PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
3. marca w stołecznym kinie Atlantic odbyła się konferencja i spotkanie z twórcami filmu "Kamienie na szaniec"
Wśród gości i twórców filmu "Kamienie na szaniec", na konferencji znaleźli się reżyser filmu Robert Gliński; autor zdjęć Paweł Edelman; producent Mariusz Łukomski; współproducenci Wojciech Pałys i Maciej Ciupiński; scenarzysta Dominik Rettinger; kompozytor Łukasz Targosz; autor piosenki promującej Dawid Podsiadło oraz przedstawiciel wydawnictwa Nowa Era Paweł Andrzejczyk. Wśród aktorów na konferencji znaleźli się odtwórcy głównych ról: Tomasz Ziętek, czyli filmowy „Rudy”; Marcel Sabat jako „Zośka”; Kamil Szeptycki jako „Alek”; Magdalena Koleśnik jako Monia, dziewczyna „Rudego”; Sandra Staniszewska jako Hala, dziewczyna „Zośki”; Wojciech Zieliński jako „Stefan Orsza”; Krzysztof Globisz jako ojciec „Zośki”; Artur Żmijewski jako ojciec „Rudego”; Anna Dereszowska jako  kobieta podoficera SS, a także niemieccy odtwórcy ról komendantów SS - Wolfgang Boos i Heiko Raulin.


Konferencja filmu "Kamienie na szaniec", fot. Monolith Fims.

Film "Kamienie na szaniec" rozpoczyna się dedykacją Roberta Glińskiego dla swojej matki. O to jak reżyser uzasadniał ten wybór: - Mama była sanitariuszką – harcerką w tamtym czasie. Znam więc „Szare szeregi” od codziennej, ludzkiej strony. Wspominała także o tym, jak ginęli jej koledzy i o tym jakie to robiło na ludziach wrażenie. Później, po latach, chodziliśmy całą rodziną 1 sierpnia na Powązki, odwiedzaliśmy kwaterę „Zośki” i mama wówczas opowiadała o tamtych czasach. Dlatego też czułem wewnętrzną potrzebę, by to właśnie jej zadedykować ten film.


Robert Gliński, fot. Monolith Films.

Padło też pytanie do Tomasza Ziętka o jego interpretację postaci Jana Bytnara „Rudego”: - Ja pracowałem w sposób trochę rekonstruktorski, bazując na tych zachowanych dokumentach dotyczących „Rudego”. Presja związana z tą rolą istniała od samego początku. Każde spotkanie na planie wiązało się z jakąś oceną poczynań Janka Bytnara. – podsumowywał Ziętek.


Marcel Sabat, filmowy "Zośka", fot. Monolith Films.

Bardziej doświadczeni aktorzy opowiadali o współpracy z młodymi aktorami: - Ten film miał być związany z emocjami i znalazła się ich tutaj cała masa. Spotkałem na planie wspaniałą młodzież. "Kamienie na szaniec" to film o dzisiejszej młodzieży i dla dzisiejszej młodzieży. Ci młodzi, debiutujący aktorzy spisali się znakomicie w swoich pierwszych poważnych krokach przed kamerą. – zachwalał Krzysztof Globisz.


Twórcy filmu "Kamienie na szaniec", fot. Monolith Films.

O realizację „Kamieni na szaniec” pytany był także autor zdjęć, Paweł Edelman – Naszym założeniem od początku było zrobić film nowoczesny, który będzie apelował do ludzi młodych. To się chyba udało. – mówił operator.

Film "Kamienie na szaniec" wejdzie na ekrany polskich kin 7. marca 2014 roku.

Paweł Zwoliński
Ostatnia aktualizacja:  4.03.2014
Zobacz również
fot. Monolith Films
Weź udział w powstawaniu gry planszowej o polskim filmie
Kazimierz Karabasz z Orłem za osiągnięcia życia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll