PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W ramach "Rejsu z dokumentem" zaprezentujemy cztery cykle filmów. Startujemy 6 marca od "Portretów filmowych". Ich bohaterami będą Janusz Morgenstern oraz Śląsk oczami Kazimierza Kutza.
6 marca 2014, 17.00 – Filmowe portrety II
Kino Kultura, Sala Rejs


1. Polska Kronika Filmowa
2. "Śląsk Kazimierza Kutza", reż. Janusz Kijowski, 1997
3. "Ćwiczenia z niepamięci", reż. Antoni Krauze, 2004



"Śląsk Kazimierza Kutza" – Kazimierz Kutz, reżyser filmowy, scenarzysta, polityk urodził się w 1929 roku w Szopienicach na Śląsku. Liceum ukończył nieopodal, w Mysłowicach. Ojciec Kazimierza Franciszek był kolejarzem i powstańcem śląskim w oddziałach Korfantego. Atmosfera i tradycje rodzinne wywarły znamienny wpływ na ukształtowanie się Jego poglądów, przekonań, miłości do tradycji, ale również znacząco odcisnęły się na Jego dokonaniach twórczych. Kazimierz Kutz, twórca kilkudziesięciu filmów fabularnych, wielu spektakli telewizyjnych i teatralnych wsławił się przede wszystkim zrealizowanym w latach siedemdziesiątych tzw. tryptykiem śląskim, filmami „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” i „Paciorki jednego różańca”. „Solą ziemi czarnej” chciałem się przyczynić do powstania artystycznej mitologii Śląska, nobilitującej kulturalnie ten region” powie potem sam reżyser. Film "Śląsk Kazimierza Kutza" w reżyserii Janusza Kijowskiego, to praktyczne rozwiniecie tej właśnie myśli poprzez próbę pokazania śladów śląskiej tradycji, klimatów, miejsc w których dorastał, przeżywał swe pierwsze przygody, zbierał doświadczenia. Kamera Kijowskiego uważnie obserwuje, ostrożnie zagląda w te miejsca, święte dla bohatera, dla nas ilustrujące Jego myśli, wspomnienia, znaki czasu i tradycji. Przeplatają się z tymi wędrówkami sceny z filmów, uzupełniając narracje, pogłębiając znaczenia. Obrazy pozostają w pamięci ilustrując artystyczną wizję Reżysera. Niepostrzeżenie tworzą własna, ale jakże piękną mitologie tej ziemi.


"Ćwiczenia z niepamięci", fot. topdocfilm

"Ćwiczenia z niepamięci" - Filmowy portret jednego z najciekawszych twórców polskiej powojennej kinematografii Janusza „Kuby“ Morgensterna (1922-2011). Po ukończeniu łódzkiej Szkoły Filmowej w 1954 roku, Morgerstern stawiał swoje pierwsze kroki w zawodzie ściśle współpracując z Andrzejem Wajdą, między innymi, przy filmach: „Pokolenie“, „Kanał“, „Popiół i diament“. Wkrótce, już jako reżyser zadebiutował filmem: „Do widzenia do jutra“. Był twórcą takich filmów jak: „Jowita“, „Trzeba zabić tę miłość“, ale również niezapomnianych seriali: „Kolumbowie“, „Stawka większa niż życie“, czy „Polskie drogi“. W filmie Antoniego Krauzego, wspominają „Kubę“ Tadeusz Konwicki, Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Andrzej Kotkowski, a także żona reżysera Krystyna Morgenstern. Poznajemy, dzięki nim, bliżej historię tego pełnego uroku człowieka i wybitnego reżysera.

Marcin Zawiśliński/ MK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  5.03.2014
Zobacz również
fot. Topdocfilm
„Jack Strong” o krok od miliona
Jan Dworak wiceprzewodniczącym ERGA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll