PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  18.05.2014
17 maja 2014, podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskiej Kinotece, poznaliśmy laueratów 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL Międzynarodowe Jury w składzie: Nino Kirtadze, Aleš Suk i Manuel Rougeron główną nagrodę 11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – NAGRODĘ MILLENNIUM i 8000 euro, ufundowane przez Mecenasa festiwalu Bank Millennium, przyznało obrazowi „Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” Huberta Saupera – „zadziwiającemu filmowi; bajce, która zabiera widzów do kolebki ludzkości i cywilizacji, wyjaśniając, czym stała się nasza cywilizacja”.
„Śledząc wydarzenia w Sudanie, układając słodko-gorzką mozaikę surrealistycznych sytuacji, postaci i miejsc, film poddaje w wątpliwość naturę naszej europejskiej cywilizacji oraz ukazuje jej narcystyczny cynizm, żądzę i przerażającą hipokryzję. To uniwersalny i bardzo osobisty film, wywołujący śmiech i dreszcze” – uzasadniło Jury. Wyróżnienia specjalne przyznano filmom: „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” Michela Gondry’ego – „absolutne UFO, które pobudziło nasze mózgi niezwykle imponującym rytmem i dynamiczną interakcją pomiędzy jednym z najbardziej rozpoznawalnych myślicieli naszych czasów a Michelem Gondrym, skłaniając do głębokiego namysłu, stawiając pytania bez odpowiedzi i w jakiś sposób dając odrobinę radości” oraz „Aksamitni terroryści” Ivana Ostrochovsky’ego, Pavola Pekarčíka i Petera Kerekesa. To według Jury „wyjątkowy film, który poszerza formy praktykowane przy tworzeniu filmu dokumentalnego o świeże i radosne podejście, ukazujący osobiste, bohaterskie wizje oporu wobec totalitarnego reżymu”.


"Trzy kobiety", fot. Planete Doc FF

Międzynarodowe Jury w składzie: Željka Sukova, Paweł Łoziński i Błażej Hrapkowicz NAGRODĘ MAGICZNEJ GODZINY i 4000 euro, ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej dla najlepszego filmu średniometrażowego, przyznało obrazowi „Trzy kobiety” Anny Jadowskiej „za wrażliwą i cierpliwą obserwację, dzięki której film zaprasza nas do intymnego świata bohaterek, ale nie stwarza poczucia niestosownej ingerencji w życie drugiego człowieka oraz za świadomość, że w filmie dokumentalnym nie wystarczy po prostu włączyć kamerę i czekać na dary losu”. Jury przyznało także wyróżnienia specjalne filmom: „Off Road” Elisy Amoruso za „wnikliwy i zabawny obraz alternatywnej rodziny, który przekonuje, że to nie kulturowe wzorce są gwarantem szczęścia, lecz miłość i przywiązanie. Przede wszystkim jednak za bohaterkę – większą niż samo życie, choć z życia właśnie wziętą”. Wyróżniono także „Głosy z wyżyn” Benjamina Orozy za „umiejętne stworzenie przestrzeni, w której bohaterowie mogli bez skrępowania snuć opowieści o swoim życiu, składające się na portret silnej i niezależnej zbiorowości”.

Jury w składzie: Irena Gruca-Rozbicka, Bogdan Dziworski oraz Maciej Nabrdalik przyznało nagrodę dla twórcy najlepszego obrazu CANON CINEMATOGRAPHY AWARD i 4000 euro, ufundowane przez firmę Canon Polska, filmowi „Pożegnanie z Hollywoodem” Henry’ego Corry i Reginy Nicholson – „wielopłaszczyznowemu, uniwersalnemu i intymnemu filmowi, ukazującemu nie tylko chorobę, ale także skomplikowane relacje w rodzinie, który pokazuje emocje, a równocześnie uruchamia je u widza”. Wyróżnienia specjalne otrzymały filmy: „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, doceniony przez Jury za „kompozycję, nastrój, światło i ruch kamery doprowadzone do perfekcji, idealne współgranie formy i treści i piękne przesłanie” oraz „#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja” Joego Piscatella za „ukazanie rzeczywistości, w której informacja pokonuje przestrzeń w ułamku sekundy, a jednocześnie świat przygląda się bezczynnie śmierci tysięcy ludzi”. „Wyróżnienie dla tego filmu to także hołd dla wszystkich dziennikarzy obywatelskich, którzy ryzykując życie, służą prawdzie” – uzasadniło Jury.


"Badjao. Duchy z morza", fot. Planete Doc FF

Jury w składzie: Michał Piróg, Przemek Pasek i Liliana Religa w konkursie na najlepszy film o tematyce ekologicznej GREEN CROSS WARSAW AWARD i 3000 euro, ufundowane przez Green Cross Poland, przyznało obrazowi „Testowane na ludziach” Dany Nachman i Jona Hardy’ego za „przedstawienie problemu dotykającego wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania, płeć czy poziom zaangażowania ekologicznego”. Jury podkreśliło, że film „w zniuansowany, obrazowy i wrażliwy genderowo sposób przekonuje do podjęcia działań w najbliższym otoczeniu, by zarazem przyczynić się do poprawy sytuacji w skali globalnej”. Jury przyznało także wyróżnienie specjalne obrazowi „Klimatyczni oszuści” Toma Heinemanna, który „trzyma w napięciu niczym kryminał, zaskakuje i zmusza do refleksji przypominając o konieczności kontrolowania decydentów”.

PLANETĘ WIDZÓW – NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI I SPOŁECZNOŚCI PLANETE+ i 2000 euro, ufundowane przez kanał dokumentalny PLANETE+ i platformę cyfrową nc+ otrzymał film „Był sobie las” Luka Jacqueta.

W konkursie na najlepszy film mówiący o prawach człowieka Jury w składzie: Draginja Nadaždin, Tadeusz Sobolewski i Mirosław Chojecki przyznało NAGRODĘ AMNESTY INTERNATIONAL i 3000 euro obrazowi „W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele” Madeleine Sackler o nielegalnym Białoruskim Wolnym Teatrze, filmowi który „pomimo tragicznych losów swoich bohaterów, zachęca do akcji i daję nadzieję”. Jury przyznało także wyróżnienia specjalne filmom: „Podejrzany: Ai Weiwei” Andreasa Johnsena oraz „Sztuka i rewolucja” Marco Wilmsa.

NAGRODĘ NOS CHOPINA i 1000 euro dla najlepszego filmu o tematyce muzycznej, której partnerem jest Narodowy Instytut Audiowizualny otrzymał tytuł „Zappa wraca na Sycylię” Salvo Cuccii.  Jury w składzie: Monika Brodka, Agnieszka Szydłowska i Jarek Szubrycht wyróżniło także „Punkówę” Sini Anderson. „To wyróżnienie nie tyle dla filmu, co dla jego głównej bohaterki: Kathleen Hanna. Za odwagę, hart ducha i oczywiście świetne piosenki. Oglądając ten film trudno nie zatęsknić za nie tak przecież jeszcze odległymi czasami, kiedy muzyka była na pierwszej linii światopoglądowego frontu. Kiedy naprawdę zmieniała świat” – uzasadniło Jury.


"#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja", fot. Planete DFF

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu PLANETE+ DOC przyznana została NAGRODA MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI, której celem jest skierowanie uwagi widzów na filmowe dokumenty pokazujące skalę i wielowymiarowość zjawiska migracji oraz jego wpływ na społeczeństwo i jednostki. Jury w składzie: Andrzej Kołodyński, Karolina Grabowicz-Matyjas i Maria Zmarz-Koczanowicz przyznało NAGRODĘ MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI i 2000 euro filmowi „#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja" Joego Piscatella za „sugestywny portret współczesnych emigrantów, których życie, dzięki nowym technologiom komunikacji, rozpięte jest pomiędzy dwoma kontynentami – opuszczoną ojczyzną w Syrii i Stanami Zjednoczonymi”. Jury podkreśliło również, że „na szczególną uwagę zasługuje bohaterka filmu, Alaa Basatneh – niezależna młoda kobieta-emigrantka, świadoma swojego pochodzenia i silnie związana z rodakami, z niezwykłym zaangażowaniem wspierająca syryjską rewolucję.”

Podczas tegorocznej edycji festiwalu PLANETE+ DOC po raz pierwszy przyznana została również NAGRODA AKADEMII PLANETE+ DOC. Laureatem NAGRODY AKADEMII PLANETE+ DOC i 1000 euro został „Strumień miłości” Ágnes Sós – „film pełen urokliwych ujęć i przejmujących, szczerych zwierzeń głównych bohaterów, w niezwykle ujmujący i zabawny sposób opowiadający o niesłabnącej potrzebie miłości”. Wyróżnienia specjalne jury przyznało filmom: „Trzy kobiety” Anny Jadowskiej – „prawdziwej, surowej opowieści o otaczającym nas świecie” oraz "C.K.O.D.2 – Plan ewakuacji" Piotra Szczepańskiego.

"C.K.O.D.2 – Plan ewakuacji" Piotra Szczepańskiego, fot. Planete+ DFF

13 maja w warszawskiej Kinotece wręczona została także NAGRODA MIESIĘCZNIKA „FOCUS” dla największej osobowości festiwalu. Jej laureatem został Noam Chomsky – amerykański lingwista, filozof, działacz polityczny, aktywista, współtwórca gramatyki transformacyjno-generatywnej i rozwoju psycholingwistyki, jeden z najsłynniejszych współczesnych intelektualistów i najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

Festiwal odbywał się w dniach 9-18 maja w Warszawie i Wrocław, a 16-18 maja w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” w ponad 20 miastach Polski.  Laureata GRAND PRIX DOLNEGO ŚLĄSKA – NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO i 3000 euro, ufundowanych przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego poznamy 18 maja podczas oficjalnej gali, która odbędzie się o godz. 18.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Laureata wrocławskiej edycji festiwalu wybierze Jury w składzie: Adriana Prodeus, Bodo Kox i Katarzyna Roj.

Tego samego dnia (18 maja) podczas oficjalnej gali rozdania nagród oraz pokazu nagrodzonych filmów o godz. 15.00 w warszawskiej Kinotece poznamy laureatów konkursu RADICAL DEMOCRACY: VIDEO CHALLANGE FOR AN OPEN SOCIETY, wyłonionych przez międzynarodowe Jury w składzie: Artur Liebhart, Imre Azem, Juan Luis Sánchez i Nicole van Schaik. Celem konkursu, organizowanego przez międzynarodową sieć Doc Net Network, jest zaangażowanie międzynarodowej publiczności w debatę wokół nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Zwycięzca NAGRODY SIECI KIN STUDYJNYCH I LOKALNYCH dla filmu wybranego przez widzów „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” będzie znany dopiero pod koniec maja. Laureat otrzyma wsparcie SKSiL dla dystrybucji filmu w Polsce.

WRÓB
Planete+ Doc FF
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2014
Zobacz również
fot. Planete+ DFF
Polska 2014, wersja alternatywna. "Pocztówki z Republiki Absurdu"
Bromski nagrodzony w Kalifornii
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll