PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W każdą majową i czerwcową środę o 20.15 na antenie Telewizji Kino Polska zagości Studio Kino Wolność.
Będzie to cykl rozmów Magdaleny Juszczyk – znanej z Programu obowiązkowego – z wybitnymi artystami kina o filmach, które w latach 70. i 80. torowały drogę do wolności, ale także o cenzurze, absurdach PRL i wspomnieniach z „pamiętnego roku 1989”. Jak udawało się przechytrzyć cenzorów? Czy jakieś filmy przewidziały upadek systemu? Jak udawało się oglądać „półkowniki”? Czy kino uczyło wolności i obywatelskiego myślenia? O tym opowiedzą: Joanna Szczepkowska, Andrzej Wajda, Jan Englert, Janusz Zaorski, Bogusław Linda, Maciej Drygas.


Kadr z filmu "Ostatni dzwonek". Fot. SF im. Irzykowskiego.

W rocznicową środę 4 czerwca w Kino Polska będzie można zobaczyć przełomowy moment najnowszej historii z trzech perspektyw: kina dokumentalnego, fabularnego, i kronikarskiego zapisu.
Obok Opowieści okrągłego stołu i pamiętnego roku 1989, dwóch unikalnych, powstałych na gorąco dokumentów, pokazujących kulisy przełomowych porozumień, ale i życie zwyczajnych Polaków w ostatnim roku istnienia PRL, Telewizja Kino Polska proponuje także  "Usłyszcie mój krzyk" Macieja Drygasa. To wciąż porażający zapis dokumentalnego śledztwa w sprawie Ryszarda Siwca, który w 1968 r. dokonał samospalenia w proteście przeciwko interwencji w Czechosłowacji. Kolejny fascynujący dokument tego dnia to "Dar wolności" Pawła Kędzierskiego i Andrzeja Piekutowskiego. Nakręcony w 2000 r. film przygląda się temu, czym była dla Polaków wolność w 1989 r., a czym jest po dziesięciu latach w suwerennym, demokratycznym państwie. Duszną atmosferę końca lat 80. doskonale pokazuje fabularny "Ostatni dzwonek" Magdaleny Łazarkiewicz. To porównywany ze "Stowarzyszeniem Umarłych Poetów" musical ze świetną rolą Jacka Wójcickiego i piosenkami Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Preisnera. Na przełomowy rok będzie można także spojrzeć okiem Polskiej Kroniki Filmowej. Ekipa PKF przyglądała się zaś nie tylko obradom Okrągłego Stołu i wyborom, ale także choćby brakom męskich koszul w sklepach.

Studio Kino Wolność to część kampanii społecznej Kino Wolność, organizowanej przez Fundację Kino Polska pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Na akcję składają się także specjalnie przygotowane zestawy filmów, materiały edukacyjne dla szkół średnich, debaty i cyfrowe archiwum 1989 r. Fundacja Kino Polska została powołana, by poprzez projekty budowane wokół polskiej kinematografii inspirować do aktywnego uczestnictwa w kulturze i kształtować postawy obywatelskie. Więcej informacji  TUTAJ.


MZ
Kino Polska
Ostatnia aktualizacja:  12.05.2014
Zobacz również
"Testament" i "Piwko dla niedźwiedzia!"
Kolejna "Rodzinka.pl" w marcu 2015 roku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll