PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
11 kwietnia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował 20 wybitnych przedstawicieli środowiska filmowego, muzycznego oraz literackiego medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
- Ubiegły rok był bardzo dobrym czasem dla polskiej kultury przede wszystkim dzięki Państwa aktywności - mówił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, zwracając się do twórców uhonorowanych medalami „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. - Na polski film po raz kolejny przyszło do kin kilkanaście milionów ludzi - więcej niż na produkcję amerykańską, co czyni nasz kraj ewenementem w Europie. Możemy być dumni zarówno z dziedzictwa, z tego co dzisiaj jest przedmiotem Państwa pracy, jak również z innych osiągnięć, którym od czasu do czasu służy Państwa autorytet, rzeczom najpoważniejszym, jak działalność Pani Ewy Błaszczyk [...] Pragnę podziękować za te wszystkie aktywności, które budują radość, refleksje, pozbywają nas kompleksów, a w niektórych wypadkach nadmiernej dumy. Odbiorcy Państwa działań za moim pośrednictwem składają Państwu hołd, wyrazy szacunku i podziękowania - dodał minister Bogdan Zdrojewski,


Odznaczeni Gloria Artis, fot. Kuba Kiljan, Kuźnia Zdjęć.

Złote Medale „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” przyznano Małgorzacie Braunek (medal w jej imieniu odebrała córka, Orina Krajewska), Hannie Krall oraz Allanowi Starskiemu. - To bardzo miłe uczucie - mówił scenograf. - Nie powiem, żebym się wzbraniał przed nagrodami, ale zawsze czekałem tylko na dobre propozycje filmowe, nigdy na nagrody. Tym bardziej jest to sympatyczne. Cieszę się, że zawód scenografa, który w dużej części jest dobrym rzemiosłem, jest też sztuką, i że ta sztuka została uhonorowana. Jestem z tego bardzo zadowolony.

Laureatami Srebrnych Medali zostali Piotr Adamczyk, Mirosław Baka, Ewa Błaszczyk-Janczarska, Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński, Kora Jackowska, Janusz Józefowicz, Dorota Kędzierzawska, Agata Kulesza, Jan Kidawa-Błoński, Krzysztof Majchrzak, Jarosław  Mikołajewski, Andrzej Sapkowski, Maciej Stuhr oraz Wojciech Smarzowski.


Odznaczeni Gloria Artis, fot. Kuba Kiljan, Kuźnia Zdjęć.

- Jestem pod wrażeniem, bo jest to moje pierwsze państwowe odznaczenie - przyznał uhonorowany srebrem Jan Kidawa - Błoński. - Jeszcze nie zdążyłem się nacieszyć medalem, ani docenić  jego wagi na klapie. Na razie jest nieodczuwalny, ale z pewnością dobrze wygląda - żartował. - Reżyserzy szczęśliwie mogą pracować bardzo długo. Pamiętamy film z Woodym Allenem ("Koniec Hollywood" - przyp. red.), który reżyserował nic nie widząc, tak więc myślę, że przede mną jeszcze długie lata pracy. To jest w tym zawodzie najciekawsze. I tak będę trzymał - zapowiedział reżyser.

Odznaczenie medalem dla zasłużonych polskiej kulturze było miłym zaskoczeniem, ale i powodem do refleksji dla Magdaleny Cieleckiej. - Jest to oczywiście bardzo zacne i przyjemne, ale w pierwszej chwili kiedy zadzwoniono do mnie z tą informacją pomyślałam o momencie, w którym jestem. O swoim wieku, drodze zawodowej i zadałam sobie pytanie, czy to rzeczywiście już jest pora na tego rodzaju państwowe odznaczenia, gdyż kojarzą mi się z czasem podsumowania, z pewną zasłużoną drogą - wyznała aktorka.


Odznaczeni Gloria Artis, fot. Kuba Kiljan, Kuźnia Zdjęć.

Brązowe Medale odebrały Agnieszka Grochowska oraz Katarzyna Janowska.

Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" jest nadawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Jest odznaczeniem szczególnie prestiżowym, honorującym wybitne zasługi na polu kultury, wyższym rangą niż odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej, która zastąpiła dawną odznakę Zasłużony Działacz Kultury. Medal posiada trzy stopnie: I stopień – Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", II stopień – Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", III stopień – Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Złota Gloria Artis jest noszona na wstędze na szyi, srebrna i brązowa po lewej stronie, za odznaczeniami państwowymi.Gabriela G. Urbańska
SFP/MKiDN
Ostatnia aktualizacja:  14.04.2014
Zobacz również
fot. www.mkidn.gov.pl
Badania europejskie: widownia i przemysł audiowizualny
Piotr Szulkin na premierze „Wojny światów”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll