PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 27-30 maja 2014 roku w położonej wśród rozległych stepów stolicy Kazachstanu – Astanie – odbyły się Dni Filmu Polskiego. W przyszłym roku w Kazachstanie zorganizowany zostanie wielki przegląd polskiej kinematografii. Polska kultura cieszy się w Kazachstanie zainteresowaniem i szacunkiem - warto to wykorzystać.
Przegląd otworzyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń. Strona polska wybrała filmy, które pokazują losy Polaków na wschodzie Europy i w Azji. Imprezę zainaugurował pokaz filmu Jacka Bromskiego “Kochankowie Roku Tygrysa”, który odbył się w kinie Saryarka – przy pełnej widowni i z owacją na stojąco. W kolejnym dniu widzowie obejrzeli “Przedwiośnie” Filipa Bajona i “Syberiadę polską” Janusza Zaorskiego.

Polscy reżyserzy odwiedzili Narodowy Uniwersytet Sztuki, gdzie byli  podejmowani przez prorektor Galię Akrapową oraz dziekana Wydziału Filmu i Tv Saulebeka Asyłchanuły. Ta nowa uczelnia mieści się w imponującym, futurystycznym gmachu przypominającym arenę – wykonaną z metalu i szkła. Pod jednym dachem znajdują się tu sale koncertowe, studia filmowe, sale sztuk plastycznych i choreografii, a także szkoła baletowa. Jacek Bromski, Filip Bajon i Janusz Zaorski spotkali się  tam z władzami uczelni, wykładowcami oraz studentami i nawiązali kontakty, które umożliwią rozpoczęcie współpracy Szkoły Filmowej w Łodzi z kazachskim uniwersytetem.


Budynek Uniwersytetu Sztuki, fot. Marzena Mróz-Bajon

Wyjątkowe wzruszenia towarzyszyły wyprawie Polaków na północ Kazachstanu. Reżyserzy pokazywali swoje filmy Polonii – potomkom Polaków zesłanych  w 1936 roku.  Sala kinowa w Jasnej Polanie –  polskiej  osadzie wśród kazachskich stepów – zapełniła się do ostatniego miejsca.

Wiceminister kultury Monika Smoleń oraz prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski spotkali się z wiceministrem kultury Kazachstanu Żanajem Omarovem oraz dyrektorem Kazachfilmu Didarem Amantayem. Uczestnicy spotkania podjęli postanowienie o zacieśnieniu współpracy kulturalnej między Polską a Kazachstanem, między innymi w dziedzinie kinematografii.


Filip Bajon, Jacek Bromski, fot. Marzena Mróz-Bajon

Polska kultura jeszcze od czasów Związku Radzieckiego cieszy się w Kazachstanie wielkim zainteresowaniem i powszechnym uznaniem. Minister Monika Smoleń uzgodniła jak najszybszą reaktywację umowy o współpracy kulturalnej miedzy obydwoma krajami, natomiast prezes Bromski zapowiedział prezentację kazachskiego kina jesienią w kinie Kultura. W przyszłym roku natomiast odbędzie się wielka dwutygodniowa panorama kina polskiego – od klasyki po "Trzydziestki"  Studia Munka w Astanie i Ałmaty.


Marzena Mróz-Bajon
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  4.06.2014
Zobacz również
fot. Marzena Mróz-Bajon
Mocny powrót Angeliny Jolie na ekrany
Gary Cooper twarzą pierwszych (prawie) wolnych wyborów w Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll