Skok", który  wyreżyserował Kazimierz Kutz. Do historii polskiej kinematografii przeszły jej kreacje w "Krajobrazie po bitwie" i "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy oraz przede wszystkim rola Oleńki Billewiczówny w słynnej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Potop", którą zrealizował Jerzy Hoffman. W latach 1971-1974 występowała także na deskach stołecznego Teatru Narodowego.

Na swoim aktorskim koncie ma również role w takich filmach jak: "Żywot Mateusza", "Ruchome piaski" i "Wniebowstąpienie". Wystąpiła też w produkcjach swojego drugiego męża Andrzeja Żuławskiego ("Trzecia części nocy", "Diabeł")

Małgorzata Braunek. Fot. TVP.

Wcieliła się również w postać Izabeli Łęckiej w serialowej "Lalce", ekranizacji najpopularniejszej powieści Bolesława Prusa, której z powodzeniem dokonał Ryszard Ber. Potem na blisko trzy dekady zniknęła z kina. Powróciła dopiero rolą w filmie "Tulipany" Jacka Borcucha, za którą dostała Polską Nagrodę Filmową Orła 2006 w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. Po latach widzowie mogli ją również obejrzeć w serialach telewizyjnych tj. "Glina", "Bulionerzy", "Pensjonat pod Różą" czy "Nad rozlewiskiem". Jej synem jest znany reżyser filmowy Xawery Żuławski. Małgorzata Braunek była buddystką. 11 kwietnia 2014 roku Bogdan Zdrojewski, ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego, odznaczył ją Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Natomiast 22 kwietnia br. decyzją prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego otrzymała również Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i społecznej oraz za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce".

Małgorzata Braunek jako telewizyjna aktorka roku 2010 w serialu "Domu nad rozlewiskiem". Fot. TVP.

Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek filmowych zmarła w 23 czerwca 2014 roku. Od ponad roku chorowała na raka. Była członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.



MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  25.06.2014
Zobacz również
fot. Facebook
"Ida" z 2 milionami dolarów na koncie
Bez frakcyjnych walk. Fenomen "Młodzi i Film"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll