PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.03.2014
Krakowska Fundacja Filmowa, zajmująca się promocją i dystrybucją polskich krótkich metraży na świecie, przedstawiła podsumowanie roku 2013. Od stycznia do grudnia 2013 roku polskie filmy krótkometrażowe były pokazywane na zagranicznych festiwalach ponad 950 razy. "Najbardziej jednak cieszy fakt, że w ciągu 2013 roku polskie filmy nagradzano roku aż 110 razy", piszą przedstawiciele Fundacji..
W tym roku, w rankingu gatunkowym niewielką przewagą zwyciężyły filmy fabularne. Krótkie fabuły, które w ciągu ostatniego roku trafiły do sekcji aż 247 zagranicznych festiwali pokazano aż 327 razy – w tym aż 249 razy w sekcjach konkursowych. Wśród najczęściej prezentowanych filmów przodowały zdecydowanie filmy studenckie. Najlepsze wyniki osiągnęła etiuda Aleksandry Terpińskiej "Święto zmarłych", która w 2013 roku trafiła do sekcji konkursowych aż 30 festiwali, zdobywając sześć nagród. Terpińska jest studentką Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na kolejnych dwóch miejscach uplasowały się filmy studentów łódzkiej PWSFTviT – Filipa Gieldonia - „Pocałunek” z aż 29 festiwalami oraz Bartosza Kruhlika „Żar” z 27 festiwalami. Dużą popularnością w ubiegłym roku cieszyły się także „The Big Leap” Kristoffera Rusa – pokazywany na 23 festiwalach, „Miruna” Piotra Sułkowskiego z wynikiem 20 festiwali, „Arbuz” Tato Kotetishviliego z 18 festiwalami oraz „Matka” Łukasza Ostalskiego w wynikiem 14 festiwali.

"Święto Zmarłych", fot. KFF

W ubiegłym roku to właśnie wśród animacji znalazł się najpopularniejszy film roku – "Ziegenort" Tomasza Popakula. W 2013 roku film trafił do selekcji aż 82 festiwali, w tym tak prestiżowych jak Annecy, Raindance czy Oberhausen. Animowany film Popakula wyprodukowany przez krakowskie studio NoLabel w ciągu ostatniego roku zdobył także 12 nagród na zagranicznych festiwalach między innymi w Portugalii, USA oraz w Wielkiej Brytanii. Kolejnym filmem w zestawieniu najpopularniejszych tytułów jest „Toto” Zbigniewa Czapli z wynikiem 33 festiwalowych zaproszeń. To nie pierwszy film Czapli, który doskonale radzi sobie na międzynarodowych festiwalach – jego wcześniejszy film „Rytuał” pokazano na 60, a ubiegłoroczne „Papierowe pudełko” na 32 festiwalach. Dobre wyniki wypracowały także animacje – „Lost senses” Marcina Wasilewskiego (17 festiwali), "Ab ovo" Anity Kwiatkowskiej-Naqvi (14 festiwali), „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy” Pawła Prewenckiego (12 festiwali), „Dróżnik” Piotra Szczepanowicza i „Darling” Izabeli Plucińskiej  - każdy po 11 festiwali. W tym roku twórcy filmów animowanych zdobyli także wiele prestiżowych nagród w tym – nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego na festiwalu w Annecy ("Ab ovo" Anity Kwiatkowskiej-Naqvi), nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu Raindance ("Ziegenort" Tomasza Popakula) czy nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu Message to Man („Toto” Zbigniewa Czapli).

"Ziegenort", fot. KFF

To dobry rok także dla dokumentu krótkometrażowego. W ciągu ostatnich 12  miesięcy polskie dokumenty trafiły do sekcji 178 festiwali zdobywając łącznie 27 nagród. O miano frekwencyjnego rekordzisty festiwalowego rywalizowały w 2013 roku dwa dokumenty krótkometrażowe: "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego, pokazany na 31 międzynarodowych festiwalach i "Rogalik" Pawła Ziemilskiego, z 30 festiwalowymi projekcjami na koncie. Dużą liczbą pokazów mogą się też poszczycić: "Mój dom" Magdaleny Szymków - 19 pokazów, ubiegłoroczny triumfator – „Co raz zostało zapisane” Martina Ratha, wyświetlony w tym roku 17 razy, „Życie stylem dowolnym” Adama Palenty – 16 razy oraz „Punkt wyjścia” Jagody Szelc – 11 razy i „Obóz” Tomasza Jeziorskiego – 10 razy. Polskich dokumentów nie zabrakło także na najważniejszych światowych festiwalach  – w styczniu "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego zdobył Grand Prix w konkursie festiwalu Sundance, w lipcu „Niebiańskie jezioro” nagrodzono jako najlepszy film krótkometrażowy festiwalu DOCSDF, natomiast w sierpniu i w listopadzie na festiwalach Locarno i IDFA Polskę reprezentowała w konkursach „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego. Warto także dodać, że w 2013 roku aż dwa polskie dokumenty trafiły do programu objazdowego festiwalu Future Shorts. W sezonie wiosennym na ekranach kin w Europie i na świecie widzowie mogli oglądać "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego, natomiast w grudniu do programu Future Shorts wybrano film „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka.

"Gwizdek", fot. KFF

W ciągu ubiegłego roku, polskie filmy były obecne na największych międzynarodowych imprezach poświęconych filmowi krótkometrażowemu. W lutym 2013 Krakowska Fundacja Filmowa przy wsparciu PISF była po raz szósty organizatorem stoiska Polish Shorts na targach w Clermont-Ferrand. W targach wzięli udział reprezentanci takich instytucji jak SFP Studio Munka, New Europe Film Sales oraz Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Krakowska Fundacja Filmowa, jak co roku, była także partnerem pitchingu Euro Connection w którym Polskę reprezentował projekt „Circus maximus” (reż. Bartek Kulas) w produkcji Kosma Film. Podczas majowego Short Film Corner obok licznych polskich filmów, w targach znalazł się także specjalny program dwudziestu dwóch  filmów sygnowany przez Krakowską Fundację Filmową. W czerwcu natomiast miały miejsce targi animacji MIFA, które co roku  odbywają się równolegle z festiwalem w Annecy we Francji. W tym roku reprezentanci aż 12 polskich studiów animacji m.in. studia Human Ark, Grupy Smacznego i Se-Ma-For, byli obecni na stoisku Polish Animations. Dodatkowo w programie wydarzeń branżowych odbyła się prezentacja polskich studiów animacji Focus on Poland. Z końcem tego samego miesiąca polskie dokumenty wraz z ich producentami zawędrowały na  dokumentalne targi Sunny Side of the Doc we Francji. Krakowska Fundacja Filmowa zajęła się organizacją obu stoisk. W międzyczasie polskie programy krótkometrażowe odbyły się miedzy innymi w ramach festiwali: Tous Courts (Francja), Ljubljana ISFF (Słowenia), Curtas vila do Conde (Portugalia) czy Raindance IFF (Wielka Brytania).


"Rogalik", fot. KFF

Lista nagród znajduje się na stronie Fundacji:
http://polishshorts.pl/pl/aktualnosci/1914/podsumowanie-2013---czyli-okragly-rok-na-festiwalach-zagranicznych-


WRÓB
Krakowska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  8.03.2014
Zobacz również
fot. KFF
„Orły” i „Miłość” w Dwójce
Zawód – II reżyser: Aleksander Sajkow
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll