PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dziwne uczucie. Obejrzeć film animowany, w którym przeglądasz się jak w lustrze. To pierwszy odcinek „Kacperiady” Wojtka Wawszczyka, serialu, który ma szansę stać się jedną z najważniejszych dziecięcych produkcji naszych czasów.
W chwili, kiedy przygotowywałam się do tego tekstu, pilotażowy odcinek serialu - „Najlepiej być sobą” rozpoczynał objazd na O!PLA Dzieciom, a w sobotę 29 marca 2014 otrzymał Srebrną Kreskę dla najlepszej dziecięcej animacji na OFAFA.

Siedmioletni Kacper jest jedynakiem, mieszka w bloku, ani za bardzo luksusowym, ani za bardzo obskurnym. Trochę zieleni za oknem, standard przyzwoity ale bez szału, rodzice – wiecznie zajęci inteligenci. Ojciec – wolny zawód, publicysta, ewidentnie nie wyrabiający się z terminami (skąd ja to znam), matka – zajęta doktor weterynarii, między dyżurami (również w weekendy) usiłująca ogarnąć dom i swoich mężczyzn. Szkoła, dom, osiedle, telewizor z ulubionym filmem o superbohaterze,  wojny o pilota i twórcze spędzanie czasu.


Kiedy ekranowy ojciec błagał Kacperka, aby pozwolił mu skończyć artykuł na teraz, bo redakcja czeka a on „już kończy”, mój własny sześciolatek spojrzał na mnie z wyrzutem. Kiedy Kacper razem z tatą doprowadzili w czasie krótkiej nieobecności mamy dom do ruiny, syn wszedł pod kołdrę i zanosił się śmiechem. - Chcę kolejne odcinki – wygłosił Andrzej. - Niestety, musisz jeszcze poczekać. Pierwsza seria ma być ukończona za rok. - No to chcę jeszcze raz to samo!

O „Kacperiadzie”, serialu firmowanym przez studio Human Ark, słychać od pewnego czasu sporo i dobrze. Reżyserem jest znany twórca animacji Wojtek Wawszczyk („Drzazgi”, „Jeż Jerzy”), jest on również współautorem scenariusza, wraz z Agatą Wróbel i Adamem Wojtyszką. Serial powstaje na motywach popularnych opowiadań Grzegorza Kasdepke.  Na początku każdego odcinka Kacper napotyka problem i próbuje zmierzyć się z nim sam. Kiedy nie idzie mu dobrze, zaangażowani zostają tata lub mama - i to zmierza w linii prostej do katastrofy. Kacper uczy się często jak nie postępować obserwując błędy innych.

 

- Naszym celem jest stworzenie serialu dla dzieci o wysokiej jakości skierowanego na międzynarodowe rynki – deklarują producenci.  Od początku film jest lokowany na międzynarodowych imprezach. „Kacperiada” została nagrodzona jako projekt o bardzo wysokim międzynarodowym potencjale sprzedażowym podczas Junior Co-Production Market CINEKID 2012 w Amsterdamie. Odcinek pilotażowy był pokazywany m.in. na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy we Francji i na festiwalu dziecięcym Ayjal w Katarze.

- Dzięki temu, że jest to komedia, element wychowawczy może być przemycony pod warstwą zabawnych perypetii szalonej rodziny. Pozytywne przesłanie połączone z wartką akcją podoba się zarówno dzieciom jak i rodzicom - co zauważyliśmy podczas próbnych projekcji pilotowego odcinka – twierdzą producenci.

- Stworzenie serialu animowanego dla dzieci pozbawionego supermocy, magii i robotów, opowiadającego o zwykłym, codziennym życiu to w dzisiejszych czasach ogromne wyzwanie. Ale jednocześnie wierzymy w siłę nostalgii za filmami, które nie tylko opowiadają o czymś ważnym, ale są też oryginalne, estetycznie i świetne rzemieślniczo. Robimy filmy, które sami chcielibyśmy oglądać. Zabawne ale i mądre - mówi reżyser Wojtek Wawszczyk. -  „Kacperiada” to nasza próba stworzenia takiego serialu. Unikając wulgarności i nieuzasadnionej przemocy przedstawiamy przygody Kacperka z wielką dawką absurdalnego humoru, w ciepły sposób, z przekazem nastawionym na wartości pozytywne. Hiperaktywny urwis, pedantyczna psycholog zwierząt i niedojrzały pisarz – każde z nich ma swoje wady, ale dopełniają się swoimi ułomnościami i razem tworzą uroczą rodzinę. Ukazując ich wspólne losy chcemy przekazać wartości oscylujące wokół tolerancji, otwartości, kreatywności i optymizmu.Producenci uważają, że „Kacperiada” ma potencjał transmedialny. Chcą, aby stała się marką, wokół której można zbudować rozległy plan marketingowy. - Autor oryginalnych książek bardzo lubi naszą adaptację, wspólnie myślimy o reedycji jego opowiadań w nowej szacie graficznej, nawiązującej do serialu – mówią producenci. - Gry, aplikacje i dzwonki na komórki, zabawki, książki, materiały szkolne, słodycze, ubrania – dzięki bogactwu „Kacperiady” możliwości są nieskończone.

Development serialu został wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i program MEDIA. Przygotowany projekt serialu uzyskał bardzo dobre oceny ekspertów, PISF podjął więc decyzję o dofinansowaniu produkcji. - „Kacperiada” to jeden z trzech projektów filmowych, jakie obecnie realizujemy w studiu Human Ark. Udało nam się pozyskać znaczną część budżetu, precyzyjnie budujemy plan dalszych działań, prowadzimy szczegółowe rozmowy z potencjalnymi partnerami i dystrybutorami i lada moment ruszymy z produkcją kolejnych odcinków - mówi Anja Sosic, producentka serialu. 

Fotosy pochodzą z odcinka pilotażowego "Kacperiady", Studio Animacji Human Ark
 


Anna Wróblewska
Studio Animacji Human Ark
Ostatnia aktualizacja:  1.04.2014
Zobacz również
Przybylska, Małaszyński i Żebrowski zagrają razem
TVN na ScriptFiesta. Redaktor nie gryzie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll