PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  5.04.2014
W nowym numerze „Magazynu Filmowego” (nr 32/2014) Marcin Wójcik pisze o filmowych urokach Warmii i Mazur, przypominając jak wiele interesujących filmów i seriali zostało nakręconych w tej czarownej krainie. Oto fragment tego krajoznawczo-filmowego tekstu:
Kręcił tu Roman Polański, Wojtek Smarzowski, Jan Jakub Kolski i Małgośka Szumowska. Spodobały im się plenery, niepowtarzalny klimat, ale też panujący tu spokój. Warmia i Mazury to atrakcyjne miejsce dla filmowców.

Piękna filmowa historia Warmii i Mazur zaczęła się w 1961 roku, kiedy na Mazurach Tadeusz Konwicki kręcił "Zaduszki". Ekipa nagrywała w urokliwych Mikołajkach i małej wsi Baranowo. W tym samym roku w Giżycku swój pierwszy pełnometrażowy film realizował 28-letni Roman Polański. Debiutancki "Nóż w wodzie" przyniósł mu ogromne uznanie i nominację do Oscara. Reżyser mistrzowsko wykorzystał piękne mazurskie pejzaże. Cała opowieść dzieje się bowiem na łódce, która pływa po jeziorze Kisajno. 

W 1966 roku w Olsztynie nakręcono "Kochajmy syrenki". Jan Rutkiewicz pokazał plażę miejską, drewniane zabudowania i jeden z głównych olsztyńskich placów – w pięknej nocnej scenerii. Rok później do Olsztyna przyjechała ekipa realizująca „Stawkę większą niż życie”. Starsi mieszkańcy do dziś z melancholią w głosie wspominają, jak po mieście przemieszczała się filmowa grupa. Kręcenie serialu upamiętniono nawet specjalną tablicą w centrum, a Stanisław Mikulski w stolicy Warmii i Mazur zawsze jest gorąco witany. 

Warmia i Mazury pamiętają też wizytę międzynarodowej gwiazdy. W 1995 roku w Szymbarku pod Iławą i na lotnisku w Gryźlinach pracowała międzynarodowa ekipa filmowców. Volker Schlöndorff kręcił tu bowiem „Króla Olch”. Główną rolę grał John Malkovich. Gotyckie ruiny w Szymbarku doskonale wpisały się w film niemieckiego reżysera. Schlöndorff wykorzystał je przy scenie zdobycia zamku przez wojska radzieckie. To właśnie tam powstała widowiskowa scena płonącej budowli. Główny bohater, Abel, ucieka ze zdobywanej twierdzy, a ta stoi w płomieniach. Mieszkańcy nadal wspominają prace nad filmem, a także mówią o tym, co zostało po filmowcach, czyli odnowionym herbie dawnych właścicieli i drewnianych ramach okien. 

W 1998 polscy widzowie mogli zobaczyć piękne mazurskie scenerie w serialu „Siedlisko”, który Janusz Majewski realizował w Ełku i Starych Juchach z Anną Dymną i Marianem Opanią. Producenci telewizyjni nadal doceniają walory Warmii i Mazur. W 2009 roku ekipa telewizyjna wybrała właśnie Mazury na plan „Domu nad rozlewiskiem”, serialowej adaptacji powieści Małgorzaty Kalicińskiej. Produkcja z Joanną Brodzik i ze wspaniałymi zdjęciami realizowanymi pod Ostródą i w Pasymiu, doczekała się kontynuacji. Aktor Piotr Grabowski w jednym z wywiadów mówił, że na Mazurach jest pięknie i nie trzeba przejmować się scenografią.

PZ
Magazyn Filmowy SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.04.2014
Zobacz również
fot. Andrzej Haliński
Zaorski o "Jeziorze Bodeńskim": Dygat łączy ogień z wodą, plus z minusem
Gry na Script Fiesta. Pokazuj, a nie mów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll