PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  28.03.2014
Zamknij oczy i spróbuj zrobić parę kroków. Zamknij oczy i spróbuj przebiec 42 km! Niemożliwe? Niewidomy maratończyk - bohater filmu dokumentalnego „Kumple” - każdego dnia udowadnia, że wszystko jest możliwe.
Rysiek przebiegł ponad 100 maratonów w kompletnej ciemności. Żeby móc biegać musi mieć jednak obok siebie przewodnika. Od paru lat jest nim Felek. Godziny spędzone razem na wspólnych treningach zbliżają ich do siebie. „Kumple” Joanny Kaczmarek to historia o bieganiu, przyjaźni i umiejętności cieszenia się z małych rzeczy w życiu. Film przełamujący stereotyp postrzegania osoby niepełnosprawnej.


fot. SF Kronika

Rysiek i Felek mijali się na ulicach Pruszkowa „od zawsze”. Felek pamięta, że kiedy był mały, bał się Ryśka. Śniada karnacja i brak ręki w wyobraźni dziecka czyniła z niego potwora. No i te jego dziwne, nigdy nie wiadomo gdzie patrzące oczy. Po okolicy krążyły „legendy” mówiące, że Rysiek stracił wzrok i rękę w nieudanym eksperymencie chemicznym. Prawda okazała się być bardziej przyziemna - w wieku 9 lat znalazł niewybuch i postanowił go rozbroić. Ale, jak twierdzi Rysiek – nie ma tego złego. Gdyby nie wypadek pewnie do końca życia siedziałby na tej swojej wsi. A tak – szkoła dla niewidomych w Krakowie, potem Laski, studia, doktorat z informatyki i matematyki, praca w PAN. No i bieganie.

Rysiek jest pierwszym w Polsce niewidomym maratończykiem. Kiedy zaczynał, nie chciano go dopuścić do udziału w maratonach – ze względu na możliwość zranienia. Na początku biegał trzymając się kierownicy roweru, na którym jechał jeden z jego synów. Potem mógł biegać z przewodnikiem. Było ich kilku, aż wreszcie pojawił się Felek.


fot. SF Kronika

Od tego czasu minęło parę lat. Rysiek i Felek przebiegli razem kilka maratonów, trenują razem i nie ma dnia, żeby nie dzwonili do siebie. Czy to przyjaźń? Sami nie wiedzą – „my po prostu razem biegamy…”.

*** 8 kwietnia o godz. 20.00 w warszawskim kinie "Muranów" odbędzie się premierowy pokaz dokumentu "Kumple". Wkrótce ogłosimy konkurs, w którym będzie można wygrać zaproszenia na imprezę ***

Reżyserką i autorka scenariusza jest Joanna Kaczmarek. Autorami zdjęć Piotr Niemyjski i Przemysław Niczyporuk. Film wyprodukowało Studio Filmowe Kronika przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest patronem medialnym filmu.


fot. SF Kronika


GGU
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  28.03.2014
Zobacz również
fot. fot. SF Kronika
Cudze chwalicie, swego nie znacie
Horror "Odludzie" nabiera kształtu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll