PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  26.05.2014
"Ten festiwal ma być jednym wielkim miejscem spotkań dla twórców i widzów" - mówił w niedzielę wieczorem, 25 maja, w trakcie gali otwarcia festiwalu jego dyrektor, Krzysztof Gierat.
- Wczoraj Cannes, dziś Kraków - z uśmiechem witał się z gośćmi uroczystości. - Spotykamy się w ważnym dniu, ale będę mówił tylko o naszych wyborach. Pokażemy 230 filmów, które wybraliśmy z ponad 3000 zgłoszeń. Mamy w tym roku też bardzo dużo spotkań, warsztatów i pitchingów dla twórców i obrazów, które dopiero powstają. Docs to go!, Dragon Forum, Animated in Poland to tylko niektóre z nich. Będą koncerty i wystawy. Mamy też nową sekcję - Docs+ Science, dla widzów, którzy szukają w kinie wiedzy, chociaż… przed laty nagradzaliśmy tu przecież filmy oświatowe. Będziemy obecni w 10 krakowskich kinach i w jednym warszawskim - dodawał Krzysztof Gierat.

Dyrektor przywitał i przedstawił również jury tegorocznej edycji festiwalu. Wśród jurorów czterech sekcji konkursowych są zarówno Polacy, jak i mistrzowie ze świata. Przewodniczącym jury konkursu międzynarodowego został Wojciech Staroń, a konkursu polskiego - Jerzy Śladkowski. Pracami grona oceniającego DocFilmMusic kierować będzie Jan Kanty Pawluśkiewicz. Zwycięzcę w konkursie filmów krótkometrażowych wyłonią z kolei jurorzy pod przewodnictwem Wojciecha Marczewskiego. 110 tytułów (właściwie 98, ale 12 z nich startuje zarówno w konkursie narodowym i w sekcjach zagranicznych) oceniać będą również krytycy FIPRESCI i studenci.


Ceremonia otwarcia Krakowskiego Festiwalu Filmowego, fot. Marcin Warszawski.

Pierwsze trofea… już zostały wręczone! Wojciech Staroń z rąk Doroty Kędzierzawskiej odebrał nagrodę widzów Polski Światłoczułej - za "Argentyńską lekcję". Wyróżnienie przyznano już jakiś czas temu, ale dopiero teraz, w Krakowie, nadarzyła się okazja, by trafiło do laureata. - Polecam tę trasę. To były niesamowite przeżycia - mówił twórca. - Jeżeli zaproszą wasz film, nie zastanawiajcie się. Warto.

Tadeusz Lubelski przedstawił natomiast laureatów konkursu scenariuszowego - "Bezpieczniki Taurona". - 80 lat temu Franciszka i Stefan Themersonowie nakręcili oświatowy film "Zwarcie". Teraz na konkurs "Bezpieczników Taurona" napłynęło 20 pomysłowych i dowcipnych prac. Mieliśmy z czego wybierać - mówił filmoznawca, a zarazem przewodniczący Rady Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Zwycięskie prace to: "Electroman" (III nagroda), "Energia i miecz" (II nagroda) oraz "Minibezpieczniki" (I nagroda). Może za rok gotowy film trafi na festiwal?

Na razie imprezę otworzył "Sen o Warszawie" - monumentalny dokument Krzysztofa Magowskiego o Czesławie Niemenie. - Gdy rozpoczynaliśmy pracę w 2005 roku, nie przypuszczaliśmy, że film skończymy w 10. rocznicę śmierci Czesława Niemena - mówił gościom gali reżyser, który na pokaz przybył ze swoją ekipą, a także z rodziną artysty - jego stryjecznymi braćmi Romualdem i Jerzym Wydrzyckimi.

54. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa do niedzieli, 1 czerwca. W naszym serwisie szukajcie relacji, także z wydarzeń branżowych. Startują już w poniedziałek - blokiem "Animated in Poland".

Dagmara Romanowska
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  31.05.2014
Zobacz również
fot. Marcin Warszawski
Abonament wzrasta, bo...
Heroiny i herosi polskiego kina czyli siła narkotyczna
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll