PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.05.2014
Podczas uroczystego zakończenia 11. edycji portugalskiego festiwalu indielisboa, Tomasz Śliwiński otrzymał nagrodę publiczności dla swojego studenckiego filmu „Nasza klątwa”.
Tegoroczna edycja portugalskiego festiwalu rozpoczęła się 24 kwietnia. W tym roku filmy konkursowe oceniły aż trzy składy jurorskie – jury konkursu pełnometrażowego, jury konkursu krótkometrażowego oraz jury konkursu Puls Świata. Ostatniego dnia festiwalu przyznano łącznie 19 nagród regulaminowych, które trafiły do filmów pokazywanych w ramach 11. edycji festiwalu. "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego walczyła o laury konkursu filmów krótkometrażowych razem z polsko-chilijskim filmem „Wyspa” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz i Dominigi Sotomayor. Ostatecznie film Śliwińskiego został laureatem nagrody publiczności.

Film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. Reżyser dokumentuje pierwsze miesiące życia swojej rodziny po urodzeniu dziecka. Na początku chłopiec jest jeszcze w szpitalu, ale wkrótce przyjeżdża do domu wraz z całą niezbędną do życia aparaturą medyczną. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą oraz stopniowe dostosowywania się do nowej sytuacji.

Portugalska nagroda jest pierwszą zagraniczną nagrodą dla dyplomowego filmu Śliwińskiego, który do tej pory trafił do programu siedmiu zagranicznych festiwali. W ubiegłym miesiącu film otrzymał w Polsce Grand Prix festiwalu Short Waves. Producentem filmu jest Warszawska Szkoła Filmowa.

W ramach odbywającego się od 2004 roku festiwalu Indielisboa co roku pokazywane są najnowsze i najciekawsze, niezależne filmy krótko i pełnometrażowe. Festiwal jest jednym z najważniejszych portugalskich festiwali międzynarodowych.

Pełną listę nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj
PZ
PolishDocs
Ostatnia aktualizacja:  6.05.2014
Zobacz również
fot. Tomasz Śliwiński
"Dziewczyna z szafy" nagrodzona na Mediawave 2014
Rozpoczął się nabór na Regiofun
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll