PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  28.04.2014
Cieszyńska impreza odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2014 roku. W programie między innymi retrospektywa Janusza Majewskiego i Kurta Webera.
W 16. edycji Przeglądu Filmowego Kino na Granicy na widzów czeka mnóstwo atrakcji. Jedną z nich będą retrospektywy pięciu twórców.

Dusan Hanák - niemal kompletna retrospektywa twórczości fabularnej i dokumentalnej słowackiego mistrza, który był chyba rekordzistą jeśli chodzi o czas przetrzymywania jego filmów na cenzorskich półkach, a paradoksalnie już od blisko 20 lat nie kręci filmów;

Janusz Majewski & Kurt Weber - wspólne dokonania tego niezwykłego reżysersko-operatorskiego tandemu, które przypadły na lata 60. XX wieku, a znajdziemy wśród nich i krótkometrażowe filmy science fiction, i najprawdziwszego... „Awatara”;

Franz Kafka & Jaroslav Hašek
- wybór z najciekawszych środkowoeuropejskich ekranizacji prozy tych dwóch jakże różnych rówieśników, bo mało kto pamięta, że urodzili się w tym samym roku, a zmarli w odstępie półtora roku, i choć większość życia spędzili w Pradze, mało prawdopodobne, by kiedykolwiek się spotkali...



Niewątpliwie dobrą wiadomością jest fakt, iż panowie Hanák, Majewski i Weber (który urodził się w Cieszynie!) przyjadą nad Olzę, by spotkać się z widzami.

W związku z przypadającą w tym roku okrągłą rocznicą wydarzenia, które na zawsze zmieniło kształt świata, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej, widzowie przeglądu przyjrzą się, jak środkowoeuropejscy twórcy przedstawiali epizody I wojny światowej. Temu tematowi organizatorzy poświęcą blok "Wielka Wojna 1914-1918", trochę z przymrużeniem oka w, ale głównie zupełnie na poważnie, jak tego wymaga absurd i groza każdej wojny. Czy wiecie, że w 1805 roku Cieszyn był przez chwilę stolicą austriackiej monarchii?

W ramach cyklu "Granice i mury świata" organizatorzy chcą pokazać widzom co się dzieje we współczesnym kinie ukraińskim, bardzo rzadko obecnym na naszych ekranach. To nie będzie opowieść o podziałach, ale próba udowodnienia, że ukraińskie kino nie tylko istnieje, ale i zdobywa festiwalowe nagrody, m. in. dwukrotnie w ostatnich 10 latach canneńską Złotą Palmę dla filmu krótkometrażowego.

Zainspirowani świetną książką dr Moniki Talarczyk-Gubały "Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii", organizatorzy szykują taki cykl – przypominają lub wręcz odkrywają wraz z widzami dokonania niezwykłych artystek, mniej znanych jak Ewa Kruk ("Palace Hotel") czy Hanka Włodarczyk ("Bluszcz"), i bardziej jak Agnieszka Holland czy Barbara Sass – choć w ich przypadku organizatorzy skupiają się na mniej popularnych tytułach.

Więcej informacji na stronie przeglądu .


PZ
kinonagranicy.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.11.2014
Zobacz również
fot. SFP
"Ojciec i syn" z nagrodą na Żydowskich Motywach
Trafny werdykt Łodzią po Wiśle. Nasz komentarz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll