PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
30 kwietnia 2014 roku w warszawskim kinie Kultura odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego Katarzyny Kolendy-Zaleskiej.
"Cud historii" przypomina okoliczności wstąpienia Polski do UE. Gościem specjalnym wydarzenia był prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Film pokazuje tło społeczne i historyczne wydarzeń z 2004 roku oraz zmiany społeczne i gospodarcze, jakie nastąpiły w Polsce przez ostatnie dziesięć lat. Do udziału w filmie zaproszono europejskich i polskich polityków, którzy brali bezpośredni udział w procesie negocjacyjnym i w podejmowaniu kluczowych dla przyszłości Polski decyzji. Są to m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, b. premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, sekretarz generalny NATO b. premier Danii Anders Fogh Rasmussen, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, b. komisarz ds. rozszerzenia Gunter Verheugen, b. premier Włoch Mario Monti, b. premier Hiszpanii Jose Maria Aznar, b. szef Komisji Europejskiej Romano Prodi. O przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wspominają także m.in. prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, b. premierzy Jerzy Buzek i Leszek Miller oraz b. główny negocjator Jacek Saryusz-Wolski. W filmie nie zabrakło także opinii ludzi kultury tj. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki i Waldemar Dąbrowski.
  Elżbieta i Krzysztof Pendereccy oraz reżyserka filmu Katarzyna Kolenda-Zaleska. Fot. Marcin Kułakowski.

O tym jak bardzo zmieniły się możliwości polskiej kultury po wejściu do Unii Europejskiej mówi dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Odorowicz: „Na co dzień zwykle nie pamiętamy jaką długą drogę przeszliśmy od momentu przystąpienia do UE. Polska jest coraz piękniejsza, przemysł coraz bardziej konkurencyjny, a Polacy sprawdzili się na wielu kluczowych dla UE stanowiskach. Dla polskiej kultury okres ostatnich 10 lat to nie ewolucja, a rewolucja! Ponad 700 inwestycji odmieniło zupełnie warunki uczestniczenia w kulturze. Powstały muzea sztuki współczesnej, sale koncertowe, domy kultury, biblioteki. Udało się przeprowadzić rewitalizację najważniejszych zabytków, a polscy artyści zyskali środki na międzynarodowe koprodukcje. Te 10 lat dla kultury polskiej to dekada sukcesów, spełnionych aspiracji i powrotu polskich twórców do międzynarodowego obiegu artystycznego.” Z kolei autorka „Cudu historii”– Katarzyna Kolenda-Zaleska – tak wspomina pracę nad filmem: „Zawsze jest problem z tytułem, więc kiedy usłyszałam Jana Nowaka Jeziorańskiego mówiącego o cudzie historii w kontekście wejścia Polski do UE oraz o tym, iż chce być pierwszym głosującym w referendum decydującym o naszym członkostwie (o 6 rano), nie miałam żadnych wątpliwości. Legendarny kurier z Warszawy lapidarnie ujął to, co nam się przydarzyło od wyborów czerwcowych 89’ roku.”

Znakomici goście, którzy wzięli udział w premierze filmu "Cud historii". Fot. Marcin Kułakowski/PISF.

"Cud historii" powstał z inicjatywy i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Katarzyna Kolenda-Zaleska. Autorami zdjęć są Witold Jabłonowski i Tomasz Śmigielski. Producentem filmu jest Earl Grey, a koproducentem TVN. 1 maja (czwartek) o godz. 16.15 film zostanie wyemitowany na antenie TVN24 Biznes i Świat, zaś 3 maja (sobota) o godz. 20.00 w TVN24. "Cud historii" będzie także wyświetlany w dniach 1-10 maja w Opolu, Olsztynie i Śremie.

MZ
PISF/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.05.2014
Zobacz również
fot. PISF
Mieczysław Kuźmicki – detektyw pośród celuloidu
Tarnów. Wyjątkowy design festiwalowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll