PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.05.2014
W najbliższą niedzielę, 25 maja, rozpocznie się 54. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jednej z najstarszych i największych europejskich imprez poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkometrażowym fabułom.
Festiwal otworzy pokaz dokumentu Krzysztofa Magowskiego o Czesławie Niemenie "Sen o Warszawie".

Trzon Krakowskiego Festiwalu Filmowego stanowią cztery równorzędne konkursy – dokumentalny, krótkometrażowy, muzycznych dokumentów DocFilmMusic oraz polski. W tym roku w zmaganiach konkursowych weźmie udział 98 tytułów, a ocenią je cztery gremia jurorów pod przewodnictwem Wojciecha Staronia, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Wojciecha Marczewskiego i Jerzego Śladkowskiego. Program dopełniają pokazy pozakonkursowe, pogrupowane w 12 tematycznych sekcji – m.in. Opowieści ze świata,  Gdzieś w Europie, Panorama filmu polskiego, Laureaci festiwali i inne. Gościem specjalnym tej edycji jest Wielka Brytania – najnowsze filmy dokumentalne z tego kraju zostaną zaprezentowane w sekcji Spojrzenie na Wielką Brytanię, a pokazom towarzyszyć będzie konferencja branżowa dla filmowców, która przybliży sposób funkcjonowania brytyjskiego rynku filmowego.Nowością tegorocznej edycji są pokazy filmów naukowych w sekcji Docs+ Science organizowanej wspólnie z Fundacją dla AGH. Na fanów pokazów pod gołym niebem czekają projekcje z cyklu Dźwięki muzyki w Kinie Pod Wawelem – tegorocznym motywem przewodnim jest Klub 27, czyli życie i twórczość takich artystów jak Kurt Cobain, Amy Winehouse, Jimi Hendrix czy Janis Joplin. Organizatorzy festiwalu nie zapomnieli także o młodych widzach – w programie sekcji Kids&Youth Fest znalazły się są poranne seanse dla grup szkolnych oraz weekendowe pokazy familijne dla widzów indywidualnych. Łącznie podczas 8 festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć ponad 230 filmów z Polski i z świata na 10 ekranach zlokalizowanych w centrum miasta. Po wielu seansach będzie okazja spotkać się z twórcami lub bohaterami prezentowanych filmów.

Po raz drugi dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich Krakowski Festiwal Filmowy będzie miał swoja miniaturową edycję w Warszawie. W dniach 27 maja – 1 czerwca w kinie Kultura odbędą się pokazy muzycznych dokumentów, biorących udział w konkursie DocFilmMusic.

Krakowski Festiwal Filmowy to nie tylko projekcje filmowe. Wśród tegorocznych wydarzeń towarzyszących znalazły się 3 wystawy i 3 koncerty. W Muzeum Narodowym w Krakowie zaprezentowana zostanie kolekcja unikalnych zagranicznych plakatów do filmów Andrzeja Wajdy oraz wystawa poświęcona twórczości Stanleya Kubricka, której punktem kulminacyjnym będzie pokaz w Kinie Pod Baranami dokumentu „Stanley Kubrick: życie w obrazach” z udziałem reżysera Jana Harlana. Natomiast w niedzielę popołudniu, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, który już po raz drugi będzie pełnił funkcję Centrum Festiwalowego, zostanie otwarta wystawa fotografii Wojciecha Staronia, znakomitego dokumentalisty i operatora, który przewodniczy także w tym roku obradom jury konkursu dokumentalnego.  W trakcie 54.KFF odbędą się 3 koncerty: w Alchemii na Kazimierzu zagra klezmerski zespół Kroke, w Forum Przestrzenie - Projekt Nosowska, a w Pauza In Garden wyjątkowy koncert, na którym swoją twórczość zaprezentują bohaterowie filmu "Pozwól kochać, pozwól marzyć", który bierze udział w konkursie polskim i dokumentalnym tegorocznej edycji festiwalu.

Dla przedstawicieli branży filmowej przeznaczona jest sekcja Industry Zone, na którą składają się targi filmowe Krakow Film Market, pitching Dragon Forum, prezentacje będących na ukończeniu projektów animowanych (Animated in Poland) i dokumentalnych (Docs to Go!), seminaria, konferencje oraz spotkania networkingowe.

W sprzedaży są karnety i bilety – do nabycia w festiwalowych kinach lub przez stronę www. Szczegółowy program dostępny jest na www.krakowfilmfestival.pl   Na pokazy z cyklu Docs+ Science oraz Dźwięki muzyki wstęp jest wolny.

Aktualności festiwalowe dostępne są na stronie www.krakowfilmfestival.pl  oraz w mediach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/krakowfilmfest ,
Twitter: www.twitter.com/krakowfilmfest ,
YouTube: www.youtube.com/user/KrakowFilmFoundation .


PZ
KFF
Ostatnia aktualizacja:  23.05.2014
Zobacz również
Polskie Debiuty 2014 - premiera DVD Studia Munka na KFF
Dzień Otwarty w Warszawskiej Szkole Filmowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll