PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dokument "Badjao. Duchy z morza" otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 21. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych HotDocs w Toronto.
"Badjao. Duchy z morza" jest 'podwodną' opowieścią o ostatnich dniach Badjao, ludzi-ryb z Borneo, żyjących w ścisłej harmonii z naturą i słynących z nieprzeciętnych umiejętności nurkowych. Oś dramaturgiczna filmu to  wzruszająca historia doświadczonego rybaka i jego młodego siostrzeńca. Dokument wyreżyserowała Eliza Kubarska, a wyprodukowała Monika Braid. Autorem zdjęć jest Piotr Rosołowski. Polscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć "Badjao...." na festiwalu Planete + Doc Film Festival, gdzie odbędzie się jego krajowa premiera. W ramach tego festiwalu film zostanie pokazany w Warszawie, Wrocławiu oraz w Bydgoszczy.


Kadr z filmu "Badjao. Duchy z morza". Fot. David Kaszlikowski.

Badjao to społeczność nomadów morza zamieszkująca tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją. Przez wieki żyli jak ryby, większość życia spędzając w wodzie. Dzieci Badjao uczą się szybciej pływać, niż chodzić, a dorośli doprowadzili do perfekcji trudną sztukę free-divingu. Potrafią chodzić i polować na dnie oceanu, wstrzymując oddech  przez wiele minut. Ich oczy są przystosowane do ostrego widzenia pod wodą. W zderzeniu z nowoczesną cywilizacją ich życie zmienia się gwałtownie. Nie posiadający żadnych dokumentów nomadzi, traktowani są często jak nielegalni imigranci. Wysepki na których od setek lat mieszkali (i czerpali wodę pitną) sprzedawane są pod zamknięte luksusowe kurorty. Badjao nie mają tam wstępu. Wypierani do skupionych wokół miast slumsów, nieuchronnie  tracą swoje umiejętności.   


Kadr z filmu "Badjao. Duchy z morza". Fot. David Kaszlikowski.


10-letni Sari podejmuje naukę u swojego wujka Alexana, ostatniego nurka głębinowego (kompresorowego, tzw. 'compressor diver') na wyspie Mabul. Alexan postanawia przekazać swój warsztat Sariemu, ponieważ nie może pogodzić się z myślą, że pod wpływem zachodniej cywilizacji, świat jego przodków znika. Uczy go nie tylko niebezpiecznej sztuki nurkowania przy użyciu rurki i sprężarki powietrza, ale również odkrywa przed nim magiczne legendy i zwyczaje Badjao. Bohaterowie filmu każdego dnia borykają się z przeciwnościami (m.in. psujący się ciągle silnik), a podczas głębokich nurkowań wynurzają się szybko narażając się na chorobę dekompresyjną. W ten sposób wyławiają kilka ryb, co pozwala im przeżyć, ale również uciec do pięknego podwodnego świata, w którym czują się jak prawdziwi królowie, gdzie zapominają o odrzuceniu i problemach czekających na powierzchni.



Kadr z filmu "Duchy z morza". Fot. David Kaszlikowski.

Mała łódka Alexana mija kolejne wyspy, domki na morzu, nowe kurorty... Sari stoi przed dylematem. Czy ma zostać z wujkiem i uczyć się sztuki nurkowania kontynuując tradycje Badjao, czy też wybrać bezpieczniejsze i lepiej płatne zajęcie w ośrodku turystycznym. Historia Alexana i Sariego to opowieść o dojrzewaniu i przyjaźni, harmonii ze światem natury, zmaganiu się z morzem i jego niebezpieczeństwami.  Historia o przypływach i odpływach, które stają się metaforą historii o życiu, w którym nie wszystko jest przewidywalne i nic nie jest stałe. Film o przemijaniu gdzie stare ustępuje nowemu, a w miejsce jednej cywilizacji pojawia się następna.



MZ
Braidmade Films
Ostatnia aktualizacja:  5.05.2014
Zobacz również
fot. David Kaszlikowski
Kamermistrz – kilka opowieści o Dziworskim
KFF: pozakonkursowe sekcje tematyczne
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll