PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.06.2014
Ponad 30 polskich filmów zobaczy na przełomie czerwca i lipca tajwańska publiczność. W ramach Taipei Film Festival, zaliczanego do najbardziej wpływowych festiwali filmowych chińskojęzycznej części Azji, odbędzie się projekt „City in Focus: Warsaw”.
Inicjatorem współpracy z Taipei Film Festival jest Festiwal Filmowy Pięć Smaków, a współorganizatorem tego wydarzenia - Instytut Adama Mickiewicza promujący polską kinematografię w ramach projektu Azja. Pokaz filmów współfinansował PISF.

W ramach Projektu Azja koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza polskie kino jest coraz silniej obecne na najważniejszych azjatyckich festiwalach  filmowych – oprócz Taipei Film Festival m.in. na Hong Kong International Film Festival, Busan International Film Festival, a także w ramach wydarzeń skoncentrowanych na polskim kinie jak Poland Film Festival w Tokio, którego druga edycja w 2013 roku powtórzyła sukces pierwszej przyciągając w ciągu 2 tygodni ponad 4 tys. widzów.

City in Focus: Warsaw” - pierwszy specjalny przegląd polskich filmów na Tajwanie rozpocznie się 27 czerwca. Zaprezentowanych zostanie ponad 30 polskich filmów, począwszy od nowych produkcji, jak np. "Ida" Pawła Pawlikowskiego czy "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, po filmy zaliczane do klasyki polskiego kina, jak "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego czy "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego. Przeglądowi towarzyszyć będą dwie retrospektywy - filmów Wojciecha Smarzowskiego ("Dom zły", "Wesele", "Drogówka", "Róża") oraz animacji Piotra Dumały, w ramach której pokazane zostaną między innymi animacje: "Łagodna" czy "Zbrodnia i kara".  Dodatkowym polskim akcentem na Festiwalu będzie udział filmu "Małe stłuczki" Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba w sekcji konkursowej. Seansom polskich filmów towarzyszyć będą spotkania i wywiady z zaproszonymi przez Festiwal gośćmi z Polski m.in. z reżyserami Aleksandrą Gowin, Ireneuszem Grzybem, Anną Kazejak oraz aktorem Arkadiuszem Jakubikiem.



Organizowany od 2000 r. Taipei Film Festival jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń kulturalnych na Tajwanie. Co roku prezentowanych jest na nim około 160 filmów z ponad 40 krajów całego świata. Rokrocznie ogląda je około 100 000 osób, w większości młodzi ludzie. Festiwal przyciąga nie tylko wielbicieli kina, ale także osoby z branży filmowej. Uznaje się go za najbardziej wpływowy i opiniotwórczy showcase zagranicznych filmów na Tajwanie. W 2013 roku do tajwańskich kin trafiło ponad 20 filmów pokazanych na festiwalu. Taipei Film Festival to także jedyny tajwański Festiwal organizujący konkurs dla aspirujących reżyserów z całego świata (New Talent Competition). Ponadto, co roku w specjalnym programie "City in Focus" prezentowane jest kino reprezentujące wybrane miasto lub kraj. Wszystko to sprawia, że Taipei Film Festival należy w tej chwili do najbardziej wpływowych festiwali filmowych chińskojęzycznej części Azji.


Konferencja w Instytucie Adama Mickiewicza w sprawie przeglądu polskich filmów w Tajpej, fot. Marcin Kułakowski/ PISF.

Instytut Adama Mickiewicza w ramach Projektu Azja od kilku sezonów aktywnie promuje polską kulturę w Azji, przede wszystkim w Chinach, Hong Kongu, Korei i Japonii, a od ubiegłego roku również w Birmie i Indiach. Dzięki regularnej i konsekwentnej obecności na rynku azjatyckim krąg instytucji partnerskich Instytutu systematycznie się poszerza. Z niektórymi partnerami Instytut współpracuje już kolejny sezon: prestiżowy Hong Kong Arts Festival, Forbidden City Chamber Orchestra w Pekinie czy wiodący w regionie koreański festiwal jazzowy Jarasum. W 2013 roku udało się nawiązać współpracę z kolejnymi ważnymi graczami na azjatyckim rynku kultury jak Tokyo Jazz Festival, Beijing Fringe Festival oraz Tianjin Grand Theatre.

Więcej o projektach planowanych w ramach Projektu Azja 2014/2015 na asia.culture.pl

PZ
IAM
Ostatnia aktualizacja:  17.06.2014
Zobacz również
[wideo] Trwa Tydzień Kina Irańskiego w Polsce
Jest już program Sopot Film Festival 2014
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll