PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tegoroczny festiwal PLANETE+ DOC ma imponujący program edukacyjny, skierowany do dzieci, młodzieży i nauczycieli. Po raz pierwszy przy konkursie obradować będzie jury młodzieżowe.
Akademia PLANETE+ DOC to pierwszy i jedyny w Polsce program edukacji filmowej bazujący wyłącznie na filmach dokumentalnych. Program jest skierowany do uczniów klas gimnazjalnych, licealnych, studentów szkół wyższych, jak również nauczycieli i rodziców i odbywa się zarówno w ramach festiwalu PLANETE+ DOC,  jak i w roku akademickim jako program edukacji poprzez film dokumentalny w szkołach gimnazjalnych, licealnych i na uczelniach wyższych w całej Polsce

Na szczególną uwagę zasługują odbywające się po raz pierwszy na festiwalu PLANETE+ DOC pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci ze szkół podstawowych (sekcja filmowa Oki Doki). Dziesięć krótko- i średniometrażowych filmów z Holandii, Japonii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polski zostanie zaprezentowanych w warszawskim kinie Iluzjon i wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym w czterech blokach tematycznych, zawierających od jednego do czterech filmów stworzonych specjalnie z myślą o najmłodszych. Co to jest design? Na czym polega inność? Czym jest polityka? Skąd się bierze przemoc w szkole? Filmy udzielą odpowiedzi na te i wiele innych pytań, w lekkiej formie poruszając trudną tematykę. Pokazom będą towarzyszyć rozmowy z edukatorami, spotkanie z reżyserem filmu „Przywódcy” Pawłem Ferdkiem, a nauczyciele otrzymają karty edukacyjne, które pozwolą na dalszą pracę na lekcji w oparciu o seans.


"Alfabet", fot. P+ DFF
 

Z kolei rodzice ze swoimi najmłodszymi pociechami będą mieli szansę obejrzeć w warszawskim kinie Iluzjon pokazywane premierowo na festiwalu PLANETE+ DOC filmy „Alfabet” Erwina Wagenhofera i „Skazani na ADHD” Erlenda E. Mo. Projekcje odbędą się w warunkach dostosowanych do potrzeb rodziców z niemowlętami, w sali z przyciszonym dźwiękiem i przygaszonym światłem. Dzieci w wieku 4-6 lat, których rodzice będą chcieli wziąć udział w seansie filmu „Alfabet” w warszawskim kinie Iluzjon, będą mogły uczestniczyć w zajęciach Dźwiękobraźnia, prowadzonych przez doświadczonych animatorów.

Festiwal zaprasza młodzież i nauczycieli na pokazy specjalne filmów festiwalu PLANETE+ DOC oraz towarzyszące im spotkania w warszawskiej Kinotece. W programie znalazł się pokaz dla gimnazjalistów filmu „#chicagoGirl. Facebookowa rewolucja” Joego Piscatella o 20-latce, która za pomocą Facebooka kieruje rewolucją w Syrii z przedmieść Chicago. Po filmie odbędzie się prowadzone przez Edwina Bendyka spotkanie na temat tego, jak ważne są media społecznościowe i do czego (poza kształtowaniem własnego wizerunku) możemy ich używać.  Specjalnie dla licealistów zaplanowany został pokaz filmu „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” zdobywcy Oscara Michela Gondry'ego – animowanej rozmowy z jednym z najsłynniejszych współczesnych myślicieli. Spotkanie po filmie poprowadzi dr Agata Łukomska. Nauczyciele z kolei zaproszeni są na pokaz wspomnianego wyżej filmu „Alfabet” Erwina Wagenhofera o ciemnych stronach systemów edukacji na świecie, na pokaz  dokumentu „W (nie)realu” Beeban Kidron o uzależnieniu dzieci od internetu, a także na „Skazanych na ADHD” Erlenda E. Projekcji tego ostatniego filmu będzie towarzyszył wykład „Specyfika pracy z uczniem z zaburzeniami emocjonalnymi”, organizowany we współpracy z Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz miesięcznikiem „Charaktery”. Nauczyciele biorący udział w wykładzie otrzymają certyfikat wydawany przez Instytut Psychologii i Edukacji „Charaktery”.


"Skazani na ADHF", fot. P+ DFF
 


  W tym roku po raz pierwszy na festiwalu PLANETE+ DOC zostało powołane jury młodzieżowe, w skład którego wejdą m.in. licealiści z Warszawskiego Liceum Filmowego, które wybierze laureata Nagrody Akademii PLANETE+ DOC dla najlepszego filmu średniometrażowego.

11. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, na którym pokazane zostanie ponad 150 filmów – odbędzie się w dniach 9-18 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) we Wrocławiu. Podczas tegorocznej edycji widzowie zobaczą ponad 150  najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, a do Warszawy i Wrocławia przyjedzie ponad 70 twórców (reżyserów, producentów, operatorów) i bohaterów filmów pokazywanych na festiwalu. Projekcjom w obu miastach będą towarzyszyć m.in.: debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty i imprezy muzyczne, warsztaty i wykłady mistrzowskie. Ponadto w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (16-18 maja) festiwal odbędzie się także w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce.

 Mecenasem festiwalu jest BANK MILLENNIUM.  Głównymi Partnerami festiwalu i fundatorami nagrody publiczności i społeczności PLANETE+ PLANETA WIDZÓW są kanał dokumentalny
PLANETE+ oraz platforma cyfrowa nc+ .


WRÓB
Planete+ Doc FF
Ostatnia aktualizacja:  20.04.2014
Zobacz również
fot. P+DFF
Ile Polski i Europy w VOD?
Cytat zasadny czy nie?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll